Kitap Okumanın Faydaları ve Sınavlara Faydası

Yazar: İbrahim İ. | 22.11.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 5041
Kitap Okumanın Faydaları ve Sınavlara Faydası
K itap okumanın faydaları nelerdir? Uzman Türkçe öğretmenimizden kitap okumanın sınava olan faydaları sizlerle!

Kitap okumak, doğrudan bir bilgi edinme kaynağı dışında, boş vakitlerimizi geçirdiğimiz, keyif aldığımız, idrakimizin genişlemesine sebep olan bir aktivitedir. İnsanların birçoğu bu aktiviteyi yapmaktan hoşlanırken bazıları da bunu gereksiz, sıkıcı ve yorucu bulmaktadır. Peki kitap okumak gerçekten nedir? Keyifli bir aktivite mi yoksa sıkıcı bir zaman öldürme mi? Ve gerçekten hayatımızın birçok noktasında gerekli midir? 

Sorularımıza ilk olarak kitap okumanın gerekliliği konusunda cevap verelim. Evet. Evet, kitap okumak gereklidir. Hayatın birçok noktasında bize lazım olacak bilgileri edinmek için, daha iyi anlamak ve anlatmak için, bir sonraki adıma hazırlık olmak ve daha pek çok sebep için kitap okumak gereklidir. Peki kitap okumak sıkıcı mıdır? Buna hayır da evet diyebiliriz. Kitap okumak, hayal gücü körelmiş ya da kullanmak istemeyen insanlar için sıkıcıdır. Kitap okumak gerçeklerle yüzleşmek istemeyen için sıkıcıdır. Yine kitap okumak değerli vaktini sosyal medyada faydalı videolar(!) ya da televizyonda saatlerce bir dizinin başlamasını ve bitmesini bekleyen insanlar için sıkıcıdır. Kendini kandırmayan, o an için üzülse bile bir sonraki adım için gerekli bilgileri heybesine koyan ve hayata hazırlıklı olmak isteyen insan için kitap keyiflidir ve yararlıdır. Kitap okumanın binlerce faydasından bahsedebiliriz. Ancak binlerce faydadan bahsetmek yerine bunu büyük yazar Mark Twain şu sözleriyle özetleyebiliriz: 

Bir defasında hocama dedim ki:

"Bir kitap okudum ama zihnimde kitaptan hiçbir şey kalmadı."

Bana bir meyve uzattı ve dedi ki:

"Bunu ağzında çiğneyip ye."

Yedikten sonra sordu:

- Şimdi sen büyüdün mü?

- Hayır dedim.

Büyümedin ama o meyve vücuduna dağıldı; et oldu, kemik oldu, sinir oldu, deri oldu, tırnak oldu, hücre oldu. Anladım ki, okuduğum kitap da öyle dağılıyor: Bir kısmı kelime dağarcığını zenginleştiriyor..

Bir kısmı bilgi ve irfanını artırıyor. Bir kısmı yazı ve konuşmada üslubuna incelik katıyor, bir kısmı içindeki sevgi ve merhameti arttırıyor, bir kısmı özgüvenini arttırıyor, düşünmeni, sorgulamanı tetikliyor.

"Her ne kadar sen bunların farkında olmasan da, kitap okumak bir şeye yaramaz, çünkü kitap okumak çok şeye yarar! O kadar çok şeye yarar ki, neye yaradığını söylemek imkânsızdır."

İpucu: Ankara özel ders sayfamızdan konumunuza en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

Peki kitap okumanın bu kadar faydası var ama sınavlar için özellikle faydası nedir? Şöyle ki; 

Kitap okumanın faydaları
 

 • Kitap okuyan bir insanın kelime dağarcığı genişse sınavda karşısında çıkacak olan farklı kelimeler yüzünde sorun yaşamaz, bilakis kelime dağarcığı az olan kişilere karşı avantajlı olur. 
   
 • Kitap okuyan kişinin okuması hızlıdır. Sınavda süre çok önemli olduğu için bu kişi süre konusunda avantajlı olacaktır. 
   
 • Kitap okuyan kişi okuduğunu daha iyi anlar. Bu da soruya vereceği doğru cevap oranını artırır. 
   
 • Kitap okuyan kişinin kelime dağarcığı gibi bilgi dağarcığı da artmış, bu da beynini geliştirmiş ve daha iyi çalışmasına sebep olmuştur. Bundan dolayı problem çözme konusunda daha avantajlı olmuştur. 
   

Uzun lafın kısası, kitap okumanın saydığımız ve saymadığımız daha çok faydası vardır. Bunu hem hayatımız hem de sınav sürecinde lehimize kullanabilir, istediğimiz hedefe gitmek için daha avantajlı olabiliriz. Kitaplar bizim faydamız içindir.

Etiketler

Yazar

İbrahim İ.

Eğitim ve sosyal hayatim boyunca öğrenmeye olan merakım sayesinde kendimi başta alanım olmak üzere birçok alanda geliştirdim ve yıllardır bu bilgi birikimimi öğrencilerime yansı...

Benzer Yazılar
Almanca Öğrenmek İçin Kitap Önerileri

Almanca Öğrenmek İçin Kitap Önerileri

0'dan Almanca öğrenmek isteyenler için kaynak tavsiyelerini sizler için hazırladık. Almanca öğrenmek için kitap önerileri blogumuzda. A1, A2, B1, B2, C1, C2

Her Eğitimci ve Öğrencinin Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap

Her Eğitimci ve Öğrencinin Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap

Her bireyin kendini geliştirmesi ve farklı bir bakış açısı yakalaması için mutlaka okuması gereken 5 kitap

Kitap Okumanın Matematiğe Olan Etkisi

Kitap Okumanın Matematiğe Olan Etkisi

Bireylere en büyük tavsiyem, hayal gücünüzü geliştirecek, sizi düşünmeye sevk edecek kitaplar okuyun.

Hangi Kitabı Önersem Severek Okurlar?

Hangi Kitabı Önersem Severek Okurlar?

Çocuklara sadece kitap okuyun demek hatta şöyle güzel de bir nutuk çekmek onları okumaya teşvik edebilir mi? Çocuklara hangi kitapları önerebiliriz

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?