İlköğretimde Öğretmen Seçimi

İlköğretimde Öğretmen Seçimi
Zeynep T.
Öğretmen Seçimi
Ara 19, 2019
429

Çocuğunuzun özel ders almasını tetikleyen sebepler neler? Özel ders için profil oluşturmadan önce ilk olarak çocuğunuzun neden özel ders alması gerektiğini düşünmelisiniz. Özellikle ilkokul öğrencileri 30-50 kişilik sınıflarda öğrenim görmektedirler. Kırk dakikalık bir ders saatinde bir öğrenciye ortalama bir dakika zaman düşmektedir. İlkokul öğrencisi için özel ders sadece akademik başarıyı ifade etmemelidir. Henüz okul öncesi dönemden yeni çıkmış bir çocuk için çok fazla beklentiye sahip oluyoruz. Oysa çocuğun yumuşak halıda oyun oynadığı rengarenk sınıftan, dört duvar sert sıraları olan soğuk bir sınıfa geçiş çok kolay olmamalıdır.

Öncelikle çocuğunuzun uyum sağlaması için ona fırsat tanıyın. İlköğretim 1.sınıf öğrencileri bu zorluğu daha çok yaşamaktadırlar. Okuma yazma özel ders isteyen ebeveynler özellikle daha bilinçli olmalıdırlar. Amacımız çocuğun okumayı bir an önce öğrenmesi mi, yoksa severek okuya bilmesi mi? Diye kendimize sormamız gerekir.

Her çocuk aynı yeteneğe, ilgiye sahip değildir. Önemli olan biz anne babalar ve öğretmenler "her çocuk özeldir" diyologu altında bireysel farklılığa önem vermeliyiz. Tüm sınıf aynı anda okuma yazma öğrenemez, yeni konuyu hemen anlayamaz. Aralarında çok hızlı anlayan olduğu gibi daha yavaş ilerleyen çocuklarda vardır. Hepsini göz önünde bulundurarak davranmamız gerekir. İlkokul çocukları için devreye her zaman oyun girmelidir. Onlar oyun çağı çocuklarıdır. Her konuya uyarlanan oyunlar üretebilirsiniz. Ebeveynler özel ders için beklentilerine tekrar göz geçirmeleri gerekir. Dersi anlatmak yeterli değildir. Çocuğunuz ile eğlenerek, yaşarsak ve yaparak öğreten öğretmenler tercih etmelidirler. Ve derste oynanan oyunu zaman kaybı olarak görmemeleri gerekir. Çocuk oynarsa sever, severse daha çok yapmak ister ve kalıcı öğrenmeleri gerçekleşir.

Sınıf Öğretmeni - Zeynep Taşkın 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
1
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Gaye
Oca 17, 2020
Edirne merkez de yaşayan ilkokul öğrencilerine özel ders verilir genel takviye dersleri. Saat ücreti 60 tl.