Matematik Günlük Hayatımızda Ne İşe Yarar?

Yazar: Ayşenur A. | 19.08.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 43059
Matematik Günlük Hayatımızda Ne İşe Yarar?
M atematiğin günlük hayatta ne işe yaracağını dair merak ettiğiniz tüm sorularınızın işte cevabı.

   Matematik günlük hayatta ne işimize yarar? sorusunu bazen kendi kendimize sorarız. “Ben bunu günlük hayatta nerede kullanacağım?” ya da “Bu bilgi ne işimi yarayacak?”  gibi soruları sıklıkla duyarız.

   Matematik günlük yaşantımızın bir çok alanında ihtiyaç duyulur ve kullanılır. En basit olarak örnek vermek gerekirse, alışveriş yapmak. Tarihte değiş tokuştan sonra ticaret yapma gereği duyulduğunda insanlar matematiği kullanmışlardır.

  Örnekleri arttırırsak; marketler, mağazacılar , hesaplamalarda , bankalarda, okuldaki derslerde, meteorolojide, elektrik ve elektronik işlerde, saat hesaplamalarında ve daha nice alanlarda matematik kullanılır. Yani matematik aslında hayatımızın her alanını kapsamaktadır.

   Hayatımızda matematik yok gibi düşünelim. Saate baktık ama kaç olduğunu öğrenemedik çünkü matematik yoksa rakamlarda olmaz. Saatteki sayısının ve bir saatin 60 dakika olması matematiğin sonucudur. Alışverişe gittiğimiz de fiyatları bilemedik, çünkü matematik yani sayılar yok.

   Verilen örnekler matematiğin hayatımızdaki en basit kullanımıdır. Zihinsel gelişimimize olan faydalarına da değinelim;

  Matematik bir problem çözme sanatıdır. Elimizdeki bilgileri nasıl kullanmamız gerektiğini öğretir. Nasıl sonuca varmamızı, nereden nereye gideceğimizi öğretir.

    Matematiği başlı başına sokakta gezerken kullanabileceğimiz bir kazanım ya da karşıdan karşıya geçerken çözebileceğimiz bir probleme yönelik bilgi olarak görmek yanlıştır. Matematik, uzun evrede problem çözme becerisi, kavrayabilme yeteneği, analitik düşünme ve öngörebilme özelliklerinin kazanımlarını sağlayacaktır. Matematik başlı başına zekâ gelişimiyle bağlantılı olan bir kavramdır.

    Bunları bilmek öğrencilerin matematikle günlük hayatları arasında bağlantı kurmalarına yardımcı olabilir. EBEVEYNLER İSE günlük hayatta matematiğin nasıl kullanıldığını örnekler ile anlatarak matematiğin nasıl kullanabileceğini ve önemini anlamasını sağlayabilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

Ayşenur A.

MATEMATİĞİ SEVEN SEVDİREN AYŞENUR HOCANIN PROFİLİNE HOŞ GELDİNİZ.       Öncelikle kendimi tanıtayım;Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi MATEMATİK Bölümünü bi...

Benzer Yazılar
Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik olimpiyatları nedir? Matematik olimpiyatlarına nasıl çalışılır? Matematik olimpiyatlarının tarihi nedir? Günümüzde matematik olimpiyatları ne zaman yapılmakta ve hangi sınıf öğrencileri katılmaktadır.

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Üslü Sayılar Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Üslü Sayılar Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Üslü sayı konu anlatımı ve örnek soru çözümleri blogumuzda. Üslü sayılar hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar sizlerle

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT Matematik ne attırma yöntemlerini ve ipuçlarını uzman matematik öğretmenimiz sizler için kaleme aldı.

Yorumlar (1)
Makaleyi beğendin mi ?
M

Mi.
Cevap Yaz 31 Mart 2024

kaynakcanızı alabilir miyiz.