Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri Nelerdir

Yazar: ALİ İ. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 6701
Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri Nelerdir
H ızlı Okuma Nedir? Herkesin Mutlaka Bilmesi Gereken Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Gelişen günümüz teknoloji ve bilim dünyasında dakikada binlerce bilgi ortaya çıkmaktadır. Okumayı öğrendikten yaşamımızın sonuna dek ansiklopediler, kitaplar, dergiler, gazeteler bir sürü kaynakları okur ve bilgi sahibi oluruz. Hayatımızın her alanında işlerimizi yaparken ve çalışırken okumaya ihtiyaç duyarız. Öğrenciler, öğretmenler, akademisyenler, avukatlar, sınavlara hazırlananlar, iş adamları vb daha hızlı okuyup anlamaları onlara hem zaman hem de yaptığı işlerin verimini arttırmasını sağlamaktadır. Hızlı okuma ve anlama çalışmaları ilk kez  2.Dünya savaşında gözcü kulelerinin gökyüzünde uçan uçakların hangi ülkeye ait olduğunu bulmaya çalışmaları ile ortaya çıkmıştır. Sonrasında geliştirilmiştir.

Hızlı Okumamızı engelleyen frenler vardır;

  • Hızlı okursam anlayamam endişesi
  • Yavaş okursam ve hecelersem daha iyi anlarım
  • Okurken geri dönüşler yapmak
  • Kelime kelime okumak
  • İç seslendirme yaparak okumak
  • Dilbilgisi ve kelime dağarcığı eksikliği
  • Seviye üstü metinler
  • Göz eğitimsizliği


Hızlı Okuma Nedir ?

Hızlı okuma gözümüzün satırlar üzerinde seri bir şekilde ilerlemesi ve göz-beyin koordinasyonun sağlanmasıdır. Beynimiz çok hızlı algılamaya sahiptir ancak gözümüz yavaş olduğu için bilgiler beyne geç iletmektedir. Bu yüzden hızlı okuma tekniklerinde öncelikle gözümüzün çevresinde bulunan 6 adet kasımızı geliştirmemiz gerekmektedir. Bunu da hızlı okuma egzersizlerini yaparak 1 ayda gözümüzü hızlandırabiliriz.

Hızlı Okumak Bana Ne kazandıracak?

Sınavlarda uzun paragraf sorularını çözerken zaman kazanacak, dikkat ve konsantrasyonunuzu arttıracak, motivasyon ve özgüveninizi yükseltecek, yanlış okumalardan, okuma hatalarından kurtaracak, 200 sayfalık bir kitabı 1, saatte sıkılmadan bitirebileceksiniz.

Dakikada Kaç Kelime Okuduğumu Nasıl Anlayabilirim ?

Okuma Hızı: Okunan Kelime Sayısı / Süre ile dakikada kaç kelime okuduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Dakikada kaç kelime okumalıyım ve okuma hızımı nasıl arttırabilirim ?

Türkiye ortalama dakikada en az 200-300 kelime arasında okumanız gerekmektedir. Bunun altındakiler yavaş okumaktadırlar. Tabi ki 1 ayda alacağız Hızlı Okuma Eğitimi ile okuma hızınızı ayda en az 3 kat arttırabilirsiniz. Fotoğrafik okuma tekniği ile dakikada 10 bin kelime okuyan insanlar bulunmaktadır.

Hızlı okuma eğitimini aldıktan sonra unutup tekrar yavaş okuyabilir miyim ?

Hızlı okuma bir psikomotor beceridir. Nasıl ki bisiklet sürmeyi öğrendikten sonra bir daha unutmuyorsak hızlı okumayı da unutmayız. Ara ara egzersizlerimizi uygulayabilirsiniz.

Kişisel gelişimine katkıda bulunmak, sınavlarda fazla zaman kazanmak, okuma hatalarından kurtulmak, sıkılmadan okumak istiyorsanız hızlı okuma eğitmini alabilirsiniz

Hızlı Okuma Eğitmeni - ALİ İLKBAHAR

Bir önceki yazımız olan "Verimli Ders Çalışma Nasıl Olur ?" başlıklı makalemizde öğrencilerin en verimli bir şekilde nasıl ders çalışacağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

ALİ İ.

- İlkokul ve ortaokul tüm derslerden özel ders -Ödevlere yardımcı - Öğrenci Koçluğu , - Verimli ders çalışma, test çözme teknikleri, - Zamanı etkili kullanma, - Anlayara...

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlamanın eğitime olan etkileri nelerdir. 8-16 yaş grubuna verilen kodlama eğitimleri çocukların analitik zeka gelişimini yaşıtlarından daha hızlı geliştirmeye ve aktif olarak kullanarak başarıya ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Etkili Bir Ders Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Etkili Bir Ders Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Sınıf ortamında öğrencilerin konuyu daha iyi anlaması için, etkili bir ders yapmak için öğretmenlerin mutlaka dikkat etmesi gerekenler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?