En Yaygın 6 Online Toplantı Uygulaması ve Kullanımları

Yazar: Yasin G. | 21.04.2021 - 9 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1033
En Yaygın 6 Online Toplantı Uygulaması ve Kullanımları
E n yaygın olarak kullanılan çevrimiçi toplantı uygulamaları nelerdir. 6 online toplantı uygulamarı hakkında bilgi ve kullanımına blogumuzdan ulaşabilirsiniz.

Çevrimiçi toplantı uygulamaları genellikle kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanırken, yine de olası belirsiz adımlar vardır, bu nedenle umarım bu adımlar sizin için yolu kolaylaştırır.

Her bir uygulamanın kullanıcı kılavuzlarının tüm içeriğini yeniden oluşturmak yerine (bunun için kimin zamanı varki :) ) Bu makale sizi çevrimiçi toplantı uygulamalarını ilk kez kullanmaya hazırlamaya odaklayacaktır. Her uygulama için hem masaüstü hem de web istemcilerini ele alacağım. Masaüstü istemcileri, bilgisayarınızın kamerasına ve mikrofonuna daha güvenilir bir şekilde bağlanma eğilimindedir, ancak web istemcileri genellikle daha kullanışlıdır.

Video konferans aracı denklemlerin grafiğini çizme, bir makaleyi gözden geçirme veya kod üzerinde birlikte çalışma desteğinden yoksun olduğunda yararlı olduğu için ekran paylaşımını tartışacağım. Bu makale her seçeneğin artılarını ve eksilerini gözden geçirmese de, hızlı bir şekilde çalışmaya başlamak için talimatlara sahip olmak, her birini kendiniz denemenizi ve genel olarak bir video görüşmesine veya çevrimiçi derse başlama sürecine daha aşina olmanızı sağlar.

Uygulamaları anlatmaya geçmeden önce gerekli yerlerde paylaşacağım linkleri parantez içerisinde sayıyla yazıp,en altta sıralayacağımı bilmenizi isterim.

OCTAPULL - OctaMeet Nasıl Kullanılır
 

OCTAPULL'un yenilikçi video konferans uygulaması OctaMeet, yerli ve bütçe dostu bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılarına birebir görüşmelerde sınırsız ve ücretsiz görüşme imkânı sunuyor. Kullanıcılar, rutin toplantılar için toplantı odaları özelliğini kullanabilirken, ekipler iş süreçleri için çalışma alanı özelliğinden yararlanabiliyor.

OCTAPULLTürkiye'deki kullanıcı verilerini Türkiye'deki sunucularda güvenli bir şekilde saklıyor. Veri güvenliği konusunda oldukça hassas bir yaklaşıma sahipler.

Ayrıca  OctaMeet lisanslarında yıllık taahhüt zorunluluğu yok, aylık abonelik bazında kullanım sağlayabiliyorsunuz.

İşletmeler için veri depolama alternatifleri sunuluyor, yerinde (On-Premise) veya SaaS şeklinde iki farklı kurulum seçenekleri de mevcut. OctaMeet, masaüstü ve mobil uygulama mağazalarında bulunuyor, kolayca indirilip kullanılabiliyor. Kullanımı da oldukça anlaşılır ve basit, her kesimden kullanıcıya hitap ediyor.

Mağaza Linkleri;

Mac App Store: https://apps.apple.com/tr/app/octapull-online-konferanslar/id6450007067?l=tr

Microsoft Store: https://apps.microsoft.com/detail/9P11QHNC914F?hl=tr-tr&gl=TR

Google Play Store: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.octapull.meetapp


Zoom Nasıl Kullanılır


Zoom göreceli olarak yeni bir ürün, ancak şimdiden çok fazla popülerlik kazandı. Bire bir seanslar için herhangi bir sınırlaması yoktur, bu nedenle çoğu ders için tamamen ücretsiz bir seçenektir. Ancak grup toplantıları 40 dakika ile sınırlıdır. Zoom'u kullanmayı planlıyorsanız , gizliliği ve güvenliği konusunda bazı endişeler olduğunu bilmelisiniz.

Zoom nasıl kullanılır ile ilgili makalemizden detaylı olarak kılavuza ulaşabilirsiniz. 

Skype Nasıl Kullanılır

Skype, adı biriyle çevrimiçi toplantı yapmakla eşanlamlı bir fiil haline geldiğinden Çevrimiçi mesajlaşma araçlarının en ünlüsü olabilir. Henüz Skype kurulu değilse, Skype web sitesinden indirip yükleyin:

 • İşletim sisteminizin bir kopyasını buradan indirin. 
  https://www.skype.com/tr/get-skype/
 • İndirmelerinizden, klasör Skype yükleyicisini bulun ve çift tıklayın.
 • Platformunuza bağlı olarak:
 • Windows'ta kurulum sihirbazındaki talimatları izleyin.
 • MacOS'ta programı Uygulama klasörünüze sürükleyin.
 • Telefon çağrısı yapmak:
 • Halihazırda bir Microsoft hesabınız yoksa, hesap oluştur seçeneğini belirleyerek kaydolun.
 • Sol taraftaki son görüşmeler listesinden bir ad seçin veya bir ad girin.
 • Görüntülü sohbet başlatmak için Kamera simgesine tıklayın.
 • Pencerenin altındaki iki dikdörtgen simgesine tıklayarak ekranınızı paylaşabilirsiniz.

Google Hangouts Nasıl Kullanılır

Google Hangouts'un değiştirilmesi planlanıyor, ancak bu arada yine de kullanabilirsiniz. Şimdiye kadar sunulan diğer uygulamaların aksine, Google Hangouts tamamen bir web uygulamasıdır, bu nedenle yüklenecek hiçbir şey yoktur.
Bir Google hesabınız yoksa, hesap oluşturma sayfasına gidip adımları izleyerek kaydolun .

Şu şekilde bir çağrı başlatın:

 1. Hangouts.google.com'a gidip Video Görüşmesi'ni tıklayın.
   
 2. Tarayıcınız (Firefox, Chrome, Safari veya Edge) tarafından kamera veya mikrofonu kullanma izni istenirse, İzin Ver'i seçin. Daha önce kamera erişimini reddettiyseniz, kilit sembolüne tıklamanız gerekebilir (Safari burada açıklandığı gibi tercihlere gitmenizi gerektirir ).
   
 3. Video görüşmenize eklemek istediğiniz herhangi birinin e-posta adresini yazın veya Google Kişilerinizdeyse, yalnızca adını kullanabilirsiniz.
   
 4. Sağ üst köşedeki menüyü (üç nokta) ve Ekranı paylaş'ı tıklayarak ekran paylaşımını başlatabilirsiniz.


Cisco Webex Nasıl Kullanılır

Webex çoğunlukla büyük şirketler tarafından kullanılmaktadır, ancak sosyal mesafe politikalarına olan artan ihtiyaç nedeniyle genişletilmiş bir ücretsiz katman olduğundan, platforma zaten aşina olanlar için iyi bir seçim olabilir.

Cisco Webex kayıt olmak için:

Ücretsiz deneme için buradan kaydolun. webex.com

E-postayı aldığınızda, açmak için bağlantıya tıklayın (Cisco'ya göre, artan talep nedeniyle bu biraz zaman alabilir).

Bir toplantı planlamak için:

 • Webex Meetings'e gidin.
 • Toplantı Düzenle> Toplantı Planla'yı tıklayın.
 • Toplantının tarihini ve saatini ayarlayın.
 • Hemen bir toplantı başlatmak için:
 • My Webex'e gidin ve Toplantı Başlat düğmesine tıklayın.
 • Davet Et ve Hatırlat'ı tıklayın ve davet edilecek kişilerin adlarını girin.
 • Ekranınızı paylaşmak için, ana toplantı penceresinden ekranı paylaş düğmesine tıklayın.

GoToMeeting Nasıl Kullanılır

Webex gibi, GoToMeeting büyük şirketleri hedef alır, ancak daha önce kullandıysanız, aşinalık avantajına sahip olabilir. Ancak, Webex'ten farklı olarak, ücretsiz bir katman sunmaz - yalnızca ücretsiz bir deneme.

Kaydolmak için şu adımları izleyin:

Ücretsiz Başlat'ı tıklayın. Hemen satın almayı tercih ederseniz, bunun yerine bu seçeneği seçebilir ve bu adımlarla devam edebilirsiniz.

 1. Adınızı, e-posta adresinizi ve şifrenizi girin.
 2. Masaüstü istemcisini kurmak için çevrimiçi bir toplantı başlatın:
 3. Git indirme sayfası ve İndir'i tıklayın.
 4. İşletim sisteminize bağlı olarak, İndirilenler klasörünüze gidin ve kurulum programını açın:
 5. Windows'ta çift tıklayın.
 6. MacOS'ta, dosyaya çift tıklayın ve disk görüntüsü penceresinin görünmesini bekleyin. Açıldığında, Açıcıya Git'i tıklayın.
 7. Kurulum programı başka herhangi bir adım olmaksızın arka planda çalışacaktır.

Hemen web üzerinden bir toplantı başlatmak için:

Odaları Onaylayın seçili ve ardından Şimdi Toplantı Yap'ı tıklayın.

Başlat öğesini tıklayın. Bölme, başladığını belirtmek için güncellenecektir.

Katıl'ı tıklayın. Sizi gösteren yeni bir sekme veya pencere açılacaktır Toplantınız açıldığında, Kişiler listesini getiren iki kişinin simgesine tıklayın.

Paylaşabileceğiniz veya Davet edebileceğiniz bir bağlantı almak için Bağlantıyı Kopyala'yı tıklayın ve ardından, açılan pencerede, bilgisayarınızın varsayılan e-posta programında davetiyeyle yeni bir e-posta açmak için E-posta'yı tıklayın.

Masaüstü uygulamasını kullanarak bir toplantı planlamak için:

Masaüstü uygulamasında, Toplantı Planla Düğmesine tıklayın.

Bir ad, tarih ve saat girin.

Kaydet'i tıklayın.

Toplantıya kişi eklemek için Toplantılarım düğmesine tıklayın.

Toplantınızı seçin ve Davet et'i tıklayın.

Davetiyeyi bilgisayarınızın varsayılan e-posta programında içeren yeni bir e-posta açmak için E-posta'yı veya kopyalayabileceğiniz bir bağlantı için Bağlantıyı Kopyala'yı tıklayın.

Masaüstü uygulamasını kullanarak hemen bir toplantı başlatmak için:

Şimdi Toplantı Yap düğmesini tıklayın.

Kişiler listesini açan iki kişinin simgesine tıklayın.

Paylaşabileceğiniz veya Davet edebileceğiniz bir bağlantı almak için Bağlantıyı Kopyala'yı tıklayın ve ardından, açılan pencerede, bilgisayarınızın varsayılan e-posta programında davetiyeyle yeni bir e-posta açmak için E-posta'yı tıklayın.

Bir toplantı sırasında ekranınızı paylaşmak için ekranın altındaki Ekran düğmesini tıklayın ve paylaşmak istediğiniz ekranı veya uygulamayı seçin.

Microsoft Teams'e Nasıl Başlanır

Microsoft Teams, Microsoft'un Skype'ın yerini alması planlanıyor, ancak Microsoft'un Office 365 aboneliklerini elden geçirip Microsoft 365 olarak yeniden adlandırdığı 21 Nisan'a kadar ev kullanıcıları tarafından kullanılamayacak . Ancak, bunu bir işletme veya okul aracılığıyla kullanabilirsiniz. hesabı.

Teams'i yüklemek için

 • Teams için indirme sayfasına gidin .
   
 • Ekipleri indir'i tıklayın.
   
 • İndirilenler klasörüne gidin ve yükleyiciye tıklayın.
   
 • Uygulamayı bilgisayarınıza yüklemek için talimatları izleyin.
   
 • Web veya masaüstü uygulamasında bir toplantı başlatmak için:
   
 • Sağ üst köşedeki kalem ve not defteri simgesine tıklayın ve kişilerin adlarını girin. Buluşmak istediğiniz kişilerle mevcut bir görüşmeniz varsa, bunu da seçebilirsiniz.
   
 • Ekranın altındaki metin kutusunu seçin. Hiçbir şey yazmanız veya mesaj göndermeniz gerekmez, ancak yapmak başka katılımcı eklemediğinizi gösterir.
   
 • Bir arama başlatmak için video kamera simgesine tıklayın.
   
 • Ekranınızı paylaşmak için, içinden çıkan oklu monitörün simgesine tıklayın ve paylaşılacak ekranı veya uygulamayı seçin.

Yukarıdaki uygulamaların hiçbiri, gerçek anlamıyla öğretime hitap etmeye çalışmıyor. Zoom haricindekiler özel olarak eğitim için tasarlanmamıştır. Bu, beyaz tahta, denklem grafiği oluşturma, belge düzenleme ve kod düzenleme gibi özelliklerin yerleşik olmadığı anlamına gelir.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Online Ders Nasıl Verilir? Online Eğitim Platformları

Online Ders Nasıl Verilir? Online Eğitim Platformları

Online ders nasıl verilir, online ders vermek için gerekenler nelerdir, online ders verme platformlarınını uzun bir araştırma sonucu bir araya getirdik. Online derslerinizde başarılar.

Uzaktan Eğitimin Tarihçesi ve Bize Öğrettikleri

Uzaktan Eğitimin Tarihçesi ve Bize Öğrettikleri

Ülkemizde uzaktan eğitimin tarihçesi nedir? Covid-19 salgınıyla beraber uzaktan eğitime geçiş sürecinde hem öğretmenler hem öğrenciler neler yaşadı.

Online Dersin Avantajları

Online Dersin Avantajları

Online dersin öğrenciler açısında avantajlarını ve faydalarını online matematik dersleri veren öğretmenimiz sizler için hazırladı.

Online mı Yüz Yüze Eğitim mi? Hangisi Daha Verimli

Online mı Yüz Yüze Eğitim mi? Hangisi Daha Verimli

Online eğitimin yüz yüze eğitimi göre avantajlarını ve dezavantajları sizler için hazırladık! Online eğitim mi yüz yüze eğitim mi?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?