Yeni Neslin Korkulu Rüyası: "Yeni Nesil Sorular"

Yazar: Mehmet Han Ç. | 29.12.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 695
Yeni Neslin Korkulu Rüyası: "Yeni Nesil Sorular"
Y eni Nesil Soru kavramı neden ortaya çıktı ve bu soruların amaçları nedir? sorularına cevap verelim.

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken, pireler berber iken Mehmet hoca daha ortaokula gider iken kolay sorular varmış. Şimdi yerlerini Yeni Nesil Sorular almış. Bu sorular gencecik, parlak beyinleri sulandırıyor, kafaları karıştırarak paniğe sebep oluyormuş. Üstelik çok zor oluyor ve çözülemiyorlarmış. Peki gerçekten de böyle mi? Haydi beraber ufak bir analiz yapalım!

Öncelikle Yeni Nesil Soru kavramı neden ortaya çıktı ve bu soruların amaçları nedir? sorularına cevap verelim. Bunun için MEB'in hazırlamış olduğu kazanımlar listesinin varlığını ve işlevini bilmek bizim için önemli olacak. Her ders ve konu için hazırlanmış olan kazanımlar öğrencilerin dersten almaları gereken temel yeteneklerin belirtildiği bir liste ve sınavlar aslında bu kazanımlardaki yeteneklerin öğrenci tarafından edinilip edinilememesini ölçüyor. Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler konusunun kazanımlarını örnekleyelim.

 1. Basit cebirsel ifadeleri anlar ve farklı biçimlerde yazar.
   
 2. Cebirsel ifadelerin çarpımını yapar.
   
 3. Özdeşlikleri modellerle açıklar.
   
 4. Cebirsel ifadeleri çarpanlara ayırır.
   

Yeni Nesil sorular nerede devreye giriyor? diye sorabilirsiniz. Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler konusu ile Üçgenler konusunu birleştirdiğimizi düşünelim. Tanıdık geldi mi? Bunu bir çiftçinin tarlasını sürmesiyle ilişkilendirirsek ve biraz hikaye eklersek örnek bir soru elde etmiş oluruz. Buraya kadar tarifi yaptık, peki çözüm için ne yapacağız?

Artık bu soruların birden fazla konuyu kapsayacağını biliyoruz, dolayısıyla bize düşen konu eksiklerimizi kapatmaktır. Sadece bununla sınırlı kalıyor mu? Hayır kalmıyor. Birden fazla konunun kazanımları bir araya geldi ve soru zorlaştı ancak son yıllarda işe hikaye faktörü de girdi. Matematik soruları artık bize bir hikayeler anlatıyor ve bu hikayenin olay örgüsünü çözüp soruyu çözebilmemizi istiyorlar. Burada okuduğunu anlama yeteneği devreye giriyor. Vurgulamak istediğim en önemli noktalardan birine geldik. Soruyu okuyup anlamaya çalışmalıyız, bizden ne istendiğini anladığımızda sizi temin ederim sorunun yarısını çözmüş olacağız. Gerisi işlem yeteneği ve doğru cevap olacak.  Yeni nesil sorular nelerdir? başlıklı makaleminiz incelemenizi tavsiye ederiz.
 

Öğrenci arkadaşlarıma bu anlattıklarıma binaen vereceğim tavsiyeler şunlar:

 • Sorunun karmaşıklığından korkmayın, o karmaşıklıktan çıkıp çıkamayacağınız ölçülüyor.
   
 • Sorunun sizden ne istediğini anlayın, bu sorunun yarısını çözmeye eşdeğer.
   
 • Konu eksiklerinizi kapatın, Köklü sayılar geometrik cisimler içinde gelirse iki konuya da hakim olmanız gerekir. 
   
 • Şekilli sorulardan korkmayın, ne kadar karmaşık gözükürse bir o kadar basittir aslında.
   
 • Son olarak, önünüze gelen hiç bir sorudan ve yanlış yapmaktan korkmayın, şimdi yanlış yapmak sınavda yanlış yapmaktan çok daha iyidir.

 

Çok çabalamanıza rağmen bu soruları çözemiyor olabilirsiniz, ancak şunu unutmamakta fayda var. Doğru destek ile başarılı olamayacağınız ders ve konu yoktur! Bizler bu desteği size verebilmek için burdayız. Samsun özel ders sayfamızdan konumunuza en yakın öğretmen araştırması yapabilirsiniz. Tüm öğrenci ve öğretmen arkadaşlarıma keyifli dersler dilerim. 

Etiketler

Yazar

Mehmet Han Ç.

TYT Matematik - Geometri ve İngilizce alanında yaklaşık 7 yıllık özel ders tecrübesine sahibim. Öğrencilerimin progresif ilerleyip zamanla kendilerini güçlendirmelerini gerek no...

Benzer Yazılar
Yeni Nesil Türkçe Soruları ve Soru Örnekleri?

Yeni Nesil Türkçe Soruları ve Soru Örnekleri?

Yeni nesil türkçe soruları nasıldır? Yeni nesil soru tiplerinin Türkçe'nin önemi nedir? Yeni nesil türkçe soru örneklerini MEB örnekleriyle sizler için hazırladık.

Yeni Nesil Soruların Öğretim Teknikleri

Yeni Nesil Soruların Öğretim Teknikleri

Yeni nesil sorular öğrencilere nasıl öğretilir? Yeni nesil soru öğretiminde öğretmenlerin dikkat etmesi gereken hususlar..

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?