Yeni LGS Sistemi

Yeni LGS Sistemi
Gökçay D.
Eğitimde Özel Dersin Önemi
Nis 6, 2018
1981

Ülkemizde neredeyse her yıl eğitim sistemimiz değişiyor. Geçen yıl TEOG sistemiyle liselere yerleştirme işlemleri yapılmıştı. Bu yıl ise yeni bir sistemimiz daha oldu: adı LGS(Liselere geçiş sistemi). MEB'in açıkladığı LGS sistemini inceledigimizde öğrencilerin adreslerine en yakın okullara yerleştirilmesinin hedeflendiğini anlıyoruz. Ayrıca isteyen öğrencinin katılabileceği yeni sınav formatında şuanda 8. sınıfta okuyan öğrencilerin %10'u sınavla öğrenci alan okullara yerleştirilecek. Oluşan bu yeni durum karşısında zor bir sınavın öğrencileri beklediği söylenebilir.

Zor bir sınavla karşı karşıya kalacak olan öğrenciler için çok soru çözmenin yanında analitik düşünebilmeyi de başarmış olmaları gerektiği sonucuna da varabiliriz. Bunun yanında öğrencilerin kendisini sinava hazirlayabilecek düzeyde bir eğitim koçuna da ihtiyacı olacaktır. Bu bakımdan özel ders ihtiyacı daha da artan bir zaruret haline gelmektedir.

Şimdi sınavda çıkacak olan Matematik ve Fen sorularının ne tür özelliklere sahip olduklarına bir bakalım:

MATEMATİK: EZBERLENMİŞ BİLGİ OLMAYACAK

- Matematik soruları yaşam becerilerine vurgu yapılacak şekilde hazırlanacak.
- Matematik bilgisinin yanında bu bilginin gerçek hayatta kullanımına uygun problem tasarımları ile ölçme işlemi yapılacak.
- Bilgilerin ezberlenmesi öncelikli olmayacak, bilginin hayata uygulanması öncelikli olarak alınacak

FEN SORULARI: FEN OKURYAZARLIĞI SORGULANACAK

- Fen alanı bilimsel süreç becerilerinden bağımsız düşünülemez. Bu nedenle kazanımlara ek olarak bilimsel süreç becerileri öncelikli olacak.
- Tüm alanlarda olduğu gibi fen alanında da yaşam becerilerine vurgu vardır.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır