LGS Yüzdelik Dilim Hesaplama

Yazar: Yasin G. | 25.06.2024 - 7 dakikalık okuma. Görüntülenme: 343
LGS Yüzdelik Dilim Hesaplama
L GS yüzdelik dilim nasıl hesaplanır? Yüzdelik dilim hesaplaması yapmak isteyenler için rehber niteliğinde bir kılavuz

 Matematikte bir miktarın bütüne oranını göstermek için kullanılan yöntemlerden birisi de yüzde konusudur. Bu konu, bir sayının 100’e bölünüp % sembolü ifade edilmesini kapsar. Matematik LGS konularından biri olan yüzde temelini kesirlerden alır.

%0’dan %100’e kadar uzanan bu oran çoğunlukla ekonomi alanında kullanılır. Ancak burada sizden beklenen şey ekonomik hesaplar yapmanız değil. LGS sürecine iyi bir şekilde hazırlanmanız için bu konuyu öğrenmeniz gerekir. Bu yüzden Özel Ders Alanı olarak sizinle paylaşacağımız rehber bu konuya dair bütün kafa karışıklığınız cevaba kavuşacak. Bu arada LGS Dijital Set sayfamızdan eğitim paketlerimizi inceleyebilirsiniz. 

Hesap makinesinin bir iki saniye içinde hesapladığı yüzdelik dilimleri sizin nasıl hesaplayabileceğinizi gelin birlikte öğrenelim!

Yüzde Hesaplama

Yüzde işlemlerinde hesaplama belirtilen X’e ve istenen yüzdelik değere göre yapılır. Soruda yer alan değerler doğru cevabı bulmanıza yardım eder. Örneğin soru size X sayısının %10’unun ne kadar olduğunu soruyorsa bunu X sayısını 10 ile çarpıp sonrasında 100’e bölerek çözebilirsiniz.

Gündelik hayatta en fazla yer alan matematik konularından bir olan bu başlık yedinci sınıfta sizin karşınıza çıkar. Ancak liseye geçiş sınavında da bu konu ile karşılaşma ihtimaliniz vardır. Ayrıca bu konuyu iyi öğrenmek yedinci sınıf matematik notunuzun yüksek olmasını sağlar.

Unutmayın ki notunuz ortalamanızı, ortalamanız ise liseye geçiş puanını etkiler. Bu nedenle sınavda çıkmayacağını düşünerek bu konuyu atlamayın. Özel Ders Alanı aracılığıyla aldığınız matematik dersleri sayesinde zaten bu konuyu kolayca kavrayabilirsiniz.

X’in %’de de yer sayıyla çarpılıp 100’e bölünmesiyle çözülen bu konunun farklı çözüm yolları vardır;

 • Bir Miktarın Belirtilen Yüzdesini Bulma
 • Belirli Bir Yüzdesi Verilen Miktarı Bulma
 • Bir Miktarı Başka Bir Miktarın Yüzdesi Olarak Yazma
 • Yüzde ile Arttırma ve Azaltma

Bu yöntemler ile sorunun sizden talep ettiği işlemleri yapar ve sonucu bulursunuz. Bu işlemlerin nasıl yapıldığına gelin beraber bakalım.

Bir Miktarın Belirtilen Yüzdesini Bulma

Kesirli ifadeler (paydası 100 olduğu takdirde) yüzde şekliyle de ifade edilir. Bu ifadeler bütün içindeki miktarı temsil eder. Bu miktarın yüzdelik karşılığını bulmak için ise az önce bahsettiğimiz işlem yapılır.

 • X.(%’deki sayı):100

Bu basit formül bize bir miktarın yüzdesinin nasıl bulunacağını sunar. Bu konunun en kolay işlemi budur. Ancak bu sizi endişelendirmesin. Konuyu takip eden diğer çözüm yöntemleri de en az bunun kadar kolaydır. Fakat bir sonraki yönteme geçemeden önce birkaç soru çözerek bu kısmı pekiştirelim.  Böylece temelimiz daha sağlam olur ve daha hızlı ilerleriz.

500 sayısının %5’i kaçtır?

 • Bu soruyu çözmek için öncelikle 50 ve 5’i çarpmamız gerekiyor. 50.5= 250
 • Bulduğumuz 250’yi ise 100’e bölmeliyiz. 250/100= 2,5
 • Sorumuzun cevabı 2,5’tir.

Bir tane daha çözelim.

4000 sayısının %20’si kaçtır?

 • 4000 ve 20’yi çarpalım. 4000.20= 80000
 • Elde ettiğimiz bu sayıyı 100’e bölüyoruz. 80000/100= 800
 • Cevabımız 800

Bu konuyu pekiştirdiğimize göre bir sonraki işlem türüne geçebiliriz.

Belirli Bir Yüzdesi Verilen Miktarı Bulma

Bu işlem bir tür sağlamadır. Yüzde burada bize verilen bilgidir. Bu tür sorular bizden yüzdeye göre miktarı bulmamızı ister. İlk yaptığımız işlemin tersi olan bu kısımdaki soruları çözmek de oldukça kolaydır.

İlk işlem yöntemimizde yaptığımız öncelikli işlem çarpma sonrasında ise bölmeydi. Fakat burada bu işlemin tam tersini izleyerek bölme yapmamız gerekir. Bu aşamayı şu şekilde ifade edebiliriz;

 • X :
 • %100

Bu şekilde çözülen işlem için gizli paydayı ortaya çıkarmanız ve kesirli işlem yapmanız gerekir. İşte bu noktada kesirlere dair olan bilginiz devreye girer. Eğer kesirlerde zayıfsanız bu konuya geçmeden evvel kesir temelinizi sağlamlaştırmalısınız.

Özel Ders Alanı size bunun için fırsat sunar. Ana konuya geçmeden evvel temeliniz uzman öğretmen tarafından test edilir. Böylece yeni konuya daha sağlam adımlarla başlarsınız. Şimdi ise bu konuyu daha iyi anlamak için soru çözelim.

%20’si 7 olan sayının tam değerini bulalım.

 • Öncelikle 7’yi %20 ile bölmemiz gerekiyor.
 • 7:20100
 • Sonrasında ise sağlamasını yapmak adına çarpma işlemi uygularız.
 • 7⋅10020=35
 • Böylece cevabın 35 olduğunu buluruz.

Bir Miktarı Başka Bir Miktarın Yüzdesi Olarak Yazma

Yüzde işlemlerinin bir diğeri ise biraz daha karışıktır. Bu işlem iki miktarı merkeze alır. Birbiriyle bağlantılı olan miktarlar ile ortaya bir yüzdelik dilim koyar. Bu işlem bir sayının diğerindeki yüzdesini bulmaya yardımcı olur. Kulağa zor gelse de basit bir çözümü vardır.

Soruda yer alan sayıları birbirine bölüp çıkan sonucu 100 ile çarparak cevabı buluruz. Matematiksel olarak bu işlemi şu şekilde ifade edebiliriz;

 • x.y:100

Sorularda bize x’in y’deki ya da y’nin x’teki yüzdelik değeri sorulur. Bu yüzden bu işlemi yapmanız gerekir. Soru tipleri değiştikçe hangi soru için nasıl bir hesaplama yapacağınızı daha iyi kavrarsınız. Ancak bunun soru çözmeniz gerekir. Hadi gelin biraz soru çözelim.

10 sayısı 40 sayısının % kaçıdır?

 • Bu soruyu çözmek için öncelikle elimizdeki sayıları çarpmamız lazım. 10.40= 400
 • Sonrasında ise bulduğumuz sonucu 100’e bölmeliyiz. 400: 100= 4
 • Cevabımız 4.

Konuyu pekiştirmek adına bir soru daha çözelim.

5 sayısı 50 sayısının % kaçıdır?

 • Öncelikle 5 ve 50’yi çarpıyoruz. 5.50= 250
 • Sonra 250’yi 100’e bölüyoruz. 250:100= 2,5
 • Cevabımız 2,5. Yüzde sorularında cevaplar ondalık dilimler olarak çıkabilir.

Bu konuyu da anladığımıza göre bir diğer işlem biçimimize geçiyoruz.

Yüzde ile Arttırma ve Azaltma

Yüzde konusunun en ayrıntılı kısmı bu konudur. Bir miktarın yüzdelik olarak ne kadar arttığı ya da azaldığı sorularda karşınıza çıkar. Gündelik hayatta da kullanılan bu konuyu rahatça kavramanız için nasıl hesaplandığına bir bakalım.

Burada işlem miktarı belirtilen sayının yüzdesinin bulunması ve miktara dahil edilmesi ya da çıkarılmasıyla yapılır. Bu aşamayı daha iyi kavramanız için sorular ile ilerleyelim.

40 sayısının %20 fazlası kaçtır?

 • Bu soru bizden ‘fazlasını’ yani ne kadar arttığını bulmamızı istiyor. O nedenle işlemimize sayıyı 20 ile çarparak başlamamız gerek.
 • 40 ve 20’yi çarpalım. 40.20=800
 • Yüzdelik kısım için ise sonucu 100’e bölelim. 800:100=8
 • Bulduğumuz 8’i ise sorudaki sayı değerine ekleyelim. 40+8=48
 • Cevabımız 48

Bir tane de ‘azalma’ ile ilgili soru çözelim.

600 sayısının %30 eksiği kaçtır?

 • Soruya 600 ve 30’u çarparak başlayalım. 600.30=18000
 • Bu sayıyı 100’e bölelim. 18000:100= 180
 • Bulduğumuz sonucu 600’den çıkaralım. 600-180= 420
 • Sorunun yanıtı 420’dir.

Yüzde bu şekilde hesaplanır. Yedinci sınıfta öğrendiğiniz ya da öğreneceğiniz bu konu diğer matematik konularına göre çok daha basittir. Yüzde problemleri gözünüzü korkutmasın. Problemde isteneni anladığınız sürece bu işlemleri kullanarak her soruyu çözmeniz mümkün.

Özel Ders Alanı’nın size sunduğu bu rehber sayesinde bu konu artık çok daha kolay gelecek. Ayrıca uzman öğretmenlerimizden alacağınız destek ile matematik konusunda her ihtiyacınız cevap bulur. LGS'ye nasıl hazırlanmalıyım blog yazımızı detaylı olarak inceleyebilirsiniz. 

başlıklı makalemizi mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. LGS konuları Matematikte daha başarılı olmak, etkileyici bir performans göstermek istiyorsanız Özel Ders Alanı ve uzman öğretmenleri sizinle. LGS için önemli olan her konuyu beraber ele alalım ve başarının tadını çıkarmanıza eşlik edelim!

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
2024 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2024 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS'ye girecek öğrenciler nasıl hazırlanmalıdır. LGS sınavına hazırlıkta öğrencilerin uygulaması gereken teknikler blogumuzda.

LGS Sınavına Hazırlık

LGS Sınavına Hazırlık

Lgs sınavına nasıl başarılı olunur. Lgs sınavına hazırlanan öğrenciler için yol haritası niteliğinde taktikler.

LGS’ye Hazırım

LGS’ye Hazırım

LGS Sınavına Girecek Olan 8.sınıf Öğrencilerinin Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

Sınava Hazırlık Öğrencilerine Harika Öğütler

Sınava Hazırlık Öğrencilerine Harika Öğütler

LGS - YKS gibi sınavlara hazırlanan öğrencilere bir rehber öğretmeninden harika öğütler. Başarı için kendini tanıman şarttır.

Yorumlar (1)
Makaleyi beğendin mi ?
T

Tamer
Cevap Yaz 15 Temmuz 2024

10 sayısı 40 sayısının % kaçıdır? Bu sorunun cevabı yanlış hocam...