Başarıya Giden Yol

Yazar: Berat A. | 08.08.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 241
Başarıya Giden Yol
B aşarılı olduğum veya olmadığım ders çalışma yöntem ve zamanlamalarını sizlerle paylaşmak istedim. 

Merhaba sevgili okurlarım 17 yıllık öğrencilik hayatımda(üniversiteyi ingilizce hazırlıkla birlikte 5 yıl okudum) başarılı olduğum veya olmadığım ders çalışma yöntem ve zamanlamalarını sizlerle paylaşmak istedim. 

Doğup büyüdüğümüz köyümüzde okul olmaması nedeniyle ilkokul 1. Sınıftan itibaren lise son sınıfa kadar YİBO'larda okuduk. Bu sebeptendir ki ev ortamında ders çalışma saat ve yöntemlerinden çok yatılı okullarda yapılan ders çalışma saatleri ve yöntemlerinden bahsedeceğim. 

Yatılı okullarda akşam üzeri ders bittikten sonra yemek saatine kadar yani 17:00ile 18:00 e kadar serbest zamana sahipti ve bu süreçte genellikle dışarda oynayarak zaman geçirirdik. Akşam yemeği yedikten sonra 19:00 ile 21:00 arası etüt adı altında derslikler dersler yapılırdı. Bu etütleri iyi değerlendiren öğrenciler başarı adımlarını doğru atıyordu. Fakat sizde bilirsiniz ki her insan yemekten sonra biraz mayışır, uykusu filan gelir. Hal böyle olunca ders çıkışı koşturup duran öğrenci üstüne birde yemek yiyince iyiden iyiye uyku modu da 2 saatlik bir etüt geçiriyordu. Burdan çıkarmamız gereken ders şudur ki yemekten hemen sonra ders çalışmak verimli olmuyor. Yorgun bedenle ders çok verimli olmuyor. Lise de okurken şunu çok iyi deneyimlemiştim. Sayısal dersleri her gün üzerine ekleyerek konu ve ardından test çözerek çalışmak güzel sonuçlar veriyordu. Sözel derslerde ise yatmadan hemen evvel yapılan 1 saatlik bir ders çok daha kalıcı öğrenmeleri sağlıyordu. Öyle ki gece yatmadan evvel çalıştıklarımı uyandığım zaman düşününce aynen aklımda kaldığını, çok rahat hatırladığımı gözlemlemiştim. 

Siz siz olun ama asla bir dersten vazgeçmeyin. İlkokulda geometri korkum vardı. Lisede nasıl yaparım diye düşünürdüm. Korkularımın üzerine gittim ve Lise 1 de dönem ödevimi geometriden aldım. Öğretmenim 500 soru çözeceksin ve 50 tanesini yazıp vereceksin dedi. Karar vermiştim ve her akşam en az bir test geometri sorusu çözecektim ve öyle de yaptım. Dönem ödevi zamanı geldiğinde 1500 ün üzerinde soru çözdüğümü farkettik ve öğretmenim benden soru yazmamı bile istemedi. Başlarda zor oluyordu ama sonradan bulmaca çözer gibi zevk almaya başlamıştım. Şu an halen fırsat buldukça bir geometri kitabı bulur soruları çözerim. 

Azim ve sabır olduktan sonra düzenli çalışarak her hedefe ulaşabileceğiniz size garanti vererek sizleri saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. 

Etiketler

Yazar

Berat A.

Öğretmen lisesi çıkışlı, özel eğitim bölüm mezunuyum. Otizm, öğrenme güçlüğü ve özel eğitim gerektiren her öğrenciyle çalışılır.

Benzer Yazılar
Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?