Yurtdışında Dil Okuluna Gittiğim Halde Neden Hala Dİli Etkin Kullanamıyorum?

Yazar: GAYE O. | 25.09.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 298
Yurtdışında Dil Okuluna Gittiğim Halde Neden Hala Dİli Etkin Kullanamıyorum?
Y urtdışında dil okuluna gidecek kişilerin mutlaka dikkat etmesi gerekenleri uzman İngilizce öğretmenimiz hazırladı! Detaylar blogumuzda

Her yıl sayısız dil okulu çeşitli ülkelerde kısa ya da uzun vadeli dil öğrenimi sunmaktadır. Pek çok öğrenci bu imkanı güzel değerlendirip dilini geliştirirken, azımsanmayacak sayıda öğrenci de hala dili yeterli kullanamadığından yakınmaktadır.

Peki neden? Bu durumun birden fazla sebebi var. Gelin beraber bu faktörlere bakalım;

1.Amacını tam netleştirememek, ihtiyacının öneminin farkında olamamak...Yırtdışında bulunmak oldukça keyifli bir deneyim ama orada bulunma sebebimizin dil öğrenmek olduğunun bilincinde olunmalı, elbette ki günlük hayata karışmak, yeni yerler görmek sizin dil ediminize büyük katkı sağlayacaktır. Ama yurtdışı deneyimini sadece alışveriş yapıp, eğlenmek ve gezmek olarak görürseniz amacınızdan uzaklaşıp sadece bir turist deneyimi edinirsiniz.

2.En sık yapılan diğer bir hata, Türk arkadaşlar edinmek...Unutmayın sizin zaten yaşadığınız yerde pek çok Türk arkadaşınız var, orada bulunma sebebiniz yabancı dil öğrenmek, bunun en etkili yolu ise orada hem yerel halk hem de hedef yabancı dili konuşan farklı milletten insanlarla tanışmak ve etkileşimde bulunmak. Özellikle ilk kez  ailenizden ayrı kaldığınız bir süreç ise , bulunduğunuz yeni ülkede anadilinizi konuşan birilerine denk gelince ne kadar mutlu olduğunuzu tahmin edebiliyorum:) Ancak, bu kişilerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışmanızı tavsiye ederim, hem başka kültürleri tanımak apayrı bir deneyim olmaz mı! Aksi halde hedefinizden yine şaşmış olacaksınız.

3. Türkçe basın-yayın-sosyal medya organlarını takip etmeye devam etmek de diğer bir sakıncalı durum.... Bulunduğunuz ülkenin TV yayınlarını izleyin, anlamasanız dahi haberleri, reality showları ya da filmleri hedef dilden izleyin, ayrıca bu süreçte yine o ülkenin gençlerinin dinlediği yerel şarkıları dinleyin, ne kadar fayda göreceğinize siz de şaşıracaksınız:) Sosyal medyada yabancı basın sayfalarını ve haberlerini takibe alın...

4. Son olarak, dil kurslarında mucizevi yöntemlerle kısa sürede herşeyi öğreneceğinizi sanmak... Elbette ki derslerde öğretmenler çeşitli etkinliklerle hedef dilde okuma, yazma ve konuşma becerilerinizi geliştirmeye yönelik çalışmalar yapacaklardır. Siz herşeyi o sınıflarda bırakır üzerine günlük hayatta birşeyler ekleme gayreti göstermezseniz yine verim alamayacaksınız. Öğrenmek istediğiniz dilde düzenli okuma, düzenli film-dizi izleme, günlük hayatta yerel halk ile iletişime geçme fırsatlarını değerlendirin.

İpucu: Online İngilizce dersi sayfamızdan sizin için en uygun İngilizce öğretmenimizi bulabilirsiniz.

Dil edinme sürecinizi bir yaşam deneyimine dönüştürün:)

Etiketler

Yazar

GAYE O.

19 yıldır kolejlerde ve Üniversite lerde her seviyeden öğrenciye İngilizce öğretmekteyim,İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Konuşmakta tereddüt eden,utanan, çekinen herkese İngili...

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Rusça öğrenmek için nereden başlamalıyım. Sıfırdan rusça öğrenmek istiyorum, kendi kendime rusça öğrenmenin püf noktaları nelerdir.

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe nasıl geliştirilir? Hollandaca öğrenmek zor mu? Felemekçe öğrenmek için tüm püf noktalar ozeldersalani.com'da.

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı dilinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? İşte size yabancı dilinizi geliştirmenin püf noktaları

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?