2023 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

Yazar: Raziye Sude Ç. | 07.06.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2313
2023 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?
2 023 LGS'ye girecek öğrenciler nasıl hazırlanmalıdır. LGS sınavına hazırlıkta öğrencilerin uygulaması gereken teknikler blogumuzda.

Merhaba 2023 LGS tayfa.  Öncelikle önünde kocaman 1 yıllık maraton var. Hazırlanmak için sana verilen sürede elinden gelenin en iyisini yapacağına eminim. Peki bu sınava nasıl hazırlanmalıyım dediğini duyar gibiyim? Öncelikle gelecek hayallerini kur ve bir yolculuğa çıktığını düşün! Bu süreçte senin kendi içinde tek dostun kendine sağladığın motivasyonun olacak. Peki nasıl mı olacak? 

Hemen anlatayım. Yeri gelecek panik, yeri gelecek çok stres olacaksın ama arkadaşın olan motivasyonun sana her zaman yapabilirsin pes etme derse kazanmak için bir adım atacaksın. Eğer daimi arkadaşın olan motivasyonu yanın aldıysan sıra kendine bir disiplin sağlamakta. Disiplin dediğimiz şey aslında bir düzen. Önünde 12 ay varken öncelikli hedefin konuları bitirmek ve akabinde soru çözerek pratik yapmak olacaktır. Bunun için kendine bir çalışma stili edinmelisin. Sakın korkma ilk ay bu sana ağır gelebilir fakat motivasyonunla birlikte bu tempoya hem alışacak hem de başarmanın ilk adımlarını atacaksın. Günde şu kadar soru çözmeliyim diye hedefler koymak yerine mantıklı hedeflerle kendi planını çizmelisin. Unutma önemli olan verimli çalışmak. LGS Konuları başlıklı yazımızı inceleyip sınavda çıkan soruların konu dağılımlarını inceleyebilirsin. Ayrıca LGS Fen Konuları, LGS Matematik Konuları başlıklı yazılarımızı da mutlaka incelemende fayda olacaktır.

Çok çalışmanın anlamı verimli çalışmak değildir. Unutmadan söyleyeyim en sevdiğin dersi çalışmak sorun yaşadığın dersi iyi yapmaz bu sebeple motivasyon bayrağını sevmediğin derse de göstermelisin. Uzun bir süre başaramasan da o sevmediğin dersi bir süre sonra hem başarabildiğini göreceksin hem de başarma duygusu seni çok mutlu edecek. Konu eksiklerini tamamlamadan soru çözmek yüzme bilmeyip denize atlamak gibidir. Bu sebeple ilk hedefin konu eksiğini gidermek olmalı. Ardından o konuyu pekiştirecek kazanım düzeyi sorularını çözmek ve kademeli olarak beceri temelli soruları çözmekolmalı.

Zaten sınava çok az kala sınav provası olan çok fazla sayıda denemeye gireceksin. Bu sınavların yanında çıkmış sınav sorularını çözmeyi unutmamalısın. Bir başka tavsiyem de şu MEB’in geçmişte ve her ay yayınladığı soruları çözmen. Linteki sayfayı takip edebilirsin. Tabi bilemediklerini öğretmenin ile çözmen ve imkanın varsa yıl boyunca takıldığın soruları arşivlemen sana bu süreçte fayda sağlayabilir. Özel ders ilan sayfasından en iyi öğretmen araştırmasını yapabilirsin. Yoğun bir dönemden geçeceksin ama en başta da söylediğim gibi motivasyonun kendi içinde en yakın arkadaşın olmalı. Kocaman sevgilerimi ve motivasyonunu sağlamanı diliyorum şimdiden başarılar.

Etiketler

Yazar

Raziye Sude Ç.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü 2019 yılı mezunuyum. 2018 yılında öğrenci değişim programı ile 6 ay Almanya'da ikamet ettim. 2019 yılında ...

Benzer Yazılar
LGS’ye Hazırım

LGS’ye Hazırım

LGS Sınavına Girecek Olan 8.sınıf Öğrencilerinin Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

Verimli Ders Çalışma Nasıl Olur ?

Verimli Ders Çalışma Nasıl Olur ?

Verimli ders çalışma nedir? Ders çalışırken mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar

Sınava Hazırlık Öğrencilerine Harika Öğütler

Sınava Hazırlık Öğrencilerine Harika Öğütler

LGS - YKS gibi sınavlara hazırlanan öğrencilere bir rehber öğretmeninden harika öğütler. Başarı için kendini tanıman şarttır.

LGS Matematik Konuları & Soru Dağılımları

LGS Matematik Konuları & Soru Dağılımları

2022 LGS matematik konuları ve LGS matematik testinde soru dağılımlarının listesini sizler için hazırladık.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul