Akıcı Fransızca Konuşmanın Yolları

Yazar: Gönül İ. | 14.04.2022 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1066
Akıcı Fransızca Konuşmanın Yolları
F ransızca konuşma yöntemleri nelerdir? Uzman Fransızca öğretmenimiz sizler için fransızca konuşma yollarını kaleme aldı..

Akıcı bir şekilde Fransızca konuşabilmek için öğrencilerime verdiğim teknik püf noktalarını siz değerli okurlarımla da paylaşmak isterim.

Akıcı Fransızca Konuşmanın Yolları

 

 1. ilk önce ısınma yapmak gerekir yani il faut s ‘échauffer. Konuşma yapacağımız saatten en az iki üç saat önce ısınma hareketleri yapmak gerekir. Peki bunu nasıl yapacağız ?Her şeyden önce kendi dilimizde konuşmayı unutmak gerekiyor. Bol bol Fransızca dinleyip konuşma egzersizleri yapmamız gerekiyor. Takıntısız konuşabilmenin yollarından biri de budur.
   
 2. Rahat olmamız gerekiyor. Yani il faut se relaxer. Genelde sıkça ve en fazla karşılaşılan durumlardan biri strestir. Fransızca konuşmak için stres yapmayı bir kenara bırakıp rahat yani bir başka deyimle relax olmak gerekiyor. Hata yapabiliriz pek tabi ki konuşurken ama bu dünyanın sonu değildir. Hata yaparak doğruyu öğrenebiliyoruz. Hata yapmaktan korkmamalıyız. Kimse bunun için bize ceza vermeyecek ya da suçlamayacak. Rahat olmak gerekiyor. Derin bir nefes almak gerekiyor her şeyden önce. Sakin bir ritim size daha kontrollü bir iletişim sağlayacaktır. Sakin ve huzurlu bir şekilde konuştuğunuz zaman düşünmeye vaktiniz de olacaktır. Kendimizi kontrollü ve bilinçli bir şekilde tutabilmeyi başardığımızda yaptığımız y a da yapabileceğimiz hataları da düzeltme şansımız olur anında. Dilde ilerleyebilmenin püf noktalarından biri de budur.
   
 3. Diğer çok önemli bir önerim de hızlı konuşmamadır. Ne parlez pas trop vite. Eğer hızlı konuşursak ilk önce beyne giden komutlar hataya düşecektir. ikinci olarak ta kullanılması gereken sözcükleri yerli yerince kullanabilme yetisini kaybedecek ve düşünmeye vaktiniz olmayacaktır. Oysa düşünerek konuşabilmek iletişimin en sağlıklısıdır. Dolayısıyla hızlı konuşmak yerine yavaş konuşmayı tercih etmek gerekir. Fransızcamı geliştirebileceğim film önerileri başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 
   
 4. Dördüncü olarak, kilitlenmeden konuşabilmek için kelime aramaya gitmemek gerekiyor. Ne bloquez pas ,ne vous obsédez pas à chercher un mot. Kendi dilimizde konuşurken bile sık sık rastlayabileceğimiz bir durum bu. Konuşurken aklımıza gelmeyen kelimeyi düşünürken ‘bekle bekle dilimin ucunda, of ya şimdi söyleyeceğim, bir dakika, neydi ya dilimin ucunda aslında bir türlü aklıma gelmiyor, bunadım galiba ama bulmak zorundayım‘’ tarz cümleler karşı taraf için çok sıkıcı olur. Böyle durumlarda yani aklınıza söylemeyi istediğiniz sözcük gelmediği zaman o kelimenin eş anlamlısını söylemek daha uygun olur. Ya da başka bir konuya geçmek daha uygun olur. Biraz tedirginlik yaratabilir bu sizde ama hiç önemli değil başka bir konuya geçin böyle bir durumda.
   
 5. Beşinci önerim ise olayları başka bir şekilde anlatabilmek. Dites les choses d’une autre façon. Aklımıza gelmeyen bir sözcüğün yerine bir deyim ya da başka bir sözcük kullanma şansımız her zaman var. Bunu kendi dilimizde de yapıyoruz çoğu zaman. Dolayısıyla takıldığımız yerde hemen başka bir sözcüğe ya da deyime yer vererek karşımızdaki kişinin sıkılmasını engellemiş oluruz. Hatta bu durum iletişim kurduğumuz kişinin hoşuna bile gidebilir ve sizi anlayışla karşılar. Ve sizi dinlemekten büyük bir zevk alır.
   
 6. Hızlı konuşabilmenin diğer bir yolu liste yapmak. Faire une liste. Öğrencilerime özellikle önerdiğim bir konu bu. Akıcı bir şekilde konuşabilmek için takıldığınız ya da takılabileceğiniz kelimelerin listesini çıkartıp çalışmak ve ezberledikten sonra başka sözcüklere yer vermek. Bazı kelimeler öğrenci aklında tutmayı başaramayabilir, bu gayet doğaldır. Bu tarz kelimelerin listesini yapıp ezberlemek öğrenciyi çok rahatlatacaktır. Bir listede yirmi ya da yirmi beş kadar sözcüğün yer alması ya da belli bir gramer kuralı veya deyim de olabilir. Hatta bu tarz sözcüklerle basit ve küçük küçük cümleler kurmak daha çok pekiştirecektir.
   
 7. Yedinci ve en önemli önerilerimden biri de, takıldığınız yerde boşluk oluştuğunda Fransızların kullandığı bazı kelimelerle ya da onu dolduracak jest, mimiklerle o boşluğu doldurabiliriz. Les bouche-trous dediğimiz mesela Fransızların çok kullandığı ’’ Euh’’ gibi sesler çıkarmak kendi dilinde çıkaracağın sesler ya da boşluk bırakmaktan çok daha iyi olacaktır. Bu durum size bir nebze zaman kazandıracak ve kullanılması gereken sözcüğü düşünmenize olanak sağlayacaktır.
   

Akıcı şekilde fransızca konuşmanın 7 püf noktası yukarıda yer alan listemizde olduğu gibidir. Eğer alanında uzman bir öğretmenden online fransızca dersleri almak isterseniz sayfamızdan en iyi öğretmenleri inceleyebilirsinz. 

Etiketler

Yazar

Gönül İ.

Özel ders verdiğim öğrencilerim ve velilerinin memnuniyeti benim en manevi ödülüm olmuştur. Yurt dışında Fransızca alanında yüksek lisansim var Fransa nin Rouen şehrinde edebiya...

Benzer Yazılar
Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca öğrenmenin püf noktaları ve ipuçları sizler için hazırladık. Sıfırdan fransızcayı kendi kendine öğrenmeye hazır mısın!

Fransızca Öğrenmek İçin En İyi 12 Uygulama (2024 Güncel)

Fransızca Öğrenmek İçin En İyi 12 Uygulama (2024 Güncel)

Fransızca öğrenmek için en iyi uygulamaları mı arıyorsunuz? Duolingo'dan Babbel'e, 2024'ün en etkili Fransızca öğrenme uygulamalarını keşfedin ve dil becerilerinizi geliştirin!

Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı dil öğrenmenin önemi ve insanlara olan faydaları nelerdir.

Fransızca Öğrenme Süreci

Fransızca Öğrenme Süreci

Fransızca öğrenmek isteyenlere tavsiyeler. Günlük hayatta kullanmak için kendi kendinize fransızca öğrenmek istiyorsanız fransızca öğretmeninden önerileri inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (1)
Makaleyi beğendin mi ?
C

Ceren Ü.
Cevap Yaz 22 Nisan 2022

Kesinlikle katılıyorum. Bir dili öğrenmenin en iyi yolu o dile maruz kalmaktır. Ve söylediğiniz gibi rahat olmak çok önemli. Teşekkürler değerli bilgiler için☺️