Fransızca Öğrenme Süreci

Yazar: Gizem İ. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1102
Fransızca Öğrenme Süreci
F ransızca öğrenmek isteyenlere tavsiyeler. Günlük hayatta kullanmak için kendi kendinize fransızca öğrenmek istiyorsanız fransızca öğretmeninden önerileri inceleyebilirsiniz.

Öncelikle söylemeliyim ki bu fransızca öğrenme süresi uzun soluklu, sabır gerektiren bir süreç ister. Kendi kendime yaptığım bir oyun var, otobüste veya arabada yanımdan geçen her plakayı içimden önce Türkçe sonra Fransızca sonra İngilizce ve Almanca okuyorum. Kulağa çılgınca geliyor ama gerçekten bir yerden sonra sayıları hızlı bir şekilde söylemeye başlıyorsunuz. Bunu bir başlangıç noktası olarak alabilirsiniz. Fransız dilinde sayı sistemi biraz farklı işliyor kafanızın karışıklığını bu şekilde giderebilirsiniz. En büyük önerim herkesin dediği gibi, bunu bir ders olarak görmeyip hayatınızın içine almanız. Evde kazak mı giyiyorsunuz? İçinizden ben kazak giyiyorum diyin. Bir nevi "monolog" yapın. Aktif olarak Fransızca eğitimi ile iç içe biriyim, sürekli araştırma yapmak ve güncel metodları takip etme durumundayım.

Fransızca dilbilgisini bir yere kadar kendiniz kendi çabalarınızla öğrenebilirsiniz. Fakat yazma ve konuşma konusunda karşınızda dili bilen biri olmalı çünkü hataların düzeltilmesi gerekiyor ve bu da pratik yapmadan olmuyor maalesef bu konuda birebir özel ders almak en etkili yollardan biridir.

Telaffuz konusunda fonetik alfabesinin yardımı oldukça büyük. Ses kayıtları, dinleme-tekrar etme yöntemleri kalıcı oluyor evet fakat bizim beynimiz bilgiyi ilk olarak KGB (kısa süreli bellek) kısmına atar ve orda 5 ve 8 birime kadar tutar, yani siz bir günde 10 kelime dinleyip tekrar ederseniz 10 gün sonra aklınızda maksimum 5 veya 8 kelime kalır. Yani sadece dinleme tekrar etme yoluyla duyduklarınızı aklınızda tutamayabilirsiniz. Fakat fonetik alfabesi öğrenirseniz istediğiniz kelimeyi internetten açıp dinlemek yerine kendi çabanızla okuduktan sonra sesli bir sözlük tarafından bunun doğru olduğunu duyduğunuzda inanın akılda kalıcılık oranı artacaktır. Bilgiler KGBde tekrar edilip USB (uzun süreli bellek) kısmına geçecektir ve bu durumda öğrenme gerçekleşecektir.

Ben bu dili Fransızca az biraz biliyorum demek için öğreniyorsanız dinleme-tekrar yöntemine başvurun. Fakat gerçekten öğrenmek istiyorum derseniz benim size önerim; her şeyden önce normal Fransız alfabesini, hemen ardından fonetik alfabesi öğrenmenizdir. Herkesin kapasitesi farklıdır kimi hemen anlıyor kimi için biraz zaman alıyor fakat fonetik alfabesini öğrendikten sonra telaffuz konusunda ciddi bir ilerleme kaydediliyor.

Aksan konusuna gelince, aksan yapmamız şart değil, Fransız hocalarımız aksan yapmamamızı tavsiye ediyor sıklıkla. Yapmak isterseniz yöntemleri var fakat tavsiyem, kendinizi zorlamamanızdır.

Fransızca Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

  • Fransızca dinlemek
  • Bol ve sık sık alıştırma yapmak
  • Fransızca videolar izlemek
  • Fransızca kitap, dergi vb. gibi kaynakları okumak
  • Fransızca konuşabileceğiniz kişilerle günlük olarak alıştırmalar yapmak
  • Fransızca öğretmenlerin özel dersler almak

Fransızca Öğretmeni - Gizem Gürol 

Etiketler

Yazar

Gizem İ.

Merhaba! Dokuz Eylül Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği mezunu ve Dokuz Eylül Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği yüksek lisans öğrencisiyim. 2018 yılından bugüne online Fransı...

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Rusça öğrenmek için nereden başlamalıyım. Sıfırdan rusça öğrenmek istiyorum, kendi kendime rusça öğrenmenin püf noktaları nelerdir.

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe nasıl geliştirilir? Hollandaca öğrenmek zor mu? Felemekçe öğrenmek için tüm püf noktalar ozeldersalani.com'da.

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı dilinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? İşte size yabancı dilinizi geliştirmenin püf noktaları

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?