Yurtdışında Dil Okuluna Gittiğim Halde Neden Hala Dİli Etkin Kullanamıyorum?

Yazar: GAYE O. | 25.09.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 191
Yurtdışında Dil Okuluna Gittiğim Halde Neden Hala Dİli Etkin Kullanamıyorum?
Y urtdışında dil okuluna gidecek kişilerin mutlaka dikkat etmesi gerekenleri uzman İngilizce öğretmenimiz hazırladı! Detaylar blogumuzda

Her yıl sayısız dil okulu çeşitli ülkelerde kısa ya da uzun vadeli dil öğrenimi sunmaktadır. Pek çok öğrenci bu imkanı güzel değerlendirip dilini geliştirirken, azımsanmayacak sayıda öğrenci de hala dili yeterli kullanamadığından yakınmaktadır.

Peki neden? Bu durumun birden fazla sebebi var. Gelin beraber bu faktörlere bakalım;

1.Amacını tam netleştirememek, ihtiyacının öneminin farkında olamamak...Yırtdışında bulunmak oldukça keyifli bir deneyim ama orada bulunma sebebimizin dil öğrenmek olduğunun bilincinde olunmalı, elbette ki günlük hayata karışmak, yeni yerler görmek sizin dil ediminize büyük katkı sağlayacaktır. Ama yurtdışı deneyimini sadece alışveriş yapıp, eğlenmek ve gezmek olarak görürseniz amacınızdan uzaklaşıp sadece bir turist deneyimi edinirsiniz.

2.En sık yapılan diğer bir hata, Türk arkadaşlar edinmek...Unutmayın sizin zaten yaşadığınız yerde pek çok Türk arkadaşınız var, orada bulunma sebebiniz yabancı dil öğrenmek, bunun en etkili yolu ise orada hem yerel halk hem de hedef yabancı dili konuşan farklı milletten insanlarla tanışmak ve etkileşimde bulunmak. Özellikle ilk kez  ailenizden ayrı kaldığınız bir süreç ise , bulunduğunuz yeni ülkede anadilinizi konuşan birilerine denk gelince ne kadar mutlu olduğunuzu tahmin edebiliyorum:) Ancak, bu kişilerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışmanızı tavsiye ederim, hem başka kültürleri tanımak apayrı bir deneyim olmaz mı! Aksi halde hedefinizden yine şaşmış olacaksınız.

3. Türkçe basın-yayın-sosyal medya organlarını takip etmeye devam etmek de diğer bir sakıncalı durum.... Bulunduğunuz ülkenin TV yayınlarını izleyin, anlamasanız dahi haberleri, reality showları ya da filmleri hedef dilden izleyin, ayrıca bu süreçte yine o ülkenin gençlerinin dinlediği yerel şarkıları dinleyin, ne kadar fayda göreceğinize siz de şaşıracaksınız:) Sosyal medyada yabancı basın sayfalarını ve haberlerini takibe alın...

4. Son olarak, dil kurslarında mucizevi yöntemlerle kısa sürede herşeyi öğreneceğinizi sanmak... Elbette ki derslerde öğretmenler çeşitli etkinliklerle hedef dilde okuma, yazma ve konuşma becerilerinizi geliştirmeye yönelik çalışmalar yapacaklardır. Siz herşeyi o sınıflarda bırakır üzerine günlük hayatta birşeyler ekleme gayreti göstermezseniz yine verim alamayacaksınız. Öğrenmek istediğiniz dilde düzenli okuma, düzenli film-dizi izleme, günlük hayatta yerel halk ile iletişime geçme fırsatlarını değerlendirin.

İpucu: Online İngilizce dersi sayfamızdan sizin için en uygun İngilizce öğretmenimizi bulabilirsiniz.

Dil edinme sürecinizi bir yaşam deneyimine dönüştürün:)

Etiketler

Yazar

GAYE O.

19 yıldır kolejlerde ve Üniversite lerde her seviyeden öğrenciye İngilizce öğretmekteyim,İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Konuşmakta tereddüt eden,utanan, çekinen herkese İngili...

Benzer Yazılar
Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı dilinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? İşte size yabancı dilinizi geliştirmenin püf noktaları

Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı dil öğrenmenin önemi ve insanlara olan faydaları nelerdir.

İngilizce Kelimeleri Kolayca Öğrenmek İçin En Etkili 4 Yöntem

İngilizce Kelimeleri Kolayca Öğrenmek İçin En Etkili 4 Yöntem

İngilizce kelime ezberleme teknikleri nelerdir? Başarısı kanıtlanmış 4 ingilizce kelime öğrenme yöntemi

21. Yüzyıl Becerileri ve Yabancı Dil Öğrenimi

21. Yüzyıl Becerileri ve Yabancı Dil Öğrenimi

21. yüzyılda yabancı dil öğrenmenin faydalarını uzman bir ingilizce öğretmeni sizler için hazırladı. İngilizce öğrenme de en büyük ihtiyacınız nedir?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul