İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Yazar: Şükrü D. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 14493
İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?
Şükrü D. Şükrü D.
S ıfırdan ingilizce öğrenmek ne kadar sürer. Akademik ingilizce, iş ingilizcesi, sosyal ingilizce dil öğrenme süreleri ve ders çalışma programı nasıl olmalıdır.

Degerli dostlar bu yazımda İngilizce öğrenmenin ne kadar sürede olabileceğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunacağım.

Öncelikle ne tarz bir İngilizce öğrenmek istiyoruz, evvela buna karar vermeliyiz.

3 başlıkta ingilizce öğrenme gereksinini olan kişilerin sıfırlandırmak gerekirse;

  1. Akademik düzeyde ingilizce
  2. İş İngilizcesi
  3. Sosyal İngilizce

Bu başlıkların detaylarını ve ortalama öğrenim sürelerini inceleyelim;

1. Akademik İngilizcesi

Maalesef ülkemizde bir çok kişi en iyisi olsun, en derini olsun derken amacından uzaklaşmış bir İngilizce programının içinde olabiliyorlar. Eğer akademik bir İngilizceden bahsediyorsak; yani öğrenim gördüğünüz alanda literatür taraması yapacak, bilimsel makale yazabilecek, bilimsel çalışmaları okuyup çevirebilecek bir seviyeye gelmek tamamiyle sıfırdan başlayan bir kimse için çok yogun bir eğitimle ortalama 18 ay sürecektir. Örneğin benim okuduğum Boğaziçi Üniversitesi'nde sıfırdan başlayan öğrencilere haftada yirmisekiz saatlik 9 ay süren bir İngilizce Hazırlık programı uygulanır. Yeterlilik sınavını geçemeyen öğrenciler ise iki aylık yaz okuluna devam ederler. Kaldı ki sınavı geçseler dahi bölümlerinde okuyacakları ilk seneyi de alanlarındaki İngilizce için bir öğrenim sürecine devam olarak görürler.

Bu noktada şunu belirtmeliyim bir çok kurs bu şekilde akademik İngilizce üzerine programlanmıştır. O yüzden bir çok kişiye bu tür programlar hitap etmez, zor gelir ve çoğu kişi programı yarım bırakır.

2. İş İngilizcesi 

İkinci olarak inceleyeceğimiz konu İş İngilizcesi. Tamamen sıfırdan başlayan bir kişi alanında toplantılara katılıp kendini ifade etmesi, telefonda konuşabilmesi, çeşitli anlaşmalar imzalaması, mail gönderip alması, fuarlarda satış yapabilmesi, yurt dışı seyahatlerde rahatlıkla işini görebilmesi vb. düzeyde İngilizce öğrenmesi haftanın her günü 2 şer saat ders almasıyla ve günde 1 saat kendisi ders çalışmasıyla ortalama 6 ay, haftada 3 gün 1 er saat ders alıp her gün 1 er saat kendi çalışmasıyla ortalama bir sene sürer.

3. Sosyal İngilizce

Gelelim ülkemizin esas ihtiyacı olan ve maalesef çok üzerinde durulmayan sosyal İngilizceye. Bu arada benim uzmanlaştığım konu burasıdır. Öncelikle sosyal İngilizceyi tanımlarsak. İnsanların sosyalleşebileceği, yeni insanlarla tanışabileceği, tek başına yabancı bir ülkede gezebileceği, havaalanı, restaurant vb. yerlerde kendini ifade edebileceği, tamamen konuşma ve söylenenleri anlamaya yönelik İngilizcedir. Tecrübelerime göre tamamen sıfırdan başlayan bir kimsenin akıcı bir şekilde İngilizce kendini ifade edip, bütün söylenenleri anlar, orta düzeyde iş İngilizcesi ve başlangıç düzeyde Akademik İngilizceye vakıf olur hale gelmesi haftada 3 saat ders ve günde 1 saat kendi ders çalışmasıyla ortalama dokuz ayda mümkündür.

Şimdi sıkı durunuz benim acelem var mı diyorsunuz? Yine tamamen sıfırdan başlayan bir kimse her gün ikişer saat ders ve bir saat kendi ders çalışmasıyla üç ay sonunda bu seviyeye gelebilir. Bu gerçekten mümkündür. Yapan öğrencim vardır. Ama bunu sadece örnek olsun diye yazdım. Yedi senedir ders veriyorum bunu tek bir öğrencim başardı. Çünkü yoğun yaşadığımız bu hayatın içerisinde kimsenin bu kadar ayıracak vakti, sabrı ve bütçesi yok.


Biraz daha abartacak olursak; 1 haftada - 5 günde İngilizce gibi programların reklamlarını görüyorsunuz. Burada bir pazarlama tekniği vardır ve maalesef yanlış anlaşılmalara yol açmaktadır. Bu tür programlar haftanın her günü sabahtan akşama kadar ders aldığınız, yemeklerde bile hocalarla birlikte olduğunuz, Türkçe konuşmanın yasak olduğu çok yoğun programlardır ve bu sürenin sonunda vadettikleri İngilizce öğrenmeniz değil sadece bir kur ilerlemenizdir. Çok kısa süre içinde yurtdışına çıkmak zorunda olan, bir hafta işini terkedebilecek ve yüksek program ücretlerini karşılayabilecek kişiler içindir. Sorularınız için çekinmeden benimle irtibata geçebilirsiniz. Herkese keyifli öğrenmeler dilerim.

İngilizce Öğretmeni - Şükrü Dağlı

Etiketler

Yazar

Şükrü D.

NOT: Benden ders alarak artık İngilizce konuşabilen, dersimiz için yüksek puan verip olumlu yorum yaparak uzun süredir burada birinci sırada olmamızı sağlayan bütün öğrencilerim...

Benzer Yazılar
Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı dil öğrenmenin önemi ve insanlara olan faydaları nelerdir.

Onlarca Para Döküyorum Ya Peki?

Onlarca Para Döküyorum Ya Peki?

Özel ders alıp onlarca para dökmeden başarıya en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Doğru adres özel dersten başkası değildir.

Her Gün Yeni Bir Kelime

Her Gün Yeni Bir Kelime

Her gün yeni bir kelime öğrenerek, ingilizceyi kısa bir sürede öğrenebileceğinizi biliyor musunuz? İngilizce öğrenirken nelere dikkat etmek gereklidir?

İngilizceden Korkmamanın Sırları

İngilizceden Korkmamanın Sırları

İngilizceden korkmamanın en büyük sırları nelerdir. İngilizce öğrenmek isteyen kişilerin uygulaması gereken sırlar nelerdir.

Yorumlar (1)
Makaleyi beğendin mi ?
c

cebbar
Cevap Yaz 28 Ekim 2021

Merhabalar hocam a1 ingilizceye sahibim 5 ay gibi bir süre içinde B1 ingilizce öğrenmek için çalışma sıklığım nasıl olmalı. Teşekkür ederim şimdiden

Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul