İlköğretimde Öğretmen Seçimi

Yazar: Zeynep A. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 982
İlköğretimde Öğretmen Seçimi
İ lköğretim öğretmeni seçerken neye dikkat edilmelidir. İlköğretim öğrencisi olan ailelerin bilmesi gereken ve dikkat etmesi gereken eğitimsel ipuçları

Çocuğunuzun özel ders almasını tetikleyen sebepler neler? Özel ders için profil oluşturmadan önce ilk olarak çocuğunuzun neden özel ders alması gerektiğini düşünmelisiniz. Özellikle ilkokul öğrencileri 30-50 kişilik sınıflarda öğrenim görmektedirler. Kırk dakikalık bir ders saatinde bir öğrenciye ortalama bir dakika zaman düşmektedir. İlkokul öğrencisi için özel ders sadece akademik başarıyı ifade etmemelidir. Henüz okul öncesi dönemden yeni çıkmış bir çocuk için çok fazla beklentiye sahip oluyoruz. Oysa çocuğun yumuşak halıda oyun oynadığı rengarenk sınıftan, dört duvar sert sıraları olan soğuk bir sınıfa geçiş çok kolay olmamalıdır.

Öncelikle çocuğunuzun uyum sağlaması için ona fırsat tanıyın. İlköğretim 1.sınıf öğrencileri bu zorluğu daha çok yaşamaktadırlar. Okuma yazma özel ders isteyen ebeveynler özellikle daha bilinçli olmalıdırlar. Amacımız çocuğun okumayı bir an önce öğrenmesi mi, yoksa severek okuya bilmesi mi? Diye kendimize sormamız gerekir.

Her çocuk aynı yeteneğe, ilgiye sahip değildir. Önemli olan biz anne babalar ve öğretmenler "her çocuk özeldir" diyologu altında bireysel farklılığa önem vermeliyiz. Tüm sınıf aynı anda okuma yazma öğrenemez, yeni konuyu hemen anlayamaz. Aralarında çok hızlı anlayan olduğu gibi daha yavaş ilerleyen çocuklarda vardır. Hepsini göz önünde bulundurarak davranmamız gerekir. İlkokul çocukları için devreye her zaman oyun girmelidir. Onlar oyun çağı çocuklarıdır. Her konuya uyarlanan oyunlar üretebilirsiniz. Ebeveynler özel ders için beklentilerine tekrar göz geçirmeleri gerekir. Dersi anlatmak yeterli değildir. Çocuğunuz ile eğlenerek, yaşarsak ve yaparak öğreten öğretmenler tercih etmelidirler. Ve derste oynanan oyunu zaman kaybı olarak görmemeleri gerekir. Çocuk oynarsa sever, severse daha çok yapmak ister ve kalıcı öğrenmeleri gerçekleşir.

Sınıf Öğretmeni - Zeynep Taşkın 

Etiketler

Yazar

Zeynep A.

Eğitim sürecim içerisinde araştırma, öz motivasyon, girişimcilik ve farklı yetenekler edinme noktasında kendimi geliştirdim. Özgeçmişimde de görebileceğiniz gibi farklı eğitimle...

Benzer Yazılar
Öğretmen Seçimi Nasıl Olmalıdır

Öğretmen Seçimi Nasıl Olmalıdır

İyi bir öğretmen seçimi nasıl yapılır? Öğretmen seçiminden nasıl olmalıdır. Velilerin öğretmen seçimi konusunda mutlaka bilmesi gereken konular.

Dikkat Etmek Gerek!

Dikkat Etmek Gerek!

Özel ders çocuğun öğreniminin mi bir parçası olacak yoksa bunun yanında eğitici rolleri de olmalı mı?

Doğru Öğretmen Seçimi

Doğru Öğretmen Seçimi

Özel ders alacağınız öğretmen seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli noktaları sizler için hazırladık. Size katkı sağlayacak öğretmeni nasıl belirleyebilirsiniz.

Öğretmenle Çalışmak

Öğretmenle Çalışmak

Özel ders almak isteyen öğrenciler öğretmen seçimi yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?