LGS'Ye 1 Yıl Kala - Çok Mu Erken Çok Mu Geç

Yazar: Bahadır E. | 28.05.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1135
LGS'Ye 1 Yıl Kala - Çok Mu Erken Çok Mu Geç
7 . sınıftan 8. sınıfa geçen öğrenciler yaz dönemimi nasıl değerlendirmeli, LGS için nasıl ders çalışmalı.

Lgs maratonu bu yıl da sona erdi. Bu ve bunun gibi haberleri artık televizyonlardan ve gazetelerden izliyor ve okuyoruz. Fakat her son yeni bir başlangıç olduğu gibi LGS ye giren öğrenciler liseye başlarken arkadan gelen geçen yılın 7. Sınıflarını ise zorlu bir yıl ve yeni bir maraton bekliyor. Peki bu zorlu süreçte neler yapılmalı acaba yazın tatil mi yapsak yoksa tamamen ders mi çalışsak. Bu soruların yanıtlarını az sonra elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

7 den 8 e geçecek öğrenciler için malesef bu yaz diğer yıllar gibi bir tatil yazı olmamalı. Her yıl ailenizle sevdiklerinizle tatil yapıyor olabilirsiniz. Fakat bu yıl diğer yıllardan farklı olmak zorunda çünkü önümüzde bizi bekleyen LGS var. Bu yazı iyi değerlendiren öğrenciler okul başladığında bir hatta birkaç adım önde olacaklar. Yazın tatil yapayım ne de olsa eylülden itibaren çok çalışacağım düşüncesi doğru değil çünkü zaten eylülden sonra herkes okula gidecek nitelikli okulları kazanacak öğrenciler ekstra bir kursa hatta özel derslere de yönelecek ancak bu noktada yazı degerlendirmek fark açmak isteyen öğrenciler için bulunmaz bir fırsat. İmkanımız varsa bir kursa gitmeli gerekirse özel ders takviyesi almalıyız ki LGS ye hazır olalım. Yoksa eylülü  beklerseniz bir anda kendinizi sudan çıkmış balık gibi bulabilirsiniz. Çünkü tatil  dönüşü adapte olmak da kolay olmayacak. LGS konuları başlıklı makalemizden LGS'de çıkan konuların soru dağılımlarını inceleyebilirsiniz.

LGS İçin Yazın Hangi Kaynaklardan Nasıl Ders Çalışılmalı

Peki bu süreçte nasıl çalışmalıyım. Günlük ortalama kaç saat hangi kaynaklar diyorsanız onun için de fikirler vermeye çalışayım. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki yazın yeni yılın kaynakları henüz basılmamış olacak yani çok fazla kaynak almayalım ama konular çok fazla  degişmeyeceği ve çalışmak durumunda olduğumuz için her ders için bir tane geçen yılın kaynaklarından alabiliriz. Yazın ders çalışma saati ise kendimize çok fazla yüklenmeden günü iyi planlayarak olmalı 1 ya da 1.5 saatlik periyotlar halinde 3 en fazla 4 kez yani 5-6 saat civarında çalışmak yeterli olacaktır. Tabi 2 ya da 3 hafta kadar tatil de yapabilirsiniz daha az çalışarak. Ayrıca nasıl ders çalışmalıyım başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

Özetle bir yıl var daha erken demek yanlış olacağı gibi yazın kendimizi çok zorlayıp sezona yorgun bir şekilde girmek de doğru değil. İkisinin ortasında dengeli bir şekilde çalışıp birkaç konu önde olarak biraz da dinlenerek sezona zinde bir şekilde girmeye çalışmalıyız. Meb tarafından yayınlanan LGS örnek soruları linkten takip etmenizde fayda olacaktır.

Şimdiden önümüzdeki yıl LGS ye girecek olan öğrencilerimize yaz tatilinde iyi çalışmalar diliyorum. Kolay gelsin 2023 LGS ye hazırlanan tüm öğrencilerimize...

Etiketler

Yazar

Bahadır E.

Marmara Üniversitesi Matematik Bölümünden 2007 yılında mezun oldum. 15 yıl aktif olarak çeşitli kurumlarda öğretmenlik yaptım. Halen özel bir kurumda çalışmaktayım. İlköğretim M...

Benzer Yazılar
2023 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS'ye girecek öğrenciler nasıl hazırlanmalıdır. LGS sınavına hazırlıkta öğrencilerin uygulaması gereken teknikler blogumuzda.

2022 LGS Fen Konuları ve LGS Fen Bilimleri Soru Dağılımı

2022 LGS Fen Konuları ve LGS Fen Bilimleri Soru Dağılımı

En güncel, MEB verilerine göre LGS Fen konularını ve geçmiş yıllarda çıkan LGS fen bilimleri soru dağılımında blogumuzdan ulaşabilirsiniz.

Yeni LGS Sistemi

Yeni LGS Sistemi

Yeni LGS(liselere geçiş sınavı) sistemi ile öğrencileri neler beklemektedir. LGS öğrencileri nelere dikkat etmelidir.

LGS’ye Hazırım

LGS’ye Hazırım

LGS Sınavına Girecek Olan 8.sınıf Öğrencilerinin Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul