Lgs'ye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Yazar: Suay Didar S. | 08.08.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 619
Lgs'ye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler
L gs'ye girecek tavsiyeleri ve lgs'ye yeni başlayacaklar için tavsiyeleri sizler için hazırladık. cevaplar blogumuzda

Bu yazım 7’den 8’e geçenler yani resmi bir şekilde LGS öğrencisi olmuş öğrencilere yönelik olacak. Öncelikle hayatınızdaki en önemli dönemeçlerden biri olan bu yıl belki de hayatınızın en yoğun tempolu dönemi olarak aklınızda yer ediniyor olacak. Muhtemelen sizden öne bu sınava giren akrabalarınız ya da arkadaşlarınızdan onların hikayelerini ve tavsiyelerini dinlediniz. Ancak burada dinlediğiniz hikayeler kötü de olsa iyi de olsa her insanın yaşacağını tecrübe farklı olduğundan önemli olan ön yargılarımızdan aranarak kendimize yeni bir sayfa açmak.

Bu yazımda henüz içinde bulunduğumuz Ağustos ayı itibariyle yaz dönemini verimli geçirmeniz hem de okulların açılmasıyla beraber sınav hazırlık sürecinde bir adım önde olmanız için birtakım tavsiyelerde bulunuyor olacağım.

Lgs'ye Hazırlıkta Tavsiyeler
 

  • Hedef Belirlemek
     
  • Kitap Okuma Alışkınlığı Kazanmak
     
  • Her gün Paragraf Sorusu Çözmek
     
  • Sosyal Medyada Geçirdiğiniz Vakti Azaltmak

 

1.HEDEF BELİRLEMEK

Dönem başından itibaren kazanmayı istediğiniz liseye yönelik mutlaka ana bir hedefiniz olmalı. Bu lise bir Anadolu lisesi ya da bir fen lisesi olabileceği gibi ortalama ile yerleşmek isteyebileceğiz bir lise de olabilir. Bu lisesinin görselinin çıktısı alarak ders çalışırken sürekli görebileceğiniz bir yere asabilir ya da bu lisenin adını renkli kalemlerle yazarak çalışma masanızın görünür bir yerine iliştirebilirsiniz. Tabiki bu ana hedefimiz yıl içinde her ay deneme netlerimize, öğrendiğimiz konulara veya çözeceğimiz soru sayısına göre birçok hedefimiz olacak. Bu nedenle başlangıç için küçük hedefler de belirlisiniz. Bu küçük hedef yatış ve uyanış saatlerinizi belirlemek ve bunu düzene koymak gibi bir hedef olabilir. Unutmayın ki rotası olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.

2.KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANMAK

Biliyorsunuz ki LGS’ ile ilgili bilmemiz gereken en önemli şey bu sınavın okuduğunu anlamak, anladığını yorumlamak ve bu yorum üzerinden kullanmanız gereken bilgileri süzerek bunları işleme döküp doğru sonuca ulaşmak olduğudur. Bu bahsettiğim aşamaların en önemlisi ve ilk basamağı okuduğunu anlamaktır. Okuduğumuzu doğru anlayabilmek için ise yapmamız gereken okuma alışkanlığımız yoksa bunu kazanmak eğer varsa bu okuma alışkanlığı düzenli bir şekilde devam ettirmektir. Bu nedenle özellikle kitap okumayı sevmiyorsanız bunu değiştirmek adına bir aksiyon adımı almak için Ağustos ayı oldukça uygun bir zaman. Okumaya sevdiğiniz bir çizgi romanı ya da bir internet haberini okuyarak başlayabilirsiniz. Önemli olan bir adım atmaya başlamak. Zaman içerisinde her şeyin nasıl değiştiğini siz de kendi gözlerinizle göreceksiniz

3.HER GÜN PARAGRAF SORU ÇÖZMEK

Özellikle türkçe sorularında başarıyı yakalamak adına bu dönemde paragraf sorusu çözmeye başlayarak bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. Paragraf sorularını nasıl çözmeniz gerektiğini bilmiyorsanız öncelikle YouTube üzerinden dikkat edilmesi gereken püf noktalarını içeren bir video izleyip ardından günlük en az 20 soru yani bir test olacak şekilde düzenli soru çözümü yapabilirsiniz.

İpucu: Paragraf soruları nasıl çözülür ? başlıklı yazımızı inceleyip, detaylı olarak çözüm yollarını öğrenebilirsiniz.

4.SOSYAL MEDYADA GEÇİRDİĞİNİZ VAKTİ AZALTMAK

Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber akıllı telefonlarımız ve dolayısıyla sosyal medyadan uzaklaşmak birçoğumuz için imkansız hale geldi. Ancak burada geçirdiğimiz süreye baktığımızda vaktimizi doğru bir şekilde ve verimli kullanmıyor aynı zamanda genel olarak kendimizi geliştirmekten ziyade zamanımızı öldürüyoruz. LGS sürecinde her bir dakikanın önemi düşünüldüğünde şimdiden sosyal medyada geçirdiğimiz vakti ayarlamamız ve en aza indirmemiz gerekiyor. Bu süreyi azalmak adına telefonunuza uygulamalar indirerek sosyal medyada geçirdiğiniz süreyi kısıtlayabilir ve durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Not: Eksik olduğunuz konularda ders almak istiyorsanız, konumunuza en uygun özel ders ilanlarınını linkten inceleyip ihtiyaçlarınıza en uygun öğretmeni bulabilirsiniz. 

Sevgiyle kalın.

Etiketler

Yazar

Suay Didar S.

AKADEMİK GEÇMİŞ İlköğretim dönemimde sınav sisteminin değişmesinin ardından SBS ye girdim ve puanım 500 üzerinden 485 olmakta beraber önemli bir yüzdelik dilimdeydim.Hem il...

Benzer Yazılar
2024 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2024 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS'ye girecek öğrenciler nasıl hazırlanmalıdır. LGS sınavına hazırlıkta öğrencilerin uygulaması gereken teknikler blogumuzda.

LGS Sınavına Hazırlık

LGS Sınavına Hazırlık

Lgs sınavına nasıl başarılı olunur. Lgs sınavına hazırlanan öğrenciler için yol haritası niteliğinde taktikler.

LGS’ye Hazırım

LGS’ye Hazırım

LGS Sınavına Girecek Olan 8.sınıf Öğrencilerinin Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

Sınava Hazırlık Öğrencilerine Harika Öğütler

Sınava Hazırlık Öğrencilerine Harika Öğütler

LGS - YKS gibi sınavlara hazırlanan öğrencilere bir rehber öğretmeninden harika öğütler. Başarı için kendini tanıman şarttır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?