LGS’ye Hazırım

LGS’ye Hazırım
ALİ İ.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
May 27, 2018
1524

Bu yıl değişen yeni adıyla (LGS) Liselere Giriş sınavına 996 bin 8. sınıf öğrenci girecek. Sınav 2 Haziran cumartesi günü yapılacak. Eski sınav sistemine göre bu sınavın soru sayıları, süreleri itibariyle değişklikler olduğu bilinmektedir. Sınavdan sonrada adaylar yüzdelik dilimlerine göre daha önce açıklanan nitelikli okullara tercih yapacaklar. Nitelikli okula yerleşemeyen öğrenciler ise adresine en yakın 5 okul seçecekler ve bu beş okuldan birine yerleşmiş olacaklar. Bazı uzmanlar bu sistemin avantajları olduğunu söyleyese de bazıları da olumsuz yanlarının da olduğunu söylemektedir.

Biz öğrenci gözünden bakacak olursak sınav sistemi ne olursa olsun öncelikli olarak hazırlığımızı iyi bir şekilde yapmamız ve sınava konsantre bir şekilde girmemiz gerekecektir. Sınav kaygımızın orta düzeyde olduğu, motivasyon ve özgüvenimizin yüksek olması bizim için çok önemlidir. Evet hayatımzda ilk kez gerçek bir sınava girecek ilk kez büyük bir sınavda ter dökeceğiz. Sınavın sonucu ne olursa olsun hayattan bir tecrübe daha kazanmış olacağız.

Sınavın son haftasında konu özetlerimizi yapıp test çözümlerimizi yapabiliriz. Beslenme ve uyku düzenimize çok dikkat etmeliyiz. Olumsuz düşüncelerden uzak durup hayatımızı normal bir şekilde devam ettirmeliyiz. Sınav gününde de güzel bir kahvaltı, rahat kıyafetler ile sınavımıza hazır şekilde girebiliriz. Sınav sürecinde en büyük destekçilerimiz olan ailemiz ve öğretmenlerimiz ile kalan zamanı verimli ve keyifli bir şekilde geçirmeliyiz.

Sevgili öğrenciler bu sınavı hayatınızın sadece bir basamağı olarak görün. Her zaman bir hedefiniz olsun ki hedefinize ulaşacağınız her basamakta ayağımızı yere sağlam basalım..

Sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar dilerim. Allah yardımcınız olsun.

Öğrenci Koçu - Ali İlkbahar

Bir önceki yazımız olan "Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri Nelerdir" başlıklı makalemizde hızlı okuma teknikleri üzerine herkesin mutlaka bilmesi gereken konular üzerinde bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır