Sınava Az Kaldı Nasıl Çalışmalıyım?

Yazar: Ekin N. | 08.04.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2282
Sınava Az Kaldı Nasıl Çalışmalıyım?
S ınava az kaldı nasıl çalışmalıyım? diyorsan tam senlik bir blog yazısı hazırladık. Sınava aylar kala nasıl çalışman gerektiği ile ilgili püf noktalar burada!

Öncelikle yılın başında sınava hazırlanan öğrenciler yoğun bir tempoya gireceğini bilmeli ve buna kendinizi hazırlamalıdır. Sınava hazırlanmaya sıfırdan başlıyor da olsanız biraz temelinizde olsa  kendinizi 1 yıl sınav çalışmasına entegre ederek yıla başlamanız sizi 1-0 öne geçirecektir. Bu yılın yoğun bir yıl olacağına kendini hazırlamayan öğrenciler bir kaç ay içerisinde kendilerine olan inançlarını yitirirler ve sonuçta ya bir kaç ders “yapamıyorum – anlamıyorum” diyerek bırakırlar yada tamamen sınav hazırlığına son verirler. Bu aşamada sizin zaten böyle bir yoğunluk olması gerektiğini bilmeniz motivasyonunuzun sıfırlanmasını engelleyecektir.

Çok bunaldığınızı düşündüğünüz zaman biraz ara vermeyi ve nefes alıp tekrar çalışmaya geri dönmeyi bilmeniz gerekir. Herkesin kafasını dağıtmaya ihtiyaç hissettiği zamanlar olur buradaki önemli nokta motive olduktan, enerjinizi topladıktan sonra kaldığınız yerden çalışmaya devam edebilmenizdir.

Sınava girmek için az zamanınız varsa biraz politik davranmanız gerekir. Konuları baştan sona çalışmaya vaktiniz olmadığında her sene kesin bir kaç soru çıkan konulara öncelik vererek bu konuları bitirmek size bir kaç net daha kazandırır ve puanınızın biraz daha artmasını sağlar. Bunları göz önüne aldığınızda hangi konulardan kaç soru çıktığına dair bir analiz yapmalı ve bu konulara daha fazla önem vermelisiniz. 

Tavsiye: Matematik özel ders sayfamızdan konumunuza en uygun öğretmen araştırması, online matematik dersleri sayfamızdan online dersler alabileceğiniz en iyi öğretmen araştırmaları yapabilirsiniz. 

Sınava doğru ilerledikçe programınıza konu çalışmalarının yanına deneme çözme ve biten konuların tekrarını yapmayı eklemeyi unutmayın. Biten konuların tekrarı ve akılda kalıcılığını sağlamak deneme çözmekten geçer. Eğer çözdüğünüz denemelerde bir derste veya konuda çok yanlışınız çıkıyorsa  bu konuyu unuttuğunuzun göstergesidir. Dolayısıyla konuyu hızlı bir şekilde baştan sona tekrar etmeniz gerekir. Tekrardan sonra deneme çözümlerinde o konunun sorularını daha kolay ve doğru çözdüğünüzü göreceksiniz.

Şimdiye kadar süre tutmadan çalışma yaptıysanız şuandan itibaren kesinlikle deneme ve soru çözümlerinizi süre tutarak çözmelisiniz. Ne kadar bilgi sınavı da olsa aynı zamanda YKS ve LGS bir hız sınavıdır. Size verilen sürede tüm soruları yanıtlamaya çalışmalısınız. Buna alışmak için zaman algınızı hızlandırmalı ve buna göre çözüm yapmaya alışmalısınız. YKS'ye son 1 ay kala ne yapılmalı? başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

Uyku düzeniniz yoksa eğer düzene sokmanın tam zamanı ! Gireceğiniz sınav sabah erken kalkıp gireceğiniz bir sınav. Dolayısıyla erken kalkmaya alışmazsanız sınav esnasında uykunuz gelebilir, zihniniz henüz açılmamış olabilir. Bu sorunlarda doğrudan sınavdaki performansınızı kötü yönde etkiler. Bildiğiniz soruları bile çözemeyebilirsiniz. Bugünden itibaren sabahları erken uyanmalı ve zihninizi buna hazırlamalı, sınava açık bir zihinle girmelisiniz. Ayrıca ders çalışırken uykunuz geliyorsa; Ders çalışırken uyku gelmemesi başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

Etiketler

Yazar

Ekin N.

Sakarya üniversitesi Matematik bölümü mezunuyum.-İlk amacım matematiği öğrencilerime sevdirmek, net sayım çok az diyen birisine net sayısını nasıl arttırabileceğini göstermek.&n...

Benzer Yazılar
2024 KPSS ÖnLisans Konuları ve Soru Dağılımları

2024 KPSS ÖnLisans Konuları ve Soru Dağılımları

Kpss önlisans konuları ve en güncel soru dağılımları blogumuzda. 2024 KPSS önlisans çalışma planınıza bu bilgilere göre şekillendirebilirsiniz!

2024 YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

2024 YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

YKS - YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımına yazımızdan ulaşabilirsiniz. En güncel 2024 YDT Konuları öğrenmek için hemen inceleme yapabilirsiniz.

2024 TYT Din Konuları ve TYT Din Kültürü Soru Dağılımı

2024 TYT Din Konuları ve TYT Din Kültürü Soru Dağılımı

TYT Din konuları nelerdir? Geçmiş yıllarda üniversite sınavlarında çıkan TYT din kültürü soru dağılımları. En güncel Tyt din kültürü konularına ulaşmaya hazır mısın!

2024 Kpss Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

2024 Kpss Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

En güncel Kpss Türkçe konuları ve Kpss Türkçe soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Bu yazımız sayesinde Türkçe testinde 30'da 30 yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?