Yetişkinler İçin İngilizce Öğrenme Süreçi Nasıl Olmalıdır?

Yazar: Goksu O. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 4062
Yetişkinler İçin İngilizce Öğrenme Süreçi Nasıl Olmalıdır?
Y etişkinler için ingilizce öğrenme süreçi nasıl olmalıdır. Yetişkinler ingilizce öğrenirken mutlaka dikkat etmesi ve uygulaması gereken püf noktalar nelerdir.

Bir yetişkin isek geçmemiz gereken bir sınav olmadığı koşullarda İngilizce genel yaklaşımımız bizden çoktan geçti şeklinde. Deneyimlerimden edindiğim kadarıyla bu ortak kanının temelinde öncelikle nereden başlayacağımızı, öğretmenimizi nasıl seçeceğimizi, neleri dikkate alamız gerekenleri tam olarak bilmemekten geçiyor. Uzun yıllardır yetişkinlerle çalışan bir öğretmen olarak, bu yazımda sizlere bu konuda rehberlik etmeyi amaçlıyorum.

Öncelikle iki temel nokta üzerinde yoğunlaşmak istiyorum. İngilizce öğretmeni olmak demek, her şeyi bilmek her alanda uzman olmak , her yaşa hitap edebilmek demek değildir. Örneğin hayatın da hiçbir yetişkin ile çalışmamış bir lise öğretmeni sizin için doğru kişi olmayacaktır. Bunun yanında, ister sınav İngilizcesi isterse genel İngilizce olsun, sınıf dersleri yetişkinler için uygun dersler değildir. Örgün eğitimde bile günümüzde bireyselleştirilmiş ders programları üzerinde durulurken, zaten doğal olarak öğrenme hızımızın belli oranda düştüğü bir dönemde herhangi bir dershanenin herhangi bir seviye ya da sınav sınıfını seçmek yapılacak ciddi hatalardan birisidir. Bireysel eğitim seçimi hedefe ulaşmanızda en doğru karar olacaktır.

Şimdi de hedefimiz üzerinde yoğunlaşalım ve öncelikle sınav İngilizcesi üzerinde duralım. Hangi sınava hazırlanıyorsanız hazırlanın, derslere başlamadan önce sınavda hedeflediğiniz puanla, bugün olduğunuz yeri, sınava özgün, orijinal bir kaynakla ölçmeyen kişiler doğru seçimler değildir. Az önce de vurguladığımız gibi İngilizce öğretmeni olmak her şeyin uzmanı olmak demek değildir; bu bağlamda hazırlandığınız sınava daha önce hiç öğrenci hazırlamamış birisi de sizin için doğru kişi olmayacaktır. Çünkü elinde ne size sunabileceği malzeme çeşitliliği ne de bulundunuz noktadan sizi hedefinize ulaştıracak planlama verileri olmayacaktır.

Genel İngilizce eğitimi arıyorsanız, yukarıda sayılanların yanında, sürekli olarak tek bir main course (ders kitabı ), ya da internetten indirilmiş ders planlarını kullanan kişilerden uzak durunuz. Hangi dili öğrenirseniz öğrenin, bir dili konuşabilmek, okuduğunu dinlediğini anlamak ve bunlara uygun cevaplar verebilmek demektir. Bu bağlamda yan kütüphanesi olmayan kişiler size hedefinize ulaştıramayacağı gibi en sık karşılaşılan hedef KONUŞMA AĞIRLIKLI EĞİTİMİ de veremeyecektir. Bununla birlikte size hiç gramer öğretmeden konuşturma vaadi verenlerin de simsar olduğunu unutmayınız. Bir dili konuşabilmek için hedefinizle doğru orantılı gramer ve kelime bilgisine sahip olmalısınız. Aksi öğretim şekli için, kitapçılarda bulunan turist rehberlerini almanız yeterli olacaktır.

Çok sıklıkla karşılaştığım ben nerede olabilirim sorusuna deneyimlerimle cevap vererek yazımı bitireceğim.

Dil Eğitiminde Doğru Seçimler 

 • Daha önce hiç İngilizce eğitimi almamışsanız elbette başlangıç düzeyinde bir programı takip etmelisiniz. 
   
 • Eğer lise ya da üniversitede de bir eğitim aldıysanız ama hatırlamıyorsanız, doğru bir öğretmen, doğru kaynaklar ve kişisel çaba ile kısa ama yoğun programla A2 düzeyine gelebilirsiniz.
   
 • Eğer gramer bilginiz var ise ama bunu kelimelere dökemiyorsanız B1 düzeyinde konu bazlı –kelime - konuşma-dinleme-okuma (gerekli ise) yazmadan oluşan bir programla yola devam edebilirsiniz.
   
 • Eğer hem gramer hem de kelime bilgisi konusunda kendinizi iyi görüyor ancak daha da ilerlemek istiyorsanız tamamen konu bazlı sohbet dersleri alabilirsiniz.
   
 • Genel İş İngilizcesi dersleri almak istiyorsanız başlangıç seviyesinden itibaren, bu kaynaklara yönelen kişilerle çalışınız. Sektörel İngilizce dersleri için asgari B1 düzeyinde olmanız gerektiğini unutmayınız..

Bu bağlamda, sınav kaygınızın olmadığı koşullarda seviyenizi basmakalıp yazılı kitap seviye tespit sınavı ile ölçen kişilerden uzak durunuz. Seviyeniz ancak amacınıza uygun olarak yapılacak bir konuşma testi ile yapılmalıdır. Biz, öğretmenler için konuşmamayı ya da sınav olmamayı tercih etmenin de bir seviye göstergesi olduğu unutulmamalıdır.

İngilizce Öğretmeni - Goksu OZBEK

Etiketler

Yazar

Goksu O.

Ücretsiz ilk ders tanışma ve seviye tespit sınavı ve programın detaylı görüşmesini kapsamakta olup 30 dk sürmektedir ....ONLINE DERSLEİRM 45 DK SÜRMEKTE OLUP  ders ücreti 3...

Benzer Yazılar
Do Did Does: İngilizce Yardımcı Fiil Kullanımı

Do Did Does: İngilizce Yardımcı Fiil Kullanımı

İngilizce öğrenirken bu yardımcı fiillerin doğru şekilde kullanımını öğrenmek dilin temel yapısını anlamak için çok önemlidir. Çeşitli örneklerle do, did ve does yardımcı fiillerinin kullanımını artık netleştirelim.

İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Sıfırdan ingilizce öğrenmek ne kadar sürer. Akademik ingilizce, iş ingilizcesi, sosyal ingilizce dil öğrenme süreleri ve ders çalışma programı nasıl olmalıdır.

IELTS Hazırlananlar İçin Kitap Önerileri

IELTS Hazırlananlar İçin Kitap Önerileri

IELTS hazırlananlar için kitap önerileri listemiz blogumuzda. IELTS kitapları listemizden sizin için en uygun kitabı bulabilirsiniz.

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te yüksek puan almak için ipuçları ve bilgiler. Sınav formatı, puanlama, pratik yapma, sınav günü ve stresle başa çıkma gibi konularda rehberlik.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?