Online Dersin Avantajları

Online Dersin Avantajları
Mahmut-Necla H.
Eğitimde Özel Dersin Önemi
Şub 9, 2021
68

Bugün sizinle online dersin avantajları konusunda konuşacağız.

Öncelikle son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, kitle iletişim araçlarının gelişimi, ve buna ek olarak yaşanan Pandemiye bağlı olarak İnsanların eve kapanmak zorunda kalmaları, birçok şirket ve eğitim kurumunu klasik çalışma yöntemlerini sorgular duruma getirmiştir. Bu süreçte başta Milli Eğitim Bakanlığı ve Özel Öğretim Kurumları online eğitime geçmek zorunda kalmıştır. Bana sorarsanız, pandemi sadece online eğitim sürecini hızlandırmıştır. Her şeyin dijitalleştiği günümüzde eğitimin de dijitalleşmesi kaçınılmazdı.

Online eğitim sürecinde öğrencilerin sosyalleşememesi ve arkadaşlarıyla buluşamamasının büyük bir dezavantaj olduğu katidir. Ama fiziksel aktivitelerin ön planda olmadığı bazı dersler için de büyük avantajlar sunduğu muhakkaktır. Bu derslerden biri de matematiktir. Bugün akıllı tahta uygulamaları ve grafik tabletler yardımıyla çok verimli ders yapılabilmektedir. Bu uygulamalar sayesinde birçok matematiksel işlem yapılmakta veya ekrana yansıtılabilmektedir. Online matematik dersleri bu sayede oldukça verimli olmaktadır. 

Şimdi online dersin birkaç avantajından bahsedelim.

  1. Eğitimde kısmen de olsa fırsat eşitliği sağlamaktadır.
  2. Zamandan büyük bir tasarruf sağlamaktadır.
  3. Ders saatlerinin esnek olması bir diğer avantaj olarak söylenebilir.
  4. Sürekli derse erişim fırsatı.

- Eğitimde kısmen de olsa fırsat eşitliği sağlamaktadır.

Şöyle ki; Bugün internet bağlantısının olduğu her yerden online ders almak mümkün. Nerede olursanız olun yanınızda bir akıllı telefonun veya bir tabletin olması, ders almanız için yeterlidir.

- Zamandan büyük bir tasarruf sağlamaktadır.

Özellikle büyük şehirlerde okula veya dershaneye gitmek büyük zaman kayıplarına sebep olabiliyorum. Bunun neden olduğu yorgunluk ve streste cabası.

- Ders saatlerinin esnek olması bir diğer avantaj olarak söylenebilir.

Malumunuz, eğitim kurumlarının belli bir saatte açılma ve belli bir saatte kapanma durumları var.
Bu durumda gündüz çalışmak zorunda olan bir kişi, çok rahatlıkla akşam saatlerinde online ders alabilir.

- Sürekli derse erişim fırsatı.

Aldığınız online dersleri kaydedebilirsiniz. Bu durumda ders esnasında anlamadığınız bir noktaya, sonradan geri dönebilir ve tekrar yapabilirsiniz. Bu da konunun tam anlaşılması için büyük bir avantaj sağlar. Veya önceden almış olduğunuz bir dersi defalarca dinleyip, o dersten önemli notlar çıkarabilirsiniz, böylelikle bu dersten maksimum fayda sağlamış olursunuz.

Matematik ve Geometri Öğretmenleri - Mahmut ve Necla HOCA

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır