Bilinçli Veli Olmak!

Yazar: İbrahim Atakan A. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2124
Bilinçli Veli Olmak!
Ç ocuğunuzun ilgi alanına göre doğru yönlendirmeler yapmak mutlu ve başarılı birey olmasını sağlayacaktır.

Anne ve babalar çocuklarının iyiliğini isterler. Bilinçli bir şekilde istenen bir iyilik mi bu peki? Bir veli iyi niyetini bilinçli bir şekilde mi gösteriyor? Maalesef hayır.

Kişisel bütünlük çocukların ve ergenlerin en çok dikkat ettiği şeydir. Bir veli çocuğuna bir şeyi yapma diyorsa ve kendisi o şeyi yapıyorsa bu hiç anlamlı değildir. Kişisel bütünlükten uzak bu davranış, çocuğun veliye olan güvenini sarsacaktır. Sigara içen bir Baba, çocuğunun sigara içmesini istemiyorsa, önce kendisinin sigara içmemesi gerekir. Kişisel bütünlük konusu bu anlamda çok büyük önem taşıyor.

Anne veya baba, çocuğunu kendi geçmişiyle karşılaştırmamalı. Kendi başarı veya başarısızlıklarını düşünerek, çocuklarından bir şeyler beklememeli. Çocuklarımızın gelecekte yetişkin bireyler olacakları unutulmamalı!

Çocuklarımızın iyiliğini isterken biraz daha bilinçli olmalıyız. Daha özgür bir ortamda büyümelerini ve gelişmelerini sağlamalıyız. İyi bir dinleyici olmalıyız. Sorumluluklar vermeliyiz. İyi niyetlerimizi bilinç ile birleştirirsek, o zaman her şey daha farklı olacaktır.

Peki her şeyin farklı olması ne demek? Bir çocuğun futbol oynarken gözünün sürekli tribünde olması doğru mu? Anne baba onayına ihtiyacı olan ergen ve çocukların sayı olarak bu kadar fazla olmaları doğru mu? Eğitim sadece çocuklarımız için mi geçerli? Tüm bu soruları kendimize sormalıyız. Kendi rollerimizi sorgulamalıyız.

Spor Eğitmeni - İbrahim Atakan Alkan

Etiketler

Yazar

İbrahim Atakan A.

İstanbul'un her yerinde zamanı ve konumu sizlere en uygun şekilde ayarlayarak çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Eğer bir sitede oturuyorsanız çalışmaları sitede gerçekleştiriy...

Benzer Yazılar
Go Oyununun Özellikleri

Go Oyununun Özellikleri

Go oyunu nedir, nasıl oynanılır. Go oyununun faydaları nelerdir. Oyunun tarihi, en çok oynandığı ülkeleri ve kurallarını sizler için hazırladık.

Yüzme Nasıl Öğrenilir? Püf Noktaları Nelerdir?

Yüzme Nasıl Öğrenilir? Püf Noktaları Nelerdir?

Yüzme nasıl öğrenilir? Püf noktaları nelerdir? Yüzme stilleri nelerdir? Yüzmek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız makalemiz tam size göre.

Doğal Yollarla Kolay Zayıflama Yöntemleri

Doğal Yollarla Kolay Zayıflama Yöntemleri

Zayıflama yöntemeleri nelerdir? Doğal yollarla kilo vermenin 10 yolunu sizler için hazırladık. Sağlıklı bir hayata ve fit bir vücuda var mısın?

Bana Beslenme Düzenini Söyle

Bana Beslenme Düzenini Söyle

İnsanlar nasıl besleniyorsa hayatları o kadardır. Derslerde başarılı olmak ve güne enerjik başlamak için beslenme düzenin de öğrencilerin mutlaka bilmesi gerekenler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?