Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Yazar: Banu H. | 14.10.2021 - 8 dakikalık okuma. - Güncellenme Tarihi : 17.01.2024 Görüntülenme: 6045
Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları
F ransızca öğrenmenin püf noktaları ve ipuçları sizler için hazırladık. Sıfırdan fransızcayı kendi kendine öğrenmeye hazır mısın!

Dil öğrenmek, dönemsel olarak ihtiyaç duyulan bir sistemler bütünüdür. Dil öğrenmek, kişiyi birçok açıdan geliştirir. Özellikle zihinsel açıdan, beynin sürekli genç ve diri kalmasını sağlar. Ayrıca, kişilerin kültür ve zihin dünyalarını da zenginleştirir. Fransızca öğrenmenin püf noktaları ile bu dili daha hızlı bir şekilde öğrenmek mümkündür.  

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları Nelerdir?
 

Fransızca fonetik açıdan kulağa hoş gelen bir tınıya sahiptir. Yıllardır en çok öğrenilen dillerin başında yer alır. Fransızca Hint- Avrupa dil ailesinin, Roman koluna bağlıdır. Kelimelerin tümü dişi ya da eril olarak iki gruba ayrılır. Bu gruplandırma esnasında belirli bir mantık esası aranmaz. Dilin geçmişten gelen gruplandırma sistematiği bulunur. Bunlar Fransızca öğrenmenin püf noktaları arasında yer alan önemli bilgilerdir. 

Dünya genelinde kültür ve sanat alanında en çok tercih edilen dillerden birisi olan Fransızca, geniş bir çevrede konuşulur. Yaklaşık 220 Milyon insanın Fransızca konuştuğu bilinir. Bu sayı her geçen gün artış gösterir. Dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında, Fransızca altıncı sırada yer alır. Dil yapısındaki farklılıklar nedeniyle bu dile önyargılı bir şekilde yaklaşılır. Ancak öğrenme aşamasında ilerleme kaydedildikçe, öğrenmesi zevkli bir dil olduğu ortaya çıkar. 

Fransızca öğrenmek isteyen kişilerin, uzman bir eğitmen ile ilerlemeleri en doğru yaklaşım olacaktır. Bununla birlikte, evde kendi kendine Fransızca öğrenmek de mümkündür. Evde eğitim aşamasında internet üzerindeki kaynaklardan da istifade edilebilir. Globalleşen dünyada farklı kaynaklara ulaşmak daha kolay hale gelmiştir. Fransızca özel ders sayfamızdan sizin için en ideal eğitmen araştırması yapabilirsiniz. 

Kolay Fransızca Öğrenme 


Dünyanın en zor dilleri arasında gösterilen Fransızca, bazı öğrenme yöntemleri ile daha kolay bir şekilde öğrenilebilir. Bunun için kişilerin, ilk adım olarak önyargılardan kurtulması gerekir. Sonrasında, uygun bir çalışma programı ile kolay bir şekilde Fransızca öğrenmek mümkündür. Zaman açısından uzun bir süreç olsa da dil öğrenimi zevkli bir hale getirilebilir. 

Daha kolay bir şekilde Fransızca öğrenmenin püf noktaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dil öğrenme aşamasında en sık başvurulan yöntem, Fransızca şarkılar dinlemektir. Şarkıları aynı zamanda tercüme etmek dil öğrenme hızınızı arttırır. 
   
 • Popüler sinema filmleri yerine, Fransızca film ve dizilere öncelik verebilirsiniz. Böylece konuşma ve telaffuz anlamında ilerleme kaydedebilirsiniz. 
   
 • Başlangıç aşamasında Fransızca çizgi filmler izlemek daha yararlı olur. Çizgi filmler de kelime ve cümle yapıları daha basittir. 
   
 • Günün belirli vakitlerinde dinleme pratiği yapmak adına radyo dinlenebilir. Özellikle haber radyoları, dilin dinamiklerine alışmanızı sağlar. 
   
 • Dil kitaplarının yoğunluğundan uzaklaşmak için masal kitapları ve dergiler tercih edilebilir. 
   
 • Fransızca podcast serileri ile dilinizi geliştirmenin yanında, kültürel birikim de elde edebilirsiniz. 
   
 • Farklı çevrimiçi siteler ile Fransız arkadaşlar edinin. 
   

Dinleme pratikleri esnasında sık sık not alınmalıdır. Bu şekilde, hızlı ve kolay şekilde kelime öğrenmek mümkündür. Ayrıca dil öğrenimi esnasında, farklı kaynaklardan egzersiz yapılmalıdır. İnternet üzerinden çevrimiçi olarak birçok kaynağa ulaşmak mümkündür. Online fransızca dersleri almak için hemen sayfamızı ziyaret edip, eğitmen araştırmasınında bulunabilirsiniz. Sizin için en uygun fransızca öğretmeninden ders talebinde bulunabilirsiniz. 

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları ve Dil Öğrenimine Dair Tüyolar


Sıfırdan dil öğrenimi oldukça dinamik bir süreçtir. Bu aşamada öğrencilerin farklı çalışma stilleri uygulaması gerekir. Özellikle Fransızca gibi farklı telaffuzlara sahip diller için daha fazla özveri gösterilmesi gerekir. 

Fransızca öğreniminde kursların yanında, özel ders almak da mümkündür.  Ayrıca günümüzde birçok eğitime çevrimiçi olarak da ulaşılabilir. Böylece öğrenme süreci daha hızlı şekilde gerçekleşir. Sanal okul niteliğinde olan bu siteler, öğrencilerin dil öğrenme süreçlerini daha aktif bir hale getirir. 

Fransızca öğrenmenin püf noktaları dil öğrenme sürecini daha kolay hale getirir. Öğrenme aşamasında şu şekilde ilerlemek mümkündür:

 • Fransızca öğrenirken öncelikle kelimelerin telaffuzu incelenmelidir. Bazı kelime telaffuzları okundukları gibi olmayabilir. 
   
 • Fransızca video izlemek, günlük konuşma diline hakim olunmasını sağlar. Bu aşamada Youtube videolarından da yararlanılabilir.
   
 • Şarkı listeleri oluşturarak günlük olarak dinlemek, dil öğrenme sürecini daha eğlenceli hale getirir. 
   
 • Bir dili öğrenmenin en hızlı yolu konuşarak pratik yapmaktır. İnternet üzerinden ana dili Fransızca olan birçok kişi ile sohbet etmeniz mümkündür. 
   

Fransızca Hızlı Öğrenme Yöntemi 


Dünyanın en çok öğrenilen dillerinden birisi olan Fransızca, aynı zamanda en zor öğrenilen dillerinden birisi olarak öne çıkar. Bu nedenle başlangıç aşamasında olan kişiler, bazı durumlarda pes etme aşamasına gelebilir. Fransızca öğrenmek, dünya üzerindeki 220 Milyona yakın insan ile iletişim kurabilmeniz anlamına gelir.

Dil öğrenmenin birçok avantajı bulunur. Fransızcayı en hızlı şekilde öğrenmenin yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Öğrenme şeklinize kesin olarak karar verin. Görsel ya da işitsel öğrenme stillerinden birisini dil öğrenme esnasında kullanın. 
   
 • Her gün en az 30 kelime öğrenmeye çalışın. Kelimeleri ifade ya da cümle öbekleri şeklinde ezberlemek işinize daha çok yarayacaktır. 
   
 • Dilin yapısını ayrıntılı şekilde öğrenmeye çalışın. Bu aşamada dilbilgisi çalışmak önemlidir. Dilbilgisini ayrıntılı şekilde öğrenmeniz Fransızca öğrenmenin püf noktaları içinde sayılabilir. 
   
 • Fransızca okuma çalışmaları yapın ve bu okumalarda sözlükten faydalanın. 
   
 • Okuduğunuz metinleri yüksek sesle okuyun. Bu şekilde konuşma, dinleme ve okuma pratiklerini bir arada yapabilirsiniz. 
   
 • Günlük hayatınızda arka planda sürekli Fransızca şarkı ve konuşmalar dinleyin. 
   

Kendi Kendine Fransızca Öğrenimi 


Kursların son derece pahalı olması kişileri evde Fransızca öğrenimine teşvik eder. Bu durum aynı zamanda vakitten tasarruf edilmesini de sağlar. Dikkat dağıtan unsurların daha az olması da evde öğrenimi daha cazip hale getirir. 

Kendi kendine Fransızca öğrenmenin yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Anlaşılması zor olsa da Fransızca dinleme pratiği yapmak önemlidir. Bilinçsiz dil öğrenme olarak adlandırılan dinleme pratikleri sayesinde ilerlemek mümkündür. 
   
 • Sık sık alıştırma yapmak dil öğrenimini hızlandırır. 
   
 • Dil bilgisi kuralları dahilinde alıştırma ve pratik yapmak çalışmayı daha aktif hale getirir. 
   
 • Dil bilgisi çalışmalarında, kuralları bütün halinde öğrenmek, dili daha kolay öğrenmenizi sağlar. 
   
 • Günlük yaşamın içinde yer alan ifadeleri Fransızca olarak tekrar etmek de bu süreçte yardımcınız olur. 

Evde dil öğrenimi, özellikle son yıllarda popüler hale gelmiştir. Bunun nedeni çevrimiçi kaynakların artış göstermesidir. 

Sıfırdan Fransızca Öğrenmek 


Öğrenme süreci nispeten daha uzun olsa da Fransızca öğrenme aşaması oldukça eğlencelidir. İstek ve irade ile kısa sürede Fransızca öğrenmek mümkündür. Fransızca öğrenmeye başlayan kişilere, öncelikle dil bilgisinden başlaması önerilir. Bunun ardından kelime ezberi ve dinleme pratikleri yapılır.

Fransızca öğrenmenin en zor kısmı, genellikle kelimelerin telaffuzu konusudur. Telaffuz konusu halledildiği takdirde, konuşma süresi daha kısa olur. Fransızca konuşma pratiği yapmak, telaffuz konusunda en hızlı yardımcınız olur. Bununla birlikte günün belli vakitlerinde dinleme pratiği yapmak da dili öğrenmenizi kolaylaştırır. 

Fransızca öğrenmenin püf noktaları, dil öğrenme aşamasında yardımcınız olur. Dil öğrenme sürecinizi hızlandırır. 

Fransızca Dil Seviyeleri 
 

Öğrenciler becerileri ölçüsünde, farklı dil seviyeleri ile dil öğrenimlerini tanımlayabilirler. Dil konusunda ilerleme kaydedildikçe, dil seviyeleri de yükselir. En yüksek seviyede, ana dili Fransızca olan kişilerin ölçüsünde değerlendirilmeye alınır. Fransızca öğrenmenin püf noktaları ile bu seviyeyi ciddi oranda arttırabilirsiniz. 

Fransızca dil seviyeleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Temel ihtiyaçları karşılayan ifadeleri kullanan kişiler, A1 seviyesinde kabul edilir. 
   
 • Belirli bir alanda, bağımsız şekilde konuşabilen kişiler A2 seviyesinde kabul edilir. 
   
 • Karmaşık konular hakkında konuşmalar yapabilen, soyut ve tanıdık olmayan durumları anlayabilen kişiler C1 seviyesinde kabul edilir. 
   
 • Metinde ve sözlü anlatımda, anlatılan olayların tümünü anlayan kişiler C2 seviyesinde kabul edilir. 

Etiketler

Yazar

Banu H.

Yazarlık Eğitimi, İçerik Üretimi Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı Dersi, Okula Yardımcı Özel Ders, Eğitim Koçluğu,

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Sıfırdan Japonca Öğrenme Yöntemleri

Sıfırdan Japonca Öğrenme Yöntemleri

Sıfırdan japonca öğrenmek isteyenler buraya! Özel Ders Alanı olarak japonca öğrenme yöntemlerini ve tekniklerini sizler için hazırladık.

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Rusça öğrenmek için nereden başlamalıyım. Sıfırdan rusça öğrenmek istiyorum, kendi kendime rusça öğrenmenin püf noktaları nelerdir.

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı dilinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? İşte size yabancı dilinizi geliştirmenin püf noktaları

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul