Çocuklarda Dikkati Güçlendirmek İçin Ebeyenlerin Bilmesi Gerekenler

Çocuklarda Dikkati Güçlendirmek İçin Ebeyenlerin Bilmesi Gerekenler
ramazan B.
Özel Ders Neden Gerekli
Şub 11, 2021
86

ÇOCUKLARDA DİKKATİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ANNE BABALARIN BİLMESİ GEREKENLER

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı konusunda, mümkün mertebe burada sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Her bir çocuğun dikkat dereceleri farklı farklı olabilir. Bu normal bir durumdur. Öncelikle bunun bilinmesi gerekir.

Her bir çocuğun dikkat süresi onların Zekâ Bölümlerine, İlgi alanlarına, Yeteneklerine ve Değer Yargılarına göre farklılık gösterir.

Bir çocuk Sözel Zekâya daha çok sahipse hikâyeler, romanlar okumayı seviyorsa, kendisi de kelimeleri, cümleleri çok güzel konuşabiliyorsa Sözel Zekâ gerektiren konularda dikkat süresi daha fazla olur. Bu çocuğun Matematik Zekâsı zayıf ise Matematik konularını anlayabilmekte, Matematik sorularını yapabilmekte zorlanıyorsa Matematiği yapamadığı için sevmeyeceği, sevemeyeceği ve bu yüzden Matematik derslerinde çabuk sıkılacağı ve dikkatini veremeyeceği bilinmelidir.

Bir çocuk Doğa Zekâsına daha çok sahipse, hayvanlarla, çiçeklerle, ağaçlarla, kuşlarla daha çok zaman geçirmeyi seviyorsa. Onlara karşı dikkat sürelerinin daha çok olacağı bilinmelidir. Bir anne çocuğuyla ilgili dert yanarak aynen şöyle demişti; -Bu çocuk bir saat karıncaları inceler yine de bıkmaz. Oysa burada annenin dert yanması değil, çocuğunun bu durumundan Zekâ bölümünü, yeteneğini, ilgi alanını keşfetmesi gerekirdi.

O zaman ne yapmak gerekir?

Öncelikle çocuğun hangi Zekâ Bölümünü sahip olduğunun tespit edilmesi gerekir. Çocuğunuzun Zekâ Bölümü nedir? Çocuğunuzun Mantıksal Zekâsı mı daha fazla? Sözel Zekâsı mı daha fazla? Görsel Zekâsı mı ? İçsel Zekası mı ? Sosyal Zekası mı ? Müzik Zekâsı, Doğa Zekâsı mı? Bunun bu konularda Profesyonel bir uzman tarafından doğru olarak tespit edilmesi gerekir. Öncelikle çocuğun ilgi alanlarının, yeteneklerinin, değer yargılarının tespit edilmesi gerekir. Bundan sonra da çocuğun bu Zekâ Bölümüne, İlgi alanına, değer yargılarına göre çocuğa göre evde, okulda, çocuğun yaşadığı yerlerde o çocuğa göre bir çevre hazırlanması gerekir ki, çocuğun dikkat süresi artsın. Böyle yapılmaz ise çocuğun Zekâ Bölümüne uygun olmayan çalışmalarda çocuk dikkatini yeterince veremeyecektir. Haliyle anne baba arkadaşlarımız ; -Çocuğumun dikkati çok dağınık diyerek üzülürler ve hem kendilerini hem de çocuklarını strese sokabilirler.

Çocukların Zekâ bölümlerine uygun olarak evde ve çocuğunuzun yaşadığı yerlerde neler yapılmalıdır? Bu konuda gelecek yazımızda yardımcı olmaya çalışacağım. Saygılarımızla.

Psikolog - Ramazan Boyacı

Yazıyı Paylaş
Etiketler
dikkat
dikkat eksikiği
dikkati güçlendirme
dikkat dağınıklığı
zeka bölümü
İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır