Ben Nasıl Öğrenebilirim?

Yazar: Perihan K. | 27.11.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 616
Ben Nasıl Öğrenebilirim?
K endinizi tanıyıp, kendinize ait en iyi çalışma modelini hazırlamaya var mısınız? O halde makalemiz tam sizlik!

Bilindiği üzere birçok insanla tek bir gezegende yaşamaktayız ve her insanın hayalleri, arzuları, ulaşmak istedikleri hedefler var. Belki de çoğu insan hep aynı şeyleri istiyor. Bizim de onlarla aynı şeyi istediğimizi bir düşünün. Milyarlarca insan ve tek bir zirve.  Bu durumda ne yapmalıyız?  Bizim hayallerimize  ulaşmamız milyarlarca insan içinde çok kolay olmaz değil mi? 

Bunun için fark atmamız gerekir.  Bu farkı atmak içinde önce kendimizi tanımalıyız.  Ne istediğimizi, nasıl bir yol izleyeceğimizi, bize gerekli olan her şeyi belirlemeliyiz. 

İlk olarak "Ben nasıl öğreniyorum?" Sorusunu sormamız lazım kendimize. 

 • Sessiz bir ortamda ders çalışarak mı? 
   
 • Müzik dinleyerek mi?
   
 • Başka insanlarla birlikte çalışarak mı?
   
 • Yazıp çizerek mi? Kendi kendimize anlatarak mı?
   
 • Dinleyerek mi? Okuyarak mı?
   

Bu soruların birçoğu tek bir kişide "evet" cevabını alabilir. Hangi soruya evet dediysek oradan tutunmalıyız.  Bu bizim kendimizi tanıdığımızı gösterir. Bu sayede nasıl ders çalışmamız gerektiğini biliriz. Ayrıca bu konu hakkında nasıl ders çalışılır? başlıklı makalemizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra ;

 • *Tekrara ne kadar yer vermem gerekir? 
   
 • *Hızlı mı unutuyorum yoksa öğendiklerim bende kalıcı hale geldi mi? 
   
 • *Kalıcı bir öğrenme için ne yapabilirim?
   

Sorularına yanıt atarız.  Bu soruların yanıtlarına cevap verebildiğimiz takdirde biz öğrenmeyi öğrenmişiz demektir. Yani nasıl öğreneceğimizi biliyoruzdur. Buna biz metabiliş deriz. 

 Her zaman öğrenmeyi öğrenmemiz yetmeyebilir. Bu öğrenmeleri kalıcı hale de getirmeliyiz.  Biraz kalıcı öğrenmeye değinelim. Ders çalışma programı nasıl hazırlanır? başlıklı makalemiz tam sizlik!

Kalıcı öğrenmenin en güzel yolu bilgileri gündelik hayata taşımaktır. Hangi derste ne öğrenirsek hepsi bir yerlerde oturmuş kendisini fark etmemizi bekliyordur. Mesela Türkçe dersinde anlatım bozuklukları konusunu öğrendiğimizi varsayalım.  Okulda da okul dışında da insanların konuşmalarına dikkat ederek yaptıkları anlatım bozukluklarını fark edebiliriz. Bu bizim kalıcı öğrenmemizi sağlayacaktır.  Her dersin gündelik hayatta bir yansıması mutlaka vardir. Bu yansımalari bulduğumuz anda başarıya son bir adım kalır. O da bildiklerimizi istenilen düzeyde aktarmak. Unutmayın bilgimiz ne kadar kalıcı olursa. Kendimize olan güvencimiz de o kadar güçlü olur. Bu sayede istediğimiz her hedefe yaklaşmış oluruz.  Zirveye yaklaşmak için her zorluğu aşmak gerekir bunun içinde emek vermek, çaba sarf etmek gerekir. Önce kendini tanı, başarı arkandan gelecektir.

Etiketler

Yazar

Perihan K.

Türkçe öğretmeniyim. Bunun yanında edebiyat,felsefe,diksiyon,ebru sanatı,tiyatro,drama gibi dersler de verebilirim. Derslerimi monoton bir anlatım ile yapmam. En eğlenceli olaca...

Benzer Yazılar
Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Bir öğrenci, ders çalışmayı olması için kendine hedef belirlemeyi ve o hedefe inanmalıdır.

Çocukların Gelişimi İçin Ailelerin Dikkat Etmesi Gereken Konular

Çocukların Gelişimi İçin Ailelerin Dikkat Etmesi Gereken Konular

Çocuklarımızın hayatta başarılı bir birey olması için anne babaların mutlaka bilmesi ve uygulaması gereken konular nelerdir.

Başarıya Giden Yol

Başarıya Giden Yol

Başarılı olduğum veya olmadığım ders çalışma yöntem ve zamanlamalarını sizlerle paylaşmak istedim. 

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?