Başarılı Olmanın 5 Etkin Yolu

Başarılı Olmanın 5 Etkin Yolu
Ezgi D.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Şub 10, 2021
111

Başarı bağımlılık yapacak kadar güzeldir ama emek ister, çabanızı görmek ister. Teknik olarak bir şeye ulaşma süreci hangi alanda olursa olsun standartları profesyonelleştirme ya da mükemmel bir seviyeye ulaşma çabasıyla elde edilir. Stephen Gribben’e göre, başarıya giden yolda şu 5 adımdan yola çıkarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Başarılı olmanın 5 adımı 

  • Hedefinizi belirleyin
  • Belirlediğiniz hedefin faydalarını ve etkilerini analiz edin
  • Hedefinize ulaşmak için stratejinizi bir araya getirin
  • Zaman yönetimi stratejinizi uygulayın
  • Stratejinizi değerlendirmeye ve kontrol etmeye devam edin

1. Adım: Hedefinizi belirleyin

İstediğin bir cisim ya da soyut bir odak yoksa başarıyı tam anlamıyla tadamazsınız. Bir hedefe de sahip olmak için elbette mümkün olabilecek hedeflerin tanımlanması şarttır. Bu sebepten ilk adım olarak da belirlenen esas hedef yazılmalıdır. Hedefini belirlerleyebilirsen  gerçekleşme olasılığı % 42 daha yüksektir, bu bir araştırma sonucu ortaya çıkmıştır.

2. Adım: Belirlediğiniz hedefin faydalarını ve etkilerini analiz edin

Bir hedefin nihai faydalarını ve etkilerini analiz ederek, arkasındaki “Neden”in üzerine odaklanırlar. Hedeflerimize ulaşmak amacıyla ne kadar fazla nedeniniz olursa, bunu yapmak için bir de o kadar büyük motivasyonunuz olacak demektir. Hedefinizin değeri ve getireceği fırsatlar nelerdir? Hem sizin hem de başkaları üzerinde beklenebilecek etkiler nelerdir?

3. Adım: Hedefinize ulaşmak için stratejinizi bir araya getirin

Hedefe ulaşmak için kullanılan en yaygın strateji "Planlama" dır. Hedefe ulaşmak açısından yollar, stratejiler, seçenekler, olası planlar ve eylemlere odaklanmanız gerekir

4. Adım: Zaman yönetimi stratejinizi uygulayın

Bu adım, hedefinize ulaşmanız için belirli bir tarih ve saat belirlemenizi gerektirir. Başlangıç ve bitiş tarihi belirlememek, hedefe ulaşmakta sizi daima geride bırakır ve sizler erteledikçe amaçladığınız yola kolaylıkla devam edemezsiniz. Ayrıca dilek veya umudu, sağlam ve istikrarlı bir çözümden ayırır.

5. Adım: Stratejinizi değerlendirmeye ve kontrol etmeye devam edin

Etkili hedef belirleme, hedefe ulaşmak ve nihai başarıya doğru ilerlemeyi ölçmek için spesifik araçlar oluşturmayı içerir. Bir şeyi başarma konusunda ciddiyseniz, ilerlemeyi izlemeniz gerekir. Hedeflerinizi test etmemeniz, yeterince üzerinde düşünülmediğini gösterir.

Zengin olmak istemek bir hedef değil, bir dilektir. Bunun yanında, yılda 25.000₺ tasarruf etmek ölçülebilir bir hedeftir. Hedefiniz ne olursa olsun, ilerleme kaydetme konusunda başarılı olup olmadığınızı nasıl ölçebileceğinizi bulmanız gerekir.

BAŞARI SİZ PES ETMEDİKÇE, SİZE ADIM ATACAKTIR.

İngilizce Öğretmeni - Ezgi Durmaz

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır