Bilinçli Veli Olmak!

Bilinçli Veli Olmak!
İbrahim Atakan A.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Mar 4, 2019
1485

Anne ve babalar çocuklarının iyiliğini isterler. Bilinçli bir şekilde istenen bir iyilik mi bu peki? Bir veli iyi niyetini bilinçli bir şekilde mi gösteriyor? Maalesef hayır.

Kişisel bütünlük çocukların ve ergenlerin en çok dikkat ettiği şeydir. Bir veli çocuğuna bir şeyi yapma diyorsa ve kendisi o şeyi yapıyorsa bu hiç anlamlı değildir. Kişisel bütünlükten uzak bu davranış, çocuğun veliye olan güvenini sarsacaktır. Sigara içen bir Baba, çocuğunun sigara içmesini istemiyorsa, önce kendisinin sigara içmemesi gerekir. Kişisel bütünlük konusu bu anlamda çok büyük önem taşıyor.

Anne veya baba, çocuğunu kendi geçmişiyle karşılaştırmamalı. Kendi başarı veya başarısızlıklarını düşünerek, çocuklarından bir şeyler beklememeli. Çocuklarımızın gelecekte yetişkin bireyler olacakları unutulmamalı!

Çocuklarımızın iyiliğini isterken biraz daha bilinçli olmalıyız. Daha özgür bir ortamda büyümelerini ve gelişmelerini sağlamalıyız. İyi bir dinleyici olmalıyız. Sorumluluklar vermeliyiz. İyi niyetlerimizi bilinç ile birleştirirsek, o zaman her şey daha farklı olacaktır.

Peki her şeyin farklı olması ne demek? Bir çocuğun futbol oynarken gözünün sürekli tribünde olması doğru mu? Anne baba onayına ihtiyacı olan ergen ve çocukların sayı olarak bu kadar fazla olmaları doğru mu? Eğitim sadece çocuklarımız için mi geçerli? Tüm bu soruları kendimize sormalıyız. Kendi rollerimizi sorgulamalıyız.

Spor Eğitmeni - İbrahim Atakan Alkan

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır