Çocuklarda Dikkati Güçlendirmek İçin Ebeyenlerin Bilmesi Gerekenler

Yazar: ramazan b. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 586
Çocuklarda Dikkati Güçlendirmek İçin Ebeyenlerin Bilmesi Gerekenler
Ç ocuklarda dikkati güçlendirmek için anne babaların bilmesi gerekenler. Dikkat güçlendirme için yapılması gerekenler.

ÇOCUKLARDA DİKKATİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ANNE BABALARIN BİLMESİ GEREKENLER

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı konusunda, mümkün mertebe burada sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Her bir çocuğun dikkat dereceleri farklı farklı olabilir. Bu normal bir durumdur. Öncelikle bunun bilinmesi gerekir.

Her bir çocuğun dikkat süresi onların Zekâ Bölümlerine, İlgi alanlarına, Yeteneklerine ve Değer Yargılarına göre farklılık gösterir.

Bir çocuk Sözel Zekâya daha çok sahipse hikâyeler, romanlar okumayı seviyorsa, kendisi de kelimeleri, cümleleri çok güzel konuşabiliyorsa Sözel Zekâ gerektiren konularda dikkat süresi daha fazla olur. Bu çocuğun Matematik Zekâsı zayıf ise Matematik konularını anlayabilmekte, Matematik sorularını yapabilmekte zorlanıyorsa Matematiği yapamadığı için sevmeyeceği, sevemeyeceği ve bu yüzden Matematik derslerinde çabuk sıkılacağı ve dikkatini veremeyeceği bilinmelidir.

Bir çocuk Doğa Zekâsına daha çok sahipse, hayvanlarla, çiçeklerle, ağaçlarla, kuşlarla daha çok zaman geçirmeyi seviyorsa. Onlara karşı dikkat sürelerinin daha çok olacağı bilinmelidir. Bir anne çocuğuyla ilgili dert yanarak aynen şöyle demişti; -Bu çocuk bir saat karıncaları inceler yine de bıkmaz. Oysa burada annenin dert yanması değil, çocuğunun bu durumundan Zekâ bölümünü, yeteneğini, ilgi alanını keşfetmesi gerekirdi.

O zaman ne yapmak gerekir?

Öncelikle çocuğun hangi Zekâ Bölümünü sahip olduğunun tespit edilmesi gerekir. Çocuğunuzun Zekâ Bölümü nedir? Çocuğunuzun Mantıksal Zekâsı mı daha fazla? Sözel Zekâsı mı daha fazla? Görsel Zekâsı mı ? İçsel Zekası mı ? Sosyal Zekası mı ? Müzik Zekâsı, Doğa Zekâsı mı? Bunun bu konularda Profesyonel bir uzman tarafından doğru olarak tespit edilmesi gerekir. Öncelikle çocuğun ilgi alanlarının, yeteneklerinin, değer yargılarının tespit edilmesi gerekir. Bundan sonra da çocuğun bu Zekâ Bölümüne, İlgi alanına, değer yargılarına göre çocuğa göre evde, okulda, çocuğun yaşadığı yerlerde o çocuğa göre bir çevre hazırlanması gerekir ki, çocuğun dikkat süresi artsın. Böyle yapılmaz ise çocuğun Zekâ Bölümüne uygun olmayan çalışmalarda çocuk dikkatini yeterince veremeyecektir. Haliyle anne baba arkadaşlarımız ; -Çocuğumun dikkati çok dağınık diyerek üzülürler ve hem kendilerini hem de çocuklarını strese sokabilirler.

Çocukların Zekâ bölümlerine uygun olarak evde ve çocuğunuzun yaşadığı yerlerde neler yapılmalıdır? Bu konuda gelecek yazımızda yardımcı olmaya çalışacağım. Saygılarımızla.

Psikolog - Ramazan Boyacı

Etiketler

Yazar

ramazan b.

 Dumlupınar Üniversitesinde Okutman olarak öğretmen olmak isteyen kişilere Formasyon dersleri verdim.  35 Yıldır 2 yaşından itibaren çocuklara, öğrencilere, anne, baba...

Benzer Yazılar
Özel Dersin Başarısında Anne Babaların Rolü

Özel Dersin Başarısında Anne Babaların Rolü

Çocuklarınıza aldırdığınız özel dersin başarıya ulaşmasında siz değerli anne babaların rolü nedir. Ebeveynler özel derste nelere dikkat etmelidir.

Dikkat Eksikliği Olan Öğrencilerde Eğitim Ortamı Nasıl Olmalı?

Dikkat Eksikliği Olan Öğrencilerde Eğitim Ortamı Nasıl Olmalı?

Dikkat eksikliği olan öğrenciler nasıl ders çalışmalı, okuduğunu anlamama sorunları ile karşılaşan öğrenciler nasıl yol izlemelidir?

Dikkat ve Konsantrasyon

Dikkat ve Konsantrasyon

Dikkat ve Konsantrasyon nedir? Ders çalışma noktasında daha verimli hale gelebilmesi için yapılması gerekenler.

Akademik Başarıda Öğretmenin Rolü

Akademik Başarıda Öğretmenin Rolü

Özel ders vermeye 9 senedir devam ediyorum. Bu blog yazısında yaşadığım deneyimler ve çıkardığım sonuçları sizinle paylaşmak istiyorum.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?