Başarılı İnsanlarda Görebileceğiniz 10 Özellik

Yazar: Engin H. | 15.05.2021 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 748
Başarılı İnsanlarda Görebileceğiniz 10 Özellik
B aşarılı insanların özellikleri ve başarılı insanların alışkanlıkları nelerdir? Başarılı olmakla ilgili merak ettiğiniz her şey blogumuzda

Başarı kelimesi insanların çoğunun hayatında önemli bir yere sahiptir. Başarılı olmak ve bu sayede çevreden kabul görmek kadar insanı mutlu eden pek az şey vardır. Peki birçok insan istediği başarıya tam olarak ulaşamazken gerçekten başarılı olmuş insanları diğerlerinden ayıran özellikler neler olabilir? Bu yazıda başarılı insanların çoğunda gözlemlenebilecek bazı özelliklere değineceğiz.

Başarılı İnsanların Özellikleri

1. Başarılı insanlar yaptıkları iş ne olursa olsun her daim daha iyiye ulaşmayı ve alanlarında saygın bir edinmeyi amaçlarlar. Uzmanlığa ulaşabilmek için çok çalışmanın önemini bilirler ve daha iyiye giden yolda önlerine çıkan engelleri gözlerinde büyütmez veya küçümsemezler; tam tersine bu engeller onlar için başarıya ulaşan yolda birer basamak vazifesi görür. 

2. Başarıya ulaşmış kişiler yapıkları işe odaklanmada sorun yaşamazlar. Aynı anda birçok şeyi yarım yamalak yapmak yerine bir şeyi tam olarak yapmak onlar için çok daha mühimdir. Zaten bir insanın her şeyi iyi bir şekilde yapabilmesinin mümkün olmadığını bilirler. Dolayısıyla kendilerine uzun vadede daha çok yarar sağlayacak şeylere öncelik verirler.

3. Bir diğer bariz özellikleri optimist(iyimser) olmalarıdır. Tabii ki burada hayalperest bir optimizmden değil, ayakları yere basan, gerçekçi bir optimizmden bahsediyoruz. Zaman zaman başarısızlıklarla karşılaşsalar da hedefe odaklanmış biçimde çalışmaya devam ettiklerinde başarıya ulaşacaklarını düşünürler. Bu gerçekçi-iyimser bakış açısı, karşılaştıkları zorluklarla mücadele ederken onlara ekstra motivasyon sağlar.

4. Başarılı insanlar zaman yönetiminde oldukça başarılıdır. Bir haftada sahip oldukları 168 saati  verimli bir şekilde kullanabilme yetisine sahiptirler. Zamanlarını nasıl değerlendirdikleri onların başarıya ulaşmalarında direkt bir etkiye sahiptir. Planlı ve programlı olmak onlar için çok önemlidir.

5.  Cesur kararlar almak başarılı insanların bir diğer ortak özelliğidir. Olağandışı bir ödül edebilmek için bir miktar risk almaktan çekinmezler. Bu riskin beraberinde istediklerini getirmeyebileceğini pekala bilirler, ama hayallerine ulaşabilmek için cesaret sahibi olmanın zorunlu olduğunun da farkındadırlar. 

6. Başarılı insanların dozunda bir özgüven sahibi olduğunu gözlemlemek hiç de zor değildir. Kafalarını koydukları işleri belli bir program dahilinde yapabileceklerini düşünürler. Bu özgüvenleri bazen çevredekiler tarafından yanlış anlaşılabilir, hatta alaycı tutumla bile karşılaşabilirler. Ama bu tarz şeyler onları amaçlarından uzaklaştırmaz; bilakis onları daha daha çok motive ettiğini söyleyebiliriz. Çünkü özgüvenlerinin kaynağı dışsal değil, içseldir.

7. Başarılı insanlar güçlü iletişim becerilerine sahiptirler. Amaçlarını, yapmak istediklerini, bulgularını karşısındakilere hem yazılı, hem de sözel araçlarla etkili bir şekilde aktarabilirler. Vücut dilini doğru kullanmayı bir alışkanlık haline getirmişlerdir. Bunun yanı sıra kişilerarası ilişkilerinde esnektirler, farklı kişilerle mekana ve zamana göre değişen biçimde iletişim kurabilirler.

8. Fırsatını buldukça okumak, çoğu başarılı insanın bir başka ortak özelliğidir. Bu, alanındaki son gelişmelerle ilgili bilimsel bir yazı veya makale de olabilir, hayal gücünü geliştirici bir roman veya bir hobiyle ilgili bir dergi de. Okumayı , daha donanımlı, daha yaratıcı ve yeniliklere açık bir kişi olabilmek için büyük bir fırsat olarak görürler ve yaşam boyu bu alışkanlıklarını devam ettirirler.  

9. Başarılı insanlar hatalarını inkar etme yoluna gitmezler, tam tersine hatalarını onlardan ders çıkarmak için kullanırlar. Başkalarını suçlamak ve mazeret/bahane üretmek genel olarak tercih ettikleri bir yol değildir. Yanlış bir karar verdiklerinde bunun için bir günah keçisi aramak yerine yapılan yanlışı düzeltecek çözümü bulmaya odaklanırlar.

10. Güçlü bir networke yani iletişim ağına sahip olmak da başarılı insanların bir diğer özelliğidir. Günümüz dünyasında tek başına bir şeyler başarmanın ne denli zor olduğunun farkına varmışlardır ve çevrelerinde yine kendileri gibi başarı odaklı insanlar bulundurmanın , gerektiğinde onlardan destek almanın bilincindedirler. Tabii ki bu networkü oluşturmak için kendileri de çıkar beklemeden başkalarına yardımcı olmak ve onlar üzerinde olumlu etki yaratma yoluna giderler.

Bu yazımızda başarılı insanların sahip olabileceği özelliklere yer verdik. İyi okumalar ...

Etiketler

Yazar

Engin H.

NOT: Derslerime yönelik yoğun ilgi için teşekkür ederim. 2023-2024 Eğitim-Öğretim dönemi için yüz yüze derslere 15 Ağustos itibariyle başlayacağım. Öncesinde ders talebinde bulu...

Benzer Yazılar
Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocukların kendi kapasitesinin farkına varıp iyileştirme, geliştirme gibi düzenlemelerle kendisini gerçekleştirmesi daha iyi olacaktır.

ÇOCUKLARI DİKKATE ALIN!

ÇOCUKLARI DİKKATE ALIN!

Çocuklar karşılaştıkları olayları o kadar basit ve masumane yorumluyorlar ki işte o an onlara hayran olmamak ve bu durumdan etkilenmemek elde değil.

Neden Fizik Yapamıyoruz?

Neden Fizik Yapamıyoruz?

Sayısalcıyım ve fizik yapamıyorum diyorsanız tam sizlik bir yazı geliştirdik. Fizikte başarılı olmanın yollarını fizik uzmanına sizler için sorduk..

Özgüven Nedir, Nasıl Kazandırılır?

Özgüven Nedir, Nasıl Kazandırılır?

Özgüven nedir, çocuğunuza özgüven nasıl kazandırılır. Özgüven kazanma yolları nelerdir?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?