Zeka Seviyesi Sabit Midir? Azalıp Artar mı?

Yazar: Ali Z. | 09.02.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1261
Zeka Seviyesi Sabit Midir? Azalıp Artar mı?
E ğitimin temel odağı aslında insan beynidir. IQ seviyesi yaşam boyu sabit mi kalır?

Eğitimin temel odağı aslında insan beynidir.. Zeka dediğimiz olgu eğitim hayatının aşağı yukarı nasıl gideceğini belirler. Normal insan zekası 90 ve 110 IQ puanı arasındadır. Herhangi bir toplumun yüzde 60 ı bu zeka seviyesinde yüzde 20 si daha düşük bir seviyededir. Bu yüzde 80 lik kısım üniversitesi kazanamaz. Geriye yüzde yirmilik normalin üstündeki bireyler kalıyor. 

Mesela 2 500 000 kişinin girdiği bir sonavda ilk 500 bin kişiye giren öğrenciler üniversite kazanabilir. İyi bir bölüm istiyorsanız ilk 100 bin ilk 50 bin ya da daha iyi bir derece yapmanız gerekiyor. 

İşte zeka; Hafıza kapasitesi, işlem hızı, okuma hızı, anlama hızı, doğru işlem yapma hızı, yorum yapma, problemlere kısa ve doğru çözüm yolları bulma gibi birçok bileşeni ile size yardımcı oluyor. 

Tabi çalışmayı da unutmayalım, bu da zekayı geliştiren önemli bir etkendir. 

Eskiden zekanın sabit bir IQ puanı olduğu varsayılırdı. Son yapılan bilimsel araştırmalar zekanın yüzde 40 civarında geliştirilebilir olduğunu ortaya koydu. Mesela IQ seviyeniz 100 civarında ise yüzde 40 gelişim ile istediğiniz bir üniversiteye girmeniz ve o bölümde okumanız sizin için çok kolay olur. Tabi çalışmayan bir beyin boş bir değirmen gibi kendini öğütür ve köreltir. Demek ki doğru teknikler kullanıp zaman ve çalışma ile 18 yaşına kadar doğal bir süreçte artan zeka seviyesi dışarıdan müdahale ile daha yüksek bir seviyeye çıkarılabilir. 

Mesela kitap okumak kelime haznenizi, sudoku çözmek sayısal işlem hızınızı artırabilir. Bunun yanında bir  çok teknik olduğu biliniyor. 

Benim de öğrencilerime öğrettiğim spesifik teknikler var. Ortaokul lise ve üniversitedeki eğitim hayatının çok rahat geçtiğini söyleyen birçok öğrencim oldu. Bu teknikleri kullanıp başarılı olmayan, istediği hedefe ulaşmayan öğrencim olmadı. Başarısız olanlar da bu teknikleri uygulamayan öğrencilerim oldu. Yani aslında bir öğrenciye dersleri ezberlemeye çalışırken belki de dolu bir bardağ su eklemeye çalışıyoruz. Bunun yerine onun kapasitesini artırarak işini ve eğitimcilerin işini kolaylaştıriliriz. 

Bir okulda öğrenim gören ve sınavlara hazırlanan tüm öğrencilere başarılar diliyorum.  Adana özel ders sayfasında konumunuza en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz.

Etiketler

Yazar

Ali Z.

10 yıl kadar Erzurum Adana ve Antalyada özel sektörde çalıştım ve özel ders verdim. Devlete atanınca boş vakitlerimde özel ders vermeye devam ettimDört fakülte dört yaksekokul o...

Benzer Yazılar
Artificial intelligence - Yapay Zeka

Artificial intelligence - Yapay Zeka

Son günlerin en popüler konusu Yapay Zeka nedir. Tarihsel gelişimi nasıldır?

Her Çocuk Birbirinden Farklıdır

Her Çocuk Birbirinden Farklıdır

Farklı zeka türleri olduğu için çocukların bir konuyu öğrenirken birbirinden farklı öğrenme biçimleri vardır. İşte özel ders almanın mantığı da burada başlar.

Go Oyununun Özellikleri

Go Oyununun Özellikleri

Go oyunu nedir, nasıl oynanılır. Go oyununun faydaları nelerdir. Oyunun tarihi, en çok oynandığı ülkeleri ve kurallarını sizler için hazırladık.

Çocuklarda Dikkati Güçlendirmek İçin Ebeyenlerin Bilmesi Gerekenler

Çocuklarda Dikkati Güçlendirmek İçin Ebeyenlerin Bilmesi Gerekenler

Çocuklarda dikkati güçlendirmek için anne babaların bilmesi gerekenler. Dikkat güçlendirme için yapılması gerekenler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?