Hedeflemizin ve Gerçekler

Yazar: Serkan A. | 13.04.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 249
Hedeflemizin ve Gerçekler
Ö ncelikle üniversite sınavına az bir zamanı olup da  bu sıkıntıdan muzdarip olanlar! Yapmanız gerekenleri tam olarak aşağıda madde madde ifade etmeye çalışacağım.

Bulanık su her zaman mide bulandırır. O suyu bir şekilde berraklaştırmanın yolunu bulmak lazım.  Bugün bunu yapmazsanız ileride hayatınız boyunca bunun sıkıntısını cekeceginizden hiç şüpheniz olmasın. 

Nedenmi böyle diyorum? Siz güzel bir üniversite ve meslek sahibi olmanın hayallerini kuran sevgili gençler! Gelecekte popüler olacak meslekler başlıkmı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. Bazen hedefleriniz net olmadığında bunun kafa karışıklığını hep yaşıyorsunuz. Acaba şu bölüme mi gitsem,ileride şu işi mi yapsam,ne kadar net yapsam şu hedefime ulaşırım,...vb sorular hep kafada dönüp duruyor. Sürekli karambol bir durum söz konusu oluyor. Bazen boşa kürek cektiginizi  düşünüyorsunuz belki. 

Sizlere bu yazımda yardımcı olmaya çalışacağım. 

Öncelikle üniversite sınavına az bir zamanı olup da  bu sıkıntıdan muzdarip olanlar! Yapmanız gerekenleri tam olarak aşağıda madde madde ifade etmeye çalışacağım. Şöyle ki ;

 1. Olmazsa olmaz acilen ileride hangi işi yapmak istediğinizi kendinize bir sorun.  Dürüstçe bir cevap almadan bırakmayın kendinizi
   
 2. Yapmak istediniz işi seçerken maddiyat ta mutlaka önemli ama daha da önemlisi o işi severek yapmanız. Severek yaptığınız bir iş size zaten konforlu bir hayat yaşama imkanı sunacaktır.
   
 3. Yapmak istediğiniz işe giden yol üniversiteden geçiyorsa ve kazanabileceginiz bir bolumse (burada gercekciolmak gerekiyor) hemen o bölümü kazanmak için hangi alanlardan size kaçar net lazım bunu belirleyin.
   
 4. Yapmanız  gereken netler biraz uzak görünüyorsa hemen bir kurs veya öğretmenden destek alın.
   
 5. İhtiyacınız olmayan alanlarla kesinlikle ilgilenmeyin.
   
 6. Baştan itibaren eksik olduğunuz konulari belirleyin. Bunun en kestirme yolu bir kaç tane deneme çözmek. 
   
 7. Seviyenizin üstünde veya altında kaynaklardan konu çalışması veya soru çözümü yapmayın. Kaynak tam sizin seviyenizde olsun.
   
 8. Bunları yaparken bir danışman öğretmenden destek almak da önemli. Zaman kaybına tahammülünüz yok çünkü.
   
 9. Beslenme ve uyku düzeninize dikkat edin. Gece 12den önce yatıp,erken kalkıp güne güzel kahvaltı ile başlamak önemli.
   
 10. (İlk dokuz maddeyi uygulayıp başarılı bir netice aldığınızı dusunerek) Tercih dönemi geldiği zaman kesinlikle bir rehber öğretmenden destek alın. Bir yıl daha kaybetmemeniz için bu çok önemli.
   

Önünde hala uzun bir zaman olan gençlere gelince... 

Kafanızda ileride yapmak istediğiniz işin yolu üniversiteden geçiyorsa size tavsiyem yukarıdaki maddeleri acele etmeden uygulamanız olacaktır.

Yok eğer içinizden üniversite okumak gelmiyorsa ve kafanızda hayalini kurduğunuz bir iş varsa lütfen toplum baskısına yenik düşmeyin ve hayalini kurduğunuz işin planlarını yapmaya başlayın. Bu hayal için hani sözüm  ona sanayide çırak olarak başlamak gerekiyorsa hiç vakit kaybetmeyin. İleride diplomalı bir işsiz olarak parasız pulsuz dolasmaktansa koluna sevdiği mesleğin bileziği takmış biri olmak kat kat iyidir.

UNUTMA! SEVDİĞİN İŞ BİR ÖMÜR SENİ MUTLU EDER VE ASLA PİŞMAN OLMAZSIN. VESSELAM.

Etiketler

Yazar

Serkan A.

Evli ve 3 çocuk babasiyim.Meslegimi severek yapiyorum ve 15. yilimdayim. Matematigin tüm konularına ve güncel veya eski soru tiplerinin hepsine hakimim. Üniversiteye veya hedefl...

Benzer Yazılar
Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Bir öğrenci, ders çalışmayı olması için kendine hedef belirlemeyi ve o hedefe inanmalıdır.

Motivasyon ve Zaman Kontrolü

Motivasyon ve Zaman Kontrolü

Motivasyon ve zaman kontrolü, farklı konular olsa da zaman kontrolü olmadığı sürece size hiç bir şey katmayabilir. Zaman kontrolü için bilinmesi gerekenler.

Başarılı Olmanın 5 Etkin Yolu

Başarılı Olmanın 5 Etkin Yolu

Başarı bağımlılık yapacak kadar güzeldir ama emek ister, çabanızı görmek ister. İşte başarılı olmanın 5 yolu!

Ben Nasıl Öğrenebilirim?

Ben Nasıl Öğrenebilirim?

Kendinizi tanıyıp, kendinize ait en iyi çalışma modelini hazırlamaya var mısınız? O halde makalemiz tam sizlik!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?