LGS’ye Hazırlık ve Yeni Nesil Sorular

Yazar: M. Oğuzhan A. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 10626
LGS’ye Hazırlık ve Yeni Nesil Sorular
L GS'ye nasıl hazırlanmalıdır. Yeni nesil soru ne demektir. Lgs sınavına hazırlık sürecinde öğrencilerin mutlaka bilmesi gereken püf noktalar nelerdir.

Liselere öğrenci alımları bilindiği üzere 2017-2018 değişti. Bu sistemden önce OKS, SBS ve TEOG vardı. Bu yazımızda LGS sınav sistemini inceleyip, nasıl çalışılabilir ve yeni nesil soru tarzına değineceğiz.

LGS sisteminde nitelikli okullara gidebilmek için sınavdan belli bir yüzdelik dilime girmeniz gerekmektedir. Eğer istediğiniz nitelikli okullardan biri gelmiyorsa ikamet ettiğiniz konuma göre bir tercih yapıp okul puanınızla yerleştirme yapılıyor. Bu nitelikli okullara girmek için ise LGS ye iyi derece de hazırlanmanız gerekiyor.

Gelen her sistemin kendine özgü özellikleri bulunmakla birlikte soru tarzları da değişebilmektedir. LGS de sistemden çok Yeni Nesil Sorular gündem olmuştur. Öncelikle yeni nesil soru dediğimiz nedir? Yeni nesil soru; sadece bilgiyle çözülemeyen, bilginin yanında konunun özünü bilip, o konu hakkında mantık yürütmeniz gereken ve olabildiğince hayatın içinden örneklerle oluşturulan sorulara denir. LGS de TEOG sisteminde klasik soru dediğimiz sadece bilgiyle yapılan kısa sorular yerine bu tarz sorular sorulmaktadır. O yüzden öğrenciler biraz daha fazla zorluk çekmektedirler. Önceden çalışmak yeterli olabiliyorken şimdi doğru çalışmak sizi hedefinize ulaştıracaktır. İlk başta soruların uzun ve hayatın içinden olması öğrencilerin dikkatini bozabilir ve soruyu tam olarak anlamayabilirler ama doğru seviye tespiti yapılıp ona uygun kaynak kitap seçimi yapılırsa öğrencinin başarısı arttığı görülecektir. Özellikle Matematikte netlerin artmayışı size endişe vermesin çünkü matematik sabır işidir ve zaman ister. Soru tarzlarına alışıldığı takdirde ve yeteri kadar soru çözüldüğünde netlerin artışı da görülecektir.

Soruların uzun ve farklı olması öğrencileri üzmemelidir çünkü çalışan öğrenci için bu bir avantajdır. Zor soruları sadece doğru çalışan öğrenciler yapabileceği için ayrım daha net olacaktır.

Öğrenci ilk önce seviyesine uygun ve sınav sistemine uygun kitaplardan çalışmalıdır. Eski TEOG kitapları sadece konu öğrenmek için yeterli olacaktır o yüzden pek tercih edilmemektedir. Yeni nesil sorular için son yıllarda basılan uzman tavsiyesi alınmış kitaplar seçilmelidir. İkinci önemli faktör çözülemeyen sorulardır. Çünkü bir öğrenciyi geliştiren çözdükleri değil çözemedikleridir. Öğrenci bu soruları öğretmenlerine sorup, öğrenip, tecrübe edindikçe başarısını artıracaktır. Her bir çözülemeyen soru öğrenecek yeni bir şey gözüyle bakıp onun peşine düşülmelidir.

Soruların uzunluğu anlamayı zorlaştırdığı için bol kitap okuyan öğrenciler yeni nesil sorulara daha hızlı alışabilir. Mantık yürütmek için önce anlamanın önemini burada öğrenciler hissedebilmektedir. Öğrencilerin yaşadığı diğer bir sorun ise süre sıkıntısıdır. Yeni nesil sorular özellikle sayısal derslerde uzun vakit aldığı için süreyi etkin kullanmak gerekir. Sınavdan önce ki çalışmalarda hızlanmak için ayrıca çalışmalar yapmalı ve süre tutarak çalışılmalıdır.

Özetle LGS'ye hazırlanırken sistemi iyi tanıyıp ona göre hazırlık yapılmalıdır. Vakit kaybetmeden çalışmaya başlanmalı ve basamakları bir bir çıkarak hedefinize ulaşmalısınız...
Tüm öğrencilere başarılar dilerim.

Matematik Öğretmeni - Muhammed Hoca 

Etiketler

Yazar

M. Oğuzhan A.

Profesyonel olarak özel ders veriyorum, SINAV KOÇLUĞU yapıyorum. TYT-AYT, KPSS, LGS,ALES,DGS başta olmak üzere her türlü sınavın kapısını beraber açıyoruz. Tıp, H...

Benzer Yazılar
LGS Tercihleri Nasıl Yapılır

LGS Tercihleri Nasıl Yapılır

Lgs tercihi nasıl yapılır? LGS tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? LGS tercihlerine dair tüm bilgiler blogumuzda.

Sınava Az Kaldı Nasıl Çalışmalıyım?

Sınava Az Kaldı Nasıl Çalışmalıyım?

Sınava az kaldı nasıl çalışmalıyım? diyorsan tam senlik bir blog yazısı hazırladık. Sınava aylar kala nasıl çalışman gerektiği ile ilgili püf noktalar burada!

YKS VE LGS Sınavlarına Hazırlık

YKS VE LGS Sınavlarına Hazırlık

YKS ve Lgs sınavına hazırlanan öğrencilerin yeni nesil sorular üzerine bilmesi gerekenler. Öğrenciler sınava hazırlanırken nasıl bir program yapmalıdır.

LGS 2020 Matematiğe Bakış

LGS 2020 Matematiğe Bakış

2020 LGS matematik testinin değerlendirmesi ve Matematik testinde çıkan soruların konu dağılımını uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?