Eğitimde Rol Model Olmak

Yazar: İbrahim İ. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1273
Eğitimde Rol Model Olmak
B ir çocuğun düzenli bir şekilde ders çalışmasını sağlayacak en önemli faktör anne ve babanın yaşam tarzı ve çocuklarına rol model olmalardır.

Her anne baba, evladının başarılı olmasını, dolgun maaşlı bir işi ve hayatı olmasını ister. Bu isteklerin gerçekleşmesini en çok etkileyen ise eğitim hayatıdır. Anne babalar genellikle çocuklarına “Ders çalış, iyi yerlere gel!” derler. Evlatları ders çalışmadığında ise “Bizi dinlemiyor, ders çalış diyoruz ama çalışmıyor.” der ve kendilerini haklı, evlatlarını haksız gösterirler. Ancak durum genelde pek öyle olmaz.

Bir çocuğun düzenli bir şekilde ders çalışmasını sağlayacak en önemli faktör anne ve babanın yaşam tarzı ve çocuklarına rol model olmalardır. İş ve okul mesaisinden sonra eve gelen bireyler, akşam yemeği yendikten sonra neler yaparlar? Anne baba televizyon karşısına geçer, çocuğuna da “Ders çalış!” derse, o çocuk ya ders çalışmaz ya da ders çalışırken aklı hep televizyonda kalır. Anne baba evladı ders çalışsın istiyorsa, önce kendi yaptığı eylemlere bakmalıdır. Kendisi evde hiç kitap okumazken evladına “Kitap oku!” demesi beyhudedir. Kendisi televizyon izliyor veya boş vaktini pek de faydalı şeylerle geçirmiyorsa evladına “Ders çalış, vaktini boşa harcama!” demesi boşunadır. Sizler anne baba olarak evladınız başarılı olsun istiyorsanız işe önce kendinizden başlamalısınız.

Onlara nasıl örnek olmalıyız, nasıl rol model olmalıyız?" demeli, “Yap, et!” demektense bunları bizzat yaparak onlara göstermeyi ve daha faydalı bir şekilde onlara öğretmeyi amaçlamalı, bu konularda pek bilgimiz yoksa uzmanlardan (öğretmen, eğitim koçu vs.) yardım almalıyız. Unutmamamız gereken bir şey varsa o da şudur: “Biz nasılsak, evladımız da öyle olur.” Bazı anne babalar “Ama başkanın çocuğu anne babaları bir şey bilmese de başarılılar.” der. İstisnalar kaideyi bozmaz. Herkes kendi çocuğundan mesuldür. Siz başkasının çocuğuna değil, kendi çocuğunuza dikkatinizi verir ve istekleriniz doğrultusunda çabalar ve örnek olursanız çocuğunuz da bunu görür ve başarılı olmak için daha fazla çabalar. Kişi, kişinin aynasıdır. Biz nasılsak karşımızdaki de öyledir. Anne babalar, lütfen bunu bilerek evlatlarınızdan bir şeyler talep edin.

Türkçe Öğretmeni - İbrahim İpek

Etiketler

Yazar

İbrahim İ.

Eğitim ve sosyal hayatim boyunca öğrenmeye olan merakım sayesinde kendimi başta alanım olmak üzere birçok alanda geliştirdim ve yıllardır bu bilgi birikimimi öğrencilerime yansı...

Benzer Yazılar
Türkçe Eğitiminde Ne Kadar Teknoloji Kullanıyoruz?

Türkçe Eğitiminde Ne Kadar Teknoloji Kullanıyoruz?

Teknoloji, 2000'li yıllarla birlikte hayatımızın ayrılmaz bir parçası hâline geldiği artık su götürmez bir gerçektir.

Hiçbir Şey İçin Geç Değil!

Hiçbir Şey İçin Geç Değil!

Kübra Güleç kimdir? Öğretmek sürekli bir öğrenme sürecidir. Sakin ol, Geç kalmadın, Erken de değil.

Teknolojiyi Kullanarak Başarılı Olmak

Teknolojiyi Kullanarak Başarılı Olmak

Öğrenciler teknolojiyi kullanarak derslerine nasıl başarılı olur? Teknolojinin eğitime olan katkıları nelerdir? Haydi beraber inceleyelim..

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?