İlköğretimde Özel Dersin Artıları

Yazar: Ezgi D. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 667
İlköğretimde Özel Dersin Artıları
İ lköğretim seviyesinde öğrencilerin özel ders almalarının eğitim ve öğrenim hayatlarına katkıları nelerdir?

Zamanında kendim de özel ders aldığım ve faydasını gördüğüm için bu yazıyı rahatlıkla sizlere sunabiliyorum. Bakalım öğrenciniz için özel dersin faydaları nelermiş?

İlköğretim öğrencilerin özel ders almasının faydaları nelerdir?

  • Odaklanma Problemi Aşılır
  • Özel Ders Programı İsteğe Bağlı Programlanır
  • Özel Ders Almak Eğitim Kalitesini Yükseltir
  • Özel Ders Almak Eğitim Kalitesini Yükseltir
  • İlgi Çekici İçeriklerle Ders Canlı Tutulur
  • Ezberi Değil Öğrenmeyi Sağlar
  • Verimli Sonuçlar Elde Edilir

• Odaklanma Problemi Aşılır

     Okullardaki kalabalık sınıf ortamı her çocuk için uygun olan bir eğitim alanı değildir. Çocuklarınız çekingenlik gösterebilir, verim alamaz, algılama da sorun yaşayabilir, dikkat dağınıklığı ile karşı karşıya gelebilir. Birebir ders alan çocuklar bu anlamda şanslı çünkü odaklanma problemini zamanla yenmeyi öğrenirler.

• Özel Ders Programı İsteğe Bağlı Programlanır

   Okul yorgunluğunun atıldığı, zihnin çalışmaya hazır olduğu saatler düşünülerek ders programı hazırlanır. Öğrencinin en rahat anlayabileceği gün ve saate ayarlanır. Ders içeriği ise okula ve hazırlanılan sınava göre düzenlenir. Elbette isteğe göre ekstra ders konuları hakkında da bilgi verilebilir ancak velinin izni dahilinde bu bilgi sunulmalıdır.

Öğrencide gözlemlenen dikkat dağınıklığı hakkında öğretmenler farklı yöntemler deneyebilir hatta bu nedenle de genellikle ebeveynler ile görüşmeler sağlanmakta ve hangi konularda başarısız olduklarına dair planlamalar gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle de çocukların çok daha hızlı öğrenebilmesi için farklı yöntemler öğretmen tarafından belirlenmektedir.

• Özel Ders Almak Eğitim Kalitesini Yükseltir

    Özel ders, öğrenci ve hoca arasında yapılan birebir derslerden oluşmaktadır. Sınıf ortamında tek bir hocanın tüm çocuklarla özel olarak ilgilenmesi, anlamasını sağlaması çok zordur fakat özel öğretmen yahut oyun ablası ile derse oturan öğrenci, her sorusuna cevap bulur. Özel dersler bu aşamada çocukların eğitim kalitesini yükseltir. 

• İlgi Çekici İçeriklerle Ders Canlı Tutulur

     Oyun ablası ve oyun abisi çocuğun dersten sıkıldığını veya dikkatinin dağıldığını anladığı an ses tonuyla, anlatma biçimiyle, soru – cevap etkileşimi ile dersin yönünü değiştirir, canlandırır. Bu sebeple özel ders için öğretmen arayan ebeveynler öğretmenin diksiyonuna, dersin işleyiş temposunun düşmemesi adına çok önem gösterirler. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için oyunlaştırılarak ders anlatılır.

• Farklı Bakış Açısı Geliştirir


      Çocuğun problemlere yaklaşımı çok yönlü olmalıdır. Çözüm için farklı yollar deneyen çocuklar dersten doğutulmamalılardır. Çok yönlü soru çözümleri çocuğa akademik ve sosyal hayatta başarı getirir ayrıca özgüven aşılar.

• Ezberi Değil Öğrenmeyi Sağlar

  Eğitimde öğretim sistemi şu an ezbere dayalı eğitim olarak görülmektedir ama hep söylerim ki ezber hiç sağlıklı ve kalıcı değildir. Özel ders bu kalıpları yıkmak, öğrencilerin konuyu derinlemesine öğrenmesi için ideal bir yoldur. Konu hakkında temel oluşturmak her zaman başarıyı getirir. Basamak basamak ilerleyen sistemde ilkokulda öğrenilen bir matematik bilgisi lisede, sınavlarda yeniden karşımıza çıkacağı için öğrenmek temel amaçtır.

• Verimli Sonuçlar Elde Edilir

     Düzenli özel ders eğitimi alan çocukların uzun vadede başarılı, sağlam temele sahip öğrenciler olduğu gözlenmiştir. Birebir ders almak akademik başarıyla birlikte aynı zamanda öğrenciye birebir rehberlik hizmetini getirir. Üniversiteli oyun ablası, abisi çocuklara sınavlar, meslekler hakkında bilgi verir; motivasyonlarını arttırır.

Etiketler

Yazar

Ezgi D.

İstanbul Gelişim Üniversitesi / İstanbul Üniversitesi •Güncel olarak iki yükseköğretim kurumundan öğrenim görüyorum. • Ve mottom " Başarı her zaman tekrar etmekten gelir ve ge...

Benzer Yazılar
Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitim belli bir branşta, belli bir konu da bilgi ve beceri kazandırma ve geliştirme işidir. Eğitimde özel dersin faydaları.

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocukların kendi kapasitesinin farkına varıp iyileştirme, geliştirme gibi düzenlemelerle kendisini gerçekleştirmesi daha iyi olacaktır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul