Birebir Dersin Faydaları

Yazar: B. A. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 3178
Birebir Dersin Faydaları
B irebir dersin faydaları nelerdir. Öğrenciler açısından birebir özel derslerin eğitim hayatlarına katkısı nelerdir. İşte tüm merak ettiğiniz konuları sizler için bir araya getirdik

Günümüz hayatında eğitimin yeri apaçık ortada ve biz de ülkece yeni yeni eğitime yönelmiş durumdayız. Hızla gelişen teknoloji ve bu gelişen teknolojiyi takip eden ülkelerin ekonomik, siyasi ve kültürel açıdan refah düzeyinin diğer ülkelere göre bir tık daha yukarıda olduğu artık kabul edilen bir gerçektir. Hızlı gelişen bu teknolojiye uyum sağlamak ve günümüz ülkesinde deyim yerindeyse "aslanın midesinde olan işi" kapmak için hepimizin iyi bir üniversite okuması şarttır.

İyi bir işe giden yol, iyi bir üniversiteden geçer. İyi bir üniversiteye giden yol, iyi bir liseden geçer. İyi bir liseye giden yol, iyi bir ilkokul ve ortaokuldan geçer. Öğrencilerimizin iyi birer iş sahibi olmaları için ilk basamak ilkokul ve ortaokuldan itibaren öğrencilerin iyi eğitim alması ve iyi bir donanıma sahip olmalarından geçer. İşte bu yüzden görece "eksik" ve görece "yetersiz" öğrencilerin eğitimlerini desteklemek amacıyla özel ders seçeneği mevcuttur. Hem okul hem kurs ortamında süre/öğrenci sayısı yapıldığında öğretmenin öğrenciye 3-4 dakika arası bir süre ayırabilmesi söz konusudur. Ama özel derste bu durum söz konusu değildir. Tüm ders süresince öğretmen süresini öğrenciye ayırır. Bu ve buna benzer bir çok nedenden ötürü özel dersin bir çok faydası vardır.

Elimden geldiğince ana başlıklarıyla özel dersin faydalarını yazdım:

1. Özel ders birebirdir, öğretmen ile öğrenci baş başa olduklarından eğitimin kalitesi artar ve en ufak bir "yanlış" da öğretmen hemen uyarıda bulunur.

2. Özel derste anlamak daha kolaydır, okulda herhangi bir sebepten ötürü öğrencinin dikkati dağıldığı an genellikle öğretmenin gözünden kaçar bu durum ama özel derste sadece bir öğrenci olduğundan öğrencinin dikkatinin dağılması hemen fark edilir.

3. Özel ders hocaları öğretmen olmanın yanı sıra birer abi, abla gibidir, bu sayede okuldan sıkılan/bıkan, ders çalışmayı sevmeyen veya okulda herhangi bir problem yaşayan öğrencilere yardımcı olurlar.

4. Özel ders esnektir, okul gibi saati ve yeri belli değildir. Her insanın anlama özelliği, türü ve saati farklıdır. Kimisi sabah iyi anlar, kimisi ise akşam. İşte özel derste saati öğretmen ile öğrenci belirlediğinden öğrencinin kendisini en iyi hissettiği saatte ders yapılabilir.

5. Özel ders ihtiyaca yöneliktir, okul dersleri belirli bir programa göre işlendiğinden anlaşılmayan konu üzerinde pek durulmaz, ama özel derste bir konu günlerce, haftalarca ve hatta aylarca sürebilir.

6. Özel ders ortamı samimidir, okul ortamlarında öğrencilerin "rencide edilme" korkusundan ötürü bazen soracağı soruyu sormadığına şahit olabiliriz. Ama özel derste öğrenci merkez olduğundan öğrenci istediği soruyu sorabilir.

7. Özel ders bazen pekiştirici, bazen öğreticidir. Özel ders ile okulda işlenen ders, konu pekiştirileceği gibi aynı zamanda konu okulda işlenmeden önce yine profesyonel bir öğretmen sayesinde okuldan önce öğrenilebilir.

8. Özel ders ezberci değil öğreticidir. Okulda sürenin kısıtlı olmasından ötürü bazı konularda hocalarımız mantığı anlatmaktan ziyade çözümü anlatmak zorunda kalırlar ama özel derste süre serbest olduğundan öğrenciye konu ezberletilmez, mantığı öğretilir.

Sonuç olarak özel dersin normal eğitimden her yönüyle bir çok avantajı ve kendine has faydaları bulunmaktadır. İşte bu yüzden özel ders almak, sizi diğer öğrencilerin en az bir adım önüne geçirir. Özel ders alın, geleceğiniz için şimdiden bir kaç adım öne geçin.

Matematik Öğretmeni - Burak Aygüler 

Etiketler

Yazar

B. A.

Benzer Yazılar
Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Çocuğunuzun eksikliğinin olduğu bir branşta özel ders aldırmaya mı ihtiyacınız var? Peki hayal kırıklığına mı uğramaktan korkuyorsunuz? İşte özel dersle ilgili hayal kırıklığınızı önleyebileceğinize dair bilgiler:

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Özel Ders Fiyatları - 2024

Özel Ders Fiyatları - 2024

Özel ders fiyatları üzerine araştırma yapıyorsanız size en uygun öğretmenlerin fiyat aralıklarını blogdadır.

Materyalin Önemi..

Materyalin Önemi..

Eğitimde materyal kullanmak ve derse hazırlıklı gitmek oldukça önemlidir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?