Yabancı Dili Nasıl Öğrenmeliyiz?

Yazar: Serkan E. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 787
Yabancı Dili Nasıl Öğrenmeliyiz?
Y abancı dili nasıl öğrenmeliyiz? Yabancı dil öğrenmek istiyorum ancak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum diyorsanız uzman ingilizce öğretmenimizin yazısı tam size göre!

Yabancı Dili Nasıl Öğrenmeliyiz?

Birçok ülkede sorun olmaktan çıkmış yabancı dil eğitimi neden ülkemizde bir türlü çözülemiyor? Ülkemize gelen hemen hemen tüm turistlerin İngilizce konuştuğuna şahit olurken, ülkemizdeki üniversite mezunlarının dahi ancak başlangıç seviyesinde İngilizce konuşabildiklerini üzülerek görmekteyiz. İlkokuldan üniversiteye kadar devam eden eğitim hayatı boyunca yüzlerce saat İngilizce eğitimi gören bir birey neden yurt dışına çıktığında en basit ihtiyaçlarını bile ifade edemez?

2001 yılında başladığım öğretmenlik hayatım boyunca hem ülkemin farklı coğrafyalarında çalışma imkânı buldum, hem de Avrupa Birliği eğitim ve proje ortaklılıkları sayesinde 16 ülkenin eğitim sistemlerini yerinde görme ve hatta Avrupalı meslektaşlarımla çalışma fırsatı buldum. Bu yüzden Avrupa ve Türkiye’deki yabancı dil eğitimi sistemlerini karşılaştırma ve analiz etme şansım oldu. Şimdi size çıkardığım sonuçları kısaca aktarayım.

Aradaki en büyük fark yabancı dilin ülkemizde temel zor dersler kategorisinde olmasına karşın diğer ülkelerde yabancı dil bir konuşma etkinliği biçiminde işleniyor. Yani gramer ağırlıklı dersler yerine oyun ve konuşma odaklı aktiviteler yapılıyor. Ülkemizde dilbilgisi hatası yapmaktan korkan öğrencilerimize karşın, Avrupalı öğrenciler hatalı da olsa daha fazla konuşmaya teşvik ediliyor. Ülkemizdeki öğrenci yoğunluğu hem sınıf mevcutlarının kalabalık olmasına, hem de öğrenci eleme kriterlerinin sınav ağırlıklı olmasına sebep oluyor. Böylece, aslında çok keyifli geçebilecek yabancı dil dersleri boşluk doldurma, test ve bitmez tükenmek bilmeyen sıkıcı gramer dersleriyle geçiyor. Okulda cesareti kırılan ülkemin gençleri şansını özel kurslarda arasa da öğretilmiş çaresizlik psikolojisi ile gülünç duruma düşmemek için kurslarda da söz almaya çekiniyor. Pek çok öğrencim buna benzer hayat hikayeleri ile bana gelip son çarem sizsiniz dediler.


Peki çözüm nedir? Çok basit. İnsanoğlu doğuştan dil öğrenmeye eğilimlidir. Bu ayrı bir zeka veya beceri gerektirmez. Nasıl piano çalmayı öğrenirken daha çok piano çalmamız, araba sürmeyi öğrenirken daha fazla pratik yapmamız gerekirken yabancı dil eğitiminde de durum aynıdır. Yabancı dil doğal edinim yolu ile öğrenilir. Kendini yeni yöntem ve teknik öğrenme konusunda geliştirmeyen öğretmenler aynı kitap ve kaynaklarla ne kendilerine ne de öğrencilerine faydalı olabilirler.

İngilizce Öğretmeni - Serkan Erdoğan 

Etiketler

Yazar

Serkan E.

Özel ders Genel İngilizce. Pedagojik formasyona sahip olup hem okul hem de özel ders alanında tecrübe sahibiyim. Kişiye ve amaca özel görsel ve işitsel program ve tekniklerle...

Benzer Yazılar
Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı dil öğrenmenin önemi ve insanlara olan faydaları nelerdir.

Onlarca Para Döküyorum Ya Peki?

Onlarca Para Döküyorum Ya Peki?

Özel ders alıp onlarca para dökmeden başarıya en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Doğru adres özel dersten başkası değildir.

Her Gün Yeni Bir Kelime

Her Gün Yeni Bir Kelime

Her gün yeni bir kelime öğrenerek, ingilizceyi kısa bir sürede öğrenebileceğinizi biliyor musunuz? İngilizce öğrenirken nelere dikkat etmek gereklidir?

İngilizceden Korkmamanın Sırları

İngilizceden Korkmamanın Sırları

İngilizceden korkmamanın en büyük sırları nelerdir. İngilizce öğrenmek isteyen kişilerin uygulaması gereken sırlar nelerdir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul