Almanca Günlük Konuşmada İşinize Yarayacak Yöntemler

Yazar: Umut Y. | 12.09.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 521
Almanca Günlük Konuşmada İşinize Yarayacak Yöntemler
A lmanca öğrenmeyi, diğer dillerden daha kolay hale getiren 3 önemli etken.

Almanca'nın "zor bir dil" olduğunu söyleyen herkes, aslında Almanca'yı zor yapan belli başlı konuların varlığından dolayı böyle söylerler. Bu konuları zor yapan tek şeyse, öğrenmesinin ya da anlaşılmasının da zor olması değil oysa, sadece günlük hayatta kullandığımız konuşma hızında anlık cümleler üretirken, bu konuların gereksinimlerinin ve kurallarının, hızlı bir şekilde uygulanması gerekliliği. Bu konular da aşağıdaki gibidir:

  1. die Adjektivdeklination (Sıfat Çekimi): Almanca'da hatırlanması meşhur üç tanımlık edatı (Artikel) vardır; der, die, das. Her ismin bir tanımlık edatı olduğu gibi, isimlerin tanımlık edatlarının ne olduğu, başlarına gelecek sıfatların nasıl yazılması gerektiğini de etkiler. Söz gelimi, "kırmızı etek" derken sadece "kırmızı" yazarak geçemeyiz. "Kırmızı bir etek", "Kırmızı ayakkabılar" ya da "kırmızı sofa" derken "kırmızı" yazma şeklimiz, verilen bu örneklerin hepsinde farklıdır ve etek, ayakkabılar ve sofa isimlerinin tanımlık edatlarına göre çekimlenmiştir - yani Almanca'da sıfatlar, "çekimlenir".
     
  2. das Passiv: Almanca'da 6, İngilizce'de 12 farklı "tense" ya da zaman kipi vardır. Bu açıdan farklı kiplerin zorluk derecelendirmesinde, Almanca'da kipler, İngilizce'dekinden daha kolay diyebiliriz. Ama Almanca'nın edilgen çatısı (das Passiv) ve bu edilgen çatının düzenlenme kuralları, her zaman kipinde farklılık gösterdiğinden, bu da Almanca'da zaman kiplerinin toplam konu sayısını 12'ye çıkarır yine.
     
  3. Kelimeler: Almanca'da milyonlarca kelime var. Sanki her dil için bu söylenebilir gibi geliyor ve elbette her dilin kelime hazinesi kendine hastır, ama Almanca'da günlük hayatta kullanılan farklı kelime sayısı, gerçekten İngilizce ve Türkçe'dekinden daha fazladır. Türkçe'de "yüzmek" olarak kullandığımız kelimenin bile Almanca'da en az iki karşılığı var: "zu schwimmen" Almanca'da sportif ve aktif anlamda, kulaçları ve kasları kullanarak yapılan yüzme faaliyetinden söz ederken, "zu baden" birçoğumuzun deniz kenarında ve tatillerde yaptığı, yalnızca ıslanmış olmak ve suda durmak anlamında kullanılan "yüzmeyi" karşılıyor.

 

Bu konulara ve birkaç daha az öne çıkan konuya daha, ek dikkat ve emek verilmesi, özellikle bu konular üzerine fazladan zaman harcanması ve düzenli tekrarlarla bu konuların pekiştirilmesi halinde, Almanca öğrenmek, diğer birçok dili öğrenmekten daha kolay hale gelebilir! 

Etiketler

Yazar

Umut Y.

Almanya'da Bremerhaven'da yaşayan bir doktor adayı olarak, güncel durumumda denklik sürecimi yürütmekte ve bir yandan 4 yıllık tecrübeme dayanarak öğrenci kabulüme yeniden başla...

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Sıfırdan Japonca Öğrenme Yöntemleri

Sıfırdan Japonca Öğrenme Yöntemleri

Sıfırdan japonca öğrenmek isteyenler buraya! Özel Ders Alanı olarak japonca öğrenme yöntemlerini ve tekniklerini sizler için hazırladık.

Almanca Öğrenmek İçin Kitap Önerileri

Almanca Öğrenmek İçin Kitap Önerileri

0'dan Almanca öğrenmek isteyenler için kaynak tavsiyelerini sizler için hazırladık. Almanca öğrenmek için kitap önerileri blogumuzda. A1, A2, B1, B2, C1, C2

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca öğrenmenin püf noktaları ve ipuçları sizler için hazırladık. Sıfırdan fransızcayı kendi kendine öğrenmeye hazır mısın!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul