Sınava Hazırlık Öğrencilerine Harika Öğütler

Yazar: Sefa Ö. | 21.04.2021 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2674
Sınava Hazırlık Öğrencilerine Harika Öğütler
L GS - YKS gibi sınavlara hazırlanan öğrencilere bir rehber öğretmeninden harika öğütler. Başarı için kendini tanıman şarttır.

Sevgili Öğrencim;

Öncelikle birçok başarıya ailemizle olsun, arkadaşlarımızla, öğretmenlerimizle el ele birlikte imza atacağımız, olası sorunları omuz omuza karşılayıp üstesinden birlikte geleceğimiz, yeri gelip birlikte ders çalışıp yeri geldiğindeyse birlikte eğleneceğimiz sınav döneminde ailemize hoş geldin.

Bu sene hem çok zorlu, yorucu ama aynı zamanda bir o kadar da eğlenceli, günlerin nasıl geçtiğini anlamayacağın bir yıl olacak. Yeri gelecek daha bir hedefim bile yok diye hayıflanırken yeri gelecek hedef seçimlerin arasında kararsız kalacaksın ama bir de yeri gelecek ki işte tamam bu, benim mesleğim ‘…’ bu diyeceksin ve tamamen yönünü hedefine çevirip çalışmalarını ona göre planlayacaksın. Hedefine giderken her şey tabi o kadar kolay olmayacak; çabalayacak, çalışacak, yorulacak hatta bazen pes edip vazgeçeceksin. Ama her zaman en önemli olanı yapacaksın yani; düştüğünde yerden daha istekli, kendine daha inançlı, hedefine istekle koşan bir birey olarak daha hızlı kalkıp daha hızlı yol alacaksın.

Bazen çalışmaya nerden –hangi dersten- nasıl başlayacağını bilemeyip her dersi yarım yarım çalışacaksın, bazense tek bir dersin tek bir konusuna günlerini, haftalarını vereceksin. Zaman zaman masa başına oturamayacak sonrasında konularının yetişmeyeceğinden hayıflanıp masadan kalkamayacaksın. Ders çalışma programlarına başvuracaksın ve belki hiç uymayacaksın. Bu konu da şunu belirtmek isterim ki bu süreçte kendi programını, düzenini yine kendin oluşturman daha çok lehine bir durum olacaktır. Çünkü seni; hangi saat aralıklarında, kaç saat çalışarak verim alabileceğini; hangi derse daha çok yüklenmen gerektiğini, hangi dersin için kısa tekrarların yeterli olabileceğini; o an hangi derse çalışırsan daha verimli olacağını en iyi sen biliyorsun. Bunun için özellikle sürecin başında aklına yatan, senin düzenine uyum sağlayacağını düşündüğün çalışma metotlarını deneyerek, yanılsan da yine deneyerek kendi çalışma stilini bulup, kendi programını oluşturmak ilk işin olmalı. Zaman kaybı olarak düşünebilirsin, bir an önce çalışmaya başlamak için de sabırsızlanabilirsin ama unutma süreç başında tüm süreci kurtarmak için feda edeceğin bir hafta, sırf bir haftam boş geçmesin diye belki de tüm ömrünü etkileyecek bir süreci bugün nasıl çalışsamlarla feda etmenden nitekim daha yeğdir.

Bunları okurken oluşacak endişelerini tahmin edebiliyorum, korkularını da öyle. Ama yukarı da bahsettiğim bazı olumsuz durumlar sanma ki her zaman ve sadece seninle olacak. Her öğrenci zaman zaman yaşayacak ve önemli olan sorun yaşamamak değil daha fazla etkilenmeden sorunun üstesinden gelebilmek olacak. Sabırlı olduğun ve kendine, yapabileceğine inancını kaybetmediğin takdirde başarılı bir dönem seninle olacaktır.

Bizler ve ailen bu yolda her zaman seninle el ele yürüyeceğiz, seninle sevinip, seninle üzüleceğiz, bazen ders çalışıp bazen ders dışı aktivitelerle kafamızı dağıtacağız ama tek farkla biz hiç pes etmeyeceğiz. Çünkü sana olan inancımız her zaman daim olacak bu ister az çalış ister gerektiğinden daha az özveri göster, istersen çok iyi, verimli çalış; bizim her şartta sana inancımız tam olacak ve seninle koşacağız. Unutma sen biriciksin ve bizim için çok özelsin. Daha doğrusu sen sadece bizim için değil herkes için öylesin.

Emin ol komşunun oğlundan, teyze-amca kızından hiç bir eksiğin yok. Her birey kendi alanında yetenekli ve başarılı zaten. Ama bu başarıyı yordamaktaki ihtiyacımız olan en önemli şey öncelikle; hedefimizi belirlemek, istemek ve inanmak. İnan daha fazlası değil. Eteğinde bu üçü olduğu sürece; sen istemesen bile ruhun hedefine bir an önce ulaşmak için çalışma, çabalama isteğiyle dolup bu yönde aklını ve vücudunu ateşleyecek sana gerekli enerjiyi sağlayacaktır. Ve eğer bir hedefin varsa ve çok isteyip ulaşacağına inanıyorsan bunun için de gerekli çaba ve aynı zamanda gerekli çalışmayı sarf ediyorsan hedefine ulaşmamak için hiçbir engel yok demektir önünde. Unutma;

“SEN DEĞİLSEN KİM, ŞİMDi DEĞİLSE NE ZAMAN?”

​Yazımın sonuna doğru yaklaşırken senden yanında olduğumuzu unutmamanı; herhangi bir ihtiyacın dâhilinde, bir sorun olduğunda, sorunun olduğunda, kararsızlığında, önerin olduğunda bizimle iletişime geçmeni istiyorum ve bu yazıyı tüm yükün üstünde olduğunu düşündüğünde, kendini yalnız hissettiğinde, umutsuzluğa kapıldığında açıp tekrar oku ve her okuyuşunda bizim için ÖNEMLİ olduğunu ve SENİN için burada olduğumuzu, her daim yanında olduğumuzu unutma. Başarı, heyecan, sevgi hep seninle olsun.

Psikolojik Danışman - Songül Öztürk

Etiketler

Yazar

Sefa Ö.

***Online Birebir Matematik Dersleri veriyorum.  Velilerim benim en değerli referanslarımdır. Yorumlar kısmından geçmiş çalışmalarımızın bir kısmı hakkında fikir sahibi ola...

Benzer Yazılar
Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

2024 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2024 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS'ye girecek öğrenciler nasıl hazırlanmalıdır. LGS sınavına hazırlıkta öğrencilerin uygulaması gereken teknikler blogumuzda.

Hafızayı Güçlendirme Yolları

Hafızayı Güçlendirme Yolları

Hafızayı güçlendirmek, hafızayı kuvvetlendirmek için ne yapmalıyız? Hafızayı güçlendiren yiyecekler nelerdir. Eğitim materyalleri uzmanı tüm soruları sizler için cevapladı.

Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrencilerin sınav hazırlık süreçlerinde dikkat etmesi gereken önemli konuları sizler için eğitim uzmanı cevapladı. İşte tüm püf noktalar sizlerle

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?