Yabancı Uyruklulara Türkçe Öğretimi Nasıl Olmalıdır?

Yazar: Nuri Ö. | 08.11.2021 - 6 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1039
Yabancı Uyruklulara Türkçe Öğretimi Nasıl Olmalıdır?
Y abancı uyruklara Türkçe öğretimi nasıl olmalıdır? Uzman Türkçe öğretmenimiz Türkçe öğrenmeye dair bilinmesi gereken önemli bilgiler sizler için hazırladı

Yabancı Uyruklulara Türkçe Öğretimi

Türkiye'ye öğrenim, evlilik, iş gibi nedenlerle gelen ve Türkçe öğrenmek isteyen kişilere dilimizi öğretmeye çalışan eğitmenlere yol göstereceğini düşündüğüm ve bizzat tecrübe edilmiş birkaç maddeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

A - Dil Eğitimine Hazırlık

Dil öğrenmek/öğretmek zaman isteyen bir süreçtir.

İşin başında bu kesinlikle akılda tutulmalıdır. Dil öğrenilmesi kısa bir zaman sürecinde olgunlaşacak tamamlanacak bir eğitim değildir. Bu süreç öğretilmesi istenilen dilin seviyesi ile orantılı olarak değişmektedir. Bazen istenilen seviyede bir Türkçe öğretimi için aylarla hatta yıllarla ifade edilebilecek zamana ihtiyaç olabileceği unutulmamalıdır.

Sürecin uzunluğunun bilinmesi hem öğreten hem öğretenin motivasyonu açısından önemlidir. Bu süreci kısa zamanda tamamlamayı hayal edenler, doğal olarak zamanın uzamasıyla hayal kırıklığı yaşamakta hatta bazen "Beceremiyorum!" düşüncesiyle eğitimi yarım bırakmaya kadar gitmektedir.  

Eğitmene düşen ilk görev o sürecin uzunluğunu öğrenciye anlatmaktır.

B - Eğitim Süreci

1) Seslerin Telaffuzu:

Dillerdeki seslerde küçük de olsa farklılıklar vardır.  

Eğitime eskilerin mahreç dediği harflerin çıkarılması, söylenmesi, telaffuz edilmesi ile başlamak kelimelerin doğru söylenmesi açısından önemlidir. Bazen yakın sesleri karşılayan harflerin farklı dillerde çok farklı olduğuna rastlamaktayız Örneğin Türkçede var olan incesiyle kadınıyla tek bir şekilde ifade edilen 'h' sesinin Arapçada (ه،خ،ح ) 3 karşılığı vardır. Arapçada ç, p j gibi ünsüzler olmadığı gibi a ve e fetha (üstün); ı ve i kesra (esre); o,ö, u, ü, damme (ötre) ile gösterilir ve harf karşılığı yoktur. Bu nedenle bu seslerin yanlış telaffuzu ve karıştırılması söz konusu olmaktadır. Yine Avrupa ülkelerinde r sesi bizdeki kadar sert telaffuz edilmemektedir.

Harflerin seslendirilmesi hem kelime içerisinde hem de sadece o harfi seslendirilmesi şekliyle tekrarlanarak öğrencinin pratik bir şekilde çıkarabilmesi sağlanmalıdır.

Doğru seslendirilmesi doğru yazmayı da getirecektir.

Burada çıkarılamayan seslerin doğru çıkarılması için gerekirse defalarca tekrar edilmeli harflerin doğru telaffuzu tam ve doğru olarak kavratılmalıdır.

Arapça bilen bir kişiye a, e, ı, i, o, ö, u, ü seslerindeki farklar uygulamalı bir şekilde kavratılmalıdır.  

Arapça bilen öğrencilerde p/b farkı üzerin durmak faydalı olacaktır. Aynı şekilde j, ç, c seslerinin tek başlarına ve sözcük içinde telaffuzu üzerinde durulmalıdır.

2) Okuma, Yazma, Dinleme, Konuşma:

Eğitim sürecinde okuma yazma dinleme ve konuşma etkinliklerine periyotlar halinde yer verilmelidir. Bu, ödevlendirme şeklinde yapılabileceği gibi mutlaka bire bir etkinlikler yapılmalı öğretmen tarafından süreç kontrol edilmelidir.

Okuma ve dinleme etkinliğinde bilinmeyen ifadelerin not alınması karşılığının sadece o cümlede geçtiği anlamında değil farklı anlamlarda da kullanılabiliyorsa bu anlamları da mutlaka verilmeli özellikle mecaz anlamları gerçek anlamıyla ilinti kurularak anlatılmalıdır. Örneğin kol sözcüğünün yardım yardımcı anlamında kullanılması anlatılırken insanın işlerini görmesinde en çok yardımcı organın kol olduğu ifade edilerek anlatılırsa daha kalıcı olacaktır.  

Sözcüklerin anlamları zengin örneklerle yerleşmesi sağlanmalıdır  

3) Yanlışları Yerinde ve Zamanında Düzeltmek:

Yanlışlar düzeltilmezse yerleşir sonradan düzeltilmesi zorlaşır. Bu nedenle yanlış telaffuz edilen ya da yanlış kullanılan harf ek ve sözcükler hemen düzeltilmeli gerektiğinde sık sık sözlüğe başvurulmalıdır. Öğretmenin sözlüğe başvurması bir eksiklik değil , öğrenciye o alışkanlığı kazandırmak açısından bir artı olacaktır.  

4) Okuma ve Yazma Etkinlikleri

Öğrenciye hazırlıklı ve hazırlıksız konuşma egzersizleri yaptırılmalı yukarıda da ifade edildiği gibi hatalı telaffuzlar ve dil ve anlam yanlışlıkları hemen düzeltilmelidir.  

Yine yazma etkinliklerine de eğitim sürecinde çokça yer verilmeli, öğrencilerin kendilerini yazılı olarak daha iyi anlatmaları çok tekrarla sağlanabileceği gerçeği unutulmamalıdır.

Türkçe Öğrenmek: Yabancılara Dili Öğretmenin Etkili Yolları

Dil, kültürler arasında bir köprü görevi görür ve yeni bir dil öğrenmek dünyayı keşfetmenin en güzel yollarından biridir. Türkçe ise, tarihi derinlikleri ve zengin kültürel bağlamı ile öğrenilmesi heyecan verici dillerden biridir. Peki, yabancılara Türkçe nasıl öğretilebilir? İşte bu sorunun yanıtları...

Yabancı Birine Türkçe Nasıl Öğretilir?

Türkçe öğretimi, temel dil bilgilerinden başlamalı ve dilin yapısını kavrayacak şekilde adım adım ilerlemelidir. Öğrencinin ana dilinin Türkçe ile olan benzerliklerine ve farklılıklarına dikkat ederek, öğretim stratejileri buna göre şekillendirilmelidir.

Yabancılara Türkçe Öğretimi Nasıl Yapılır?

Dil öğretimi sadece kelime ve dilbilgisi kurallarıyla sınırlı değildir. Etkili bir Türkçe eğitimi için kültürel öğeleri, günlük deyimleri ve ifadeleri derslere dahil etmek gerekir. Pratik yapma ve dilin kullanıldığı gerçek durumlar, öğrenme sürecinin vazgeçilmez parçalarıdır.

Yabancı Bir Çocuğa Türkçe Nasıl Öğretilir?

Çocuklar, dilleri eğlenceli ve interaktif yöntemlerle öğrenir. Oyunlar, şarkılar ve görsel materyallerle dersler daha akılda kalıcı ve etkili hale getirilebilir. Öğrenme sürecini bir macera olarak sunmak, çocukların dil öğrenme hevesini artırır.

Yabancılara Türkçe Dersi Nasıl Verilir?

Bir dersin yapısı, öğrencinin dil seviyesine ve öğrenme stiline göre uyarlanmalıdır. Dilbilgisi kuralları ve kelime dağarcığı, öğrencilerin günlük yaşamdaki senaryolarla bağlantılı olarak tanıtılmalıdır.

Türkçe Öğrenmeye Nereden Başlanır?

Türkçe öğrenmeye başlarken, alfabeden ve ses sisteminden başlamak temel bir yöntemdir. Öğrencilerin dinleme ve tekrar etme yoluyla doğru telaffuzları öğrenmeleri teşvik edilmelidir.

Yabancılara Türkçe Öğretmek

Yabancılara Türkçe öğretirken, dilin kültürel yönlerini ve pratik kullanımını vurgulamak önemlidir. Gerçek hayattan örnekler ve dilin aktif kullanımı üzerine yoğunlaşmak, öğrenme sürecini zenginleştirir.

Sıfırdan Türkçe Öğrenmek

Hiç Türkçe bilmeyen biri için dil öğrenimi, basit cümle yapıları ve temel ifadelerle başlamalıdır. Günlük diyaloglar ve basit metinlerle çalışmak, öğrencilerin dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Araplara Türkçe Nasıl Öğretilir?

Arapça'dan Türkçe'ye geçişte, iki dil arasındaki benzerliklerden ve ses uyumlarından yararlanmak mümkündür. Arap öğrencilerin Türkçe öğrenme sürecinde, Arap alfabesinin farkındalığı da önemli bir avantaj sağlar.

Özel Ders Alanı markası olarak yabancılara Türkçe öğretmek, bizim için sadece bir dil aktarımından çok daha fazlasıdır. Dilin zenginliklerini keşfetmek ve bu güzel dili dünyanın her yerinden öğrencilere sevdirmek misyonumuzdur. Her öğrencinin bireysel öğrenme yolculuğuna değer veriyor ve onlara en uygun eğitimi sunmak için çalışıyoruz. Türkçe, sadece bir dil değil, aynı zamanda büyülü bir kültürün kapılarını aralayan bir anahtardır. Bizimle bu yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Etiketler

Yazar

Nuri Ö.

LGS, YGS, KPSS, MSÜ, PMYO, DPY, okul sınavlarına hazırlık; proje ve ödevlerle destek dersleri verilir.

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca öğrenmenin püf noktaları ve ipuçları sizler için hazırladık. Sıfırdan fransızcayı kendi kendine öğrenmeye hazır mısın!

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Rusça öğrenmek için nereden başlamalıyım. Sıfırdan rusça öğrenmek istiyorum, kendi kendime rusça öğrenmenin püf noktaları nelerdir.

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe nasıl geliştirilir? Hollandaca öğrenmek zor mu? Felemekçe öğrenmek için tüm püf noktalar ozeldersalani.com'da.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?