En Verimli Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Yazar: mehlika b. | 13.12.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2858
En Verimli Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?
B u yazımızda kendi kendinize ders programı hazırlanmanın püf noktalarını kaleme aldık. Sizi başarıya götürecek en iyi ders çalışma programı nasıl hazırlanır?

 Çalışma Planı Nasıl Hazırlanır?
 

Ders çalışma planı  söz konusu olduğunda, "herkese uyan tek bir yöntem ” yoktur. Sizin için en iyi olanı bulmalısınız. Yedi günlük çalışma planı, bu adımları düşünmenize ve  planınızı oluşturmanıza  yardımcı olacak bir araçtır.

Çalışma planı hazırlarken dikkat etmeniz gereken hususlar;

 1. Ders çalışma tarihlerini ve saatlerini planlayın.
   
 2. Ders çalışma alanını planlayın.
   
 3. Konuların haritasını çıkarın.
   
 4. Kullanacağınız malzemeleri(kaynak kitap) belirlemek.
   
 5. Kendinizi test etmek için aktiviteler hazırlamak.
   
 6. Özgüven seviyenizi takip edin.


Ders çalışma tarihlerini ve saatlerini planlayın.

Genel kural, bir konuyu öğrenmek için 7 gün günde 2 saatten fazla olmamak üzere toplam 14 saat çalışmaktır. Bunu tam olarak takip etmek zorunda değilsiniz; Ana düşünce öğrenmeyi yaymaktır. Bu konuda daha detaylı  bilgi sahibi olmak için verimli ders çalışma saatleri makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ders çalışma alanını planlayın.

Gerçekten odaklanabileceğiniz ve verimli olabileceğiniz yerlerde çalıştığınızdan emin olun. Verimli bir ortamda çalışmadığınız sürece çalışmanız etkili olmayacaktır. Bazı araştırmalar, belirli bir konumdaki bilgileri hatırlamaya bağımlı hale gelmemeniz için birkaç farklı çalışma yeri kullanmanın yararlı olabileceğini öne sürüyor.

Konuların haritasını çıkarın.

Her zaman tam olarak hangi konuyu bilmeniz gerektiğini ve onu hangi eleştirel düşünme düzeyinde bilmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Mind map oluşturabilirsiniz.

Kullanacağınız malzemeleri(kaynak kitap) belirlemek.

Notlarınızı yeniden okumanın veya ders slaytlarını gözden geçirmenin ötesinde düşünün. Çalışma kılavuzları, önceki ev ödevleri ve uygulama testleri, daha etkili çalışmanıza yardımcı olabilecek materyallere örnektir.

Kendinizi test etmek için aktiviteler hazırlamak.

Gerekirse stratejilerinizde ayarlamalar yapmak için ders çalışma  etkinliğini ölçmenin bir yolunun olması önemlidir. Çeşitli uygulamalar ile kendinizi  test edin. Öğrenmeyi bitirdiğinizde kullanacağınız final testi, başkasına anlatmak gibi..

Özgüven seviyenizi takip edin.

Çalışmanın tüm amacı, özgüveninizi artırmaktır. Bu nedenle çalışma planınız özgüveninize yardımcı olmazsa, çalışma planınızı  ayarlamanız gerekir.  Sizi aşırı özgüvenli yapıyorsa, çalışma planınızı yine  ayarlamanız gerekir. Sınavı küçümsemek asla iyi bir fikir değildir. 

İpucu: Ders çalışma üzerine bir eğitim koçuna ihtiyacınız varsa linkten sizin için en ideal öğrenci koçunu keşfedebilirsiniz. 

Plan yaparken bu adımları hatırlayın!

Etiketler

Yazar

mehlika b.

İlköğretim , lise ve lisans düzeyinde öğrencilere matematik ve fizik dersi veriyorum. (IB HL and SL Math, Physics). Öğrenciler için okul derslerinde başarıyı artıracak bili...

Benzer Yazılar
Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Bir öğrenci, ders çalışmayı olması için kendine hedef belirlemeyi ve o hedefe inanmalıdır.

Hacettepe Tıp'ı Nasıl Kazandım

Hacettepe Tıp'ı Nasıl Kazandım

Hacettepe üniversitesi tıp fakültesi öğrencisinden, tıp fakültesini kazanma sırları? Tıp fakültesini kazanmak isteyen öğrencilerin mutlaka uygulaması gereken metotlar.

Nasıl Tıp Kazanırım?

Nasıl Tıp Kazanırım?

Tıp fakültesinden okuyan bir üniversite öğrencisinden, tıp fakültesi kazanmak isteyen öğrencilere tavsiyeler. Tıp fakültesini kazanmanın sırları nelerdir?

Nasıl Ders Çalışmalıyım?

Nasıl Ders Çalışmalıyım?

Nasıl ders çalışılır maddeler halinde sizin için hazırladık. Sınavlarda başarıyı yakalamak için ders çalışmanın püf noktaları

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?