Her Çocuk Özeldir

Her Çocuk Özeldir
Furkan T.
Eğitimde Özel Dersin Önemi
Eyl 20, 2018
2191

Sağlıklı her çocuğun ortak bir özelliği vardır: 'Akıl'. Bazen veliler yanımıza gelip ''hocam aslında çok zeki ama çalışmıyor'' cümlesini duymayan öğretmen kalmamıştır. Hatta öğretmen olmayan bireyler bile akrabadan, komşudan etraftan bir şekilde duyarlar. Evet çok doğru bir cümle sağlıklı her çocuk zekidir çünkü Allah bizi aklımızla yaratmış ve diğer canlılardan 'akıl' nimeti ile ayrı tutmuştur. Peki her çocuk akıllı ise neden her çocuk üst seviyelere çıkamıyor. İşte tam bu noktada özel dersin önemini görüyoruz. Günümüzde yetişen bireyler her alanda artık özel ilgi beklemektedir. Her çocuk kendine has özellikler ve potansiyellerle doğar. Anne, baba ve biz eğitimcilerin görevi de bu potansiyeli açığa çıkarmak ve çocuğun kendini gerçekleştirmesini sağlamaktır.

Sınıf ortamlarında öğrenciler kalabalıkta kayboluyor. 10 kişilik bir sınıf bile olsa öğrenci eğer kınanır mıyım, anlamıyor gözüyle bakılır mıyım gibi kaygılar yaşıyorsa anlamadığını söyleyemicek ve soru soramayacaktır. Ancak özel ders ile öğrenci herhangi bir kaygı yaşamadan konuyu iyi bir şekilde anlayıp, içselleştirme fırsatı yakalayacaktır. Bu da öğrencinin hem ders olarak hem sosyal olarak hem de psikolojik olarak daha sağlıklı olmasını ve özgüveninin yüksek olmasını sağlayacaktır.

Toplum olarak en büyük yatırımımız çocuklarımızdır. Bu yüzden onların farkında olup iyi seviyede yetişmeleri için birebir yardım almalarına veliler ve öğretmenler olarak destek olmalıyız.

Matematik Öğretmeni - Furkan Tayfun

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır