Fransızca Öğrenimini Sağlayacak Bazı Alışkanlıklar

Yazar: Gönül İ. | 16.04.2022 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 778
Fransızca Öğrenimini Sağlayacak Bazı Alışkanlıklar
F ransızca öğrenmek isteyenler için harika bir içerik hazırladık. Fransızcanızı geliştirme taktikleri sizlerle. Keyifli okumalar :)

Fransızca öğrenimini sağlayacak bazı alışkanlıkları bu makalemizde sizler için hazırladık. Basit ama gerekli bir takım alışkanlıklar farkında olmadan dil öğrenmede çok faydalı oluyor.

Dili öğrenirken aynı zamanda o dilin konuşulduğu ülkenin kültürünü alışkanlıklarını tanımak ve yaşamak gerekir. Eğer mümkünse dili en iyi ülkesinde öğrenilir düşüncesiyle oraya gitmek ve mümkünse kendi anadilinin konuşulduğu ortamdan uzak olmak gerekir. Fransa’ya giden bir öğrenci özellikle buna dikkat etmelidir. Yaşayarak öğrenmenin yanı sıra bazı basit alışkanlıklar belki de işinizi çok kolaylaştıracaktır. Fransızcayı keyifle ve zahmetsiz bir şekilde öğrenmenizi sağlayacak bu alışkanlıklar aslında hayatımızın bir parçası artık. Çünkü devamlı olarak ihtiyaç duyabileceğimiz şeyler aslında. Gelin sırasıyla hep birlikte görelim;

1. Post-İt kullanmak
 

Basit gibi görünse de yaşadığınız ortamda etrafınıza yapıştıracağınız Post-It ler inanılmaz işe yarıyor.

Çalışma odanızda, salonda, mutfakta o ortamlarla ilgili kullanacağınız bazı deyimler ve kelimeleri yazarak devamlı görme ve hatırlama imkanınız  olacaktır. Her gün masa başına oturup Fransızca öğrenmek bazı öğrencilerimize maalesef zor geliyor. Onlara bu şekilde günlük dilde kullanacakları deyim ya da kelimeleri küçük post-itlere yazıp bir yerlere asmalarını önermek bence mantıklı. Çünkü bu küçük notları devamlı görmeleri biraz da olsa kelime dağarcığını zenginleştirecektir.
 

2. Market Alışveriş Listesi

Fransa’ya ilk giden bir kişi marketin ortasında sözlükle dolaşmak yerine listeyi önceden Fransızca hazırlaması ve ne olduğunu öğrenmesi onun yararına olacaktır. Çünkü orada kullanılan bazı ürünlerin Türkçe de karşılıklarını bulmakta bazen zorluk çekebiliyoruz. Örneğin Crème Fraiche Türkçe de karşılığı sözlük anlamıyla Ekşi Krema diye geçiyor. Ama bizde sadece krema olarak bulunuyor ve tüketiliyor. Gerçi günümüzde artık Macro Center ya da Metro gibi marketlerde ararsak bulabiliriz. Ama çok kullanılan bir şey değil. Fransa’da yaşamıyor olsanız bile alışveriş listenizi Fransızca yapmanızda fayda var diye düşünüyorum. Böylece tüketeceğimiz malzemelerin isimlerini artık unutmayabiliyoruz.
 

3. Şarkılar
 

Fransızca telafuz için özellikle çok faydalı bir yöntem. Arabada , evde, her yerde devamlı Fransızca dinliyorum ve öğrencilerime de çok fazla öneriyorum. Hatta Online derslerde Padlet üzerine yeni başlayanlara göre (Débutants) önerdiğim şarkı linklerini ekliyorum. İleri seviyede olanlara daha farklı şarkı önerilerim oluyor. Öğrencilerin çok hoşuna gidiyor. Seviye ye göre şarkı önerileri isabetli oluyor. Önce sözlerine bakmadan biraz zorlanabilirler pek tabi ki. Ama dikkatli ve sık dinleyince anlaşılıyor. Sözleriyle ve anlayarak dinlemek şüphesiz ki çok iyi oluyor. Online fransızca dersleri sayfamızdan sizin için en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz.

Çok bilmeyenler için Fransızca şarkılar Stromae ve Zaz’dan ibaret olsa da Fransızca müzik aslında çok çeşitli ve güzel. Sevdiğiniz Fransızca şarkıların sözlerini öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda telaffuzunuzu geliştirmek için de çok yararlı bir yöntem. Bu şekilde şarkılara eşlik ede ede kelimeleri zamanla daha doğru şekilde söylemeye başlayacaksınız.

4. Fransızca Diziler
 

Fransızca iyi dizi bulmak o kadar da kolay değil. Özellikle Netflix’te keyifle izlenecek Fransızca içerik bence bir elin parmaklarını geçmez.

Bu dili dinlemeden nasıl öğreneceğim diye kara kara düşünmenize gerek yok asla çünkü, Netflix’in geniş dublaj ve altyazı seçenekleri ile filmleri Fransızca dublajlı izleyebilirsiniz. İngilizce ve Türkçe içerikleri Fransızca altyazıyla, onun dışındaki dillerdeki içerikleri de Fransızca dublajla izlemek bu dili öğrenmeye ayrıca büyük bir destek veriyor. Fransızca öğrenirken izlenmesi gereken filmler başlıklı makalemizden tavsiye film listesini inceleyebilirsiniz.

Bu sayede sevdiğiniz dizileri izlerken Fransızca pratik yapabilirsiniz tekrar ederek ya da tekrar tekrar izleyerek. Fransızca dublaj her zaman olmuyor ya da bazen olsa da çok iyi olmuyor. O zaman Netflix Language Learning kullanarak iki altyazı açma seçeneğini kullanabilirsiniz.

Netflix Language Learning’in başka avantajları da kelimelerin üzerine tıklayarak çevirilerini anında görebilmek, kelimeleri kolayca kaydedebilmek ve altyazılar arasında hızlıca geçiş yapabilmek. Ayrıca Youtube ta yine başlangıç seviyesi için hep önerdiğim Extra- French gibi diziler gerçekten çok yardımcı oluyor.

Fransızca öğrenmek bazen insanı hayattan bezdirse de, kattıkları aldıklarından çok. Çünkü Fransızca bir kültürdür. Bunu öğrenmek, yaşamak ayrı bir ekoldür. O yüzden pes etmeden önce Fransızcayı keyifle ve zahmetsiz bir şekilde öğrenmenizi sağlayacak bu tarz alışkanlıklara bence bir şans verin.

Etiketler

Yazar

Gönül İ.

Özel ders verdiğim öğrencilerim ve velilerinin memnuniyeti benim en manevi ödülüm olmuştur. Yurt dışında Fransızca alanında yüksek lisansim var Fransa nin Rouen şehrinde edebiya...

Benzer Yazılar
Günlük Hayatta En Çok Kullanılan Fransızca Kelimeler

Günlük Hayatta En Çok Kullanılan Fransızca Kelimeler

Günlük hayatta en çok kullanılan Fransızca kelimeler. Bu kelimeler sayesinde temel Fransızca konuşma seviyenizi artırabilirsiniz :)

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca öğrenmenin püf noktaları ve ipuçları sizler için hazırladık. Sıfırdan fransızcayı kendi kendine öğrenmeye hazır mısın!

Fransızca Öğrenmek İçin En İyi 12 Uygulama (2024 Güncel)

Fransızca Öğrenmek İçin En İyi 12 Uygulama (2024 Güncel)

Fransızca öğrenmek için en iyi uygulamaları mı arıyorsunuz? Duolingo'dan Babbel'e, 2024'ün en etkili Fransızca öğrenme uygulamalarını keşfedin ve dil becerilerinizi geliştirin!

Fransızca Öğrenme Süreci

Fransızca Öğrenme Süreci

Fransızca öğrenmek isteyenlere tavsiyeler. Günlük hayatta kullanmak için kendi kendinize fransızca öğrenmek istiyorsanız fransızca öğretmeninden önerileri inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?