İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Yazar: Şükrü D. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 27070
İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?
S ıfırdan ingilizce öğrenmek ne kadar sürer. Akademik ingilizce, iş ingilizcesi, sosyal ingilizce dil öğrenme süreleri ve ders çalışma programı nasıl olmalıdır.

Degerli dostlar bu yazımda İngilizce öğrenmenin ne kadar sürede olabileceğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunacağım.

Öncelikle ne tarz bir İngilizce öğrenmek istiyoruz, evvela buna karar vermeliyiz.

3 başlıkta ingilizce öğrenme gereksinini olan kişilerin sıfırlandırmak gerekirse;

  1. Akademik düzeyde ingilizce
  2. İş İngilizcesi
  3. Sosyal İngilizce

Bu başlıkların detaylarını ve ortalama öğrenim sürelerini inceleyelim;

1. Akademik İngilizcesi

Maalesef ülkemizde bir çok kişi en iyisi olsun, en derini olsun derken amacından uzaklaşmış bir İngilizce programının içinde olabiliyorlar. Eğer akademik bir İngilizceden bahsediyorsak; yani öğrenim gördüğünüz alanda literatür taraması yapacak, bilimsel makale yazabilecek, bilimsel çalışmaları okuyup çevirebilecek bir seviyeye gelmek tamamiyle sıfırdan başlayan bir kimse için çok yogun bir eğitimle ortalama 18 ay sürecektir. Örneğin benim okuduğum Boğaziçi Üniversitesi'nde sıfırdan başlayan öğrencilere haftada yirmisekiz saatlik 9 ay süren bir İngilizce Hazırlık programı uygulanır. Yeterlilik sınavını geçemeyen öğrenciler ise iki aylık yaz okuluna devam ederler. Kaldı ki sınavı geçseler dahi bölümlerinde okuyacakları ilk seneyi de alanlarındaki İngilizce için bir öğrenim sürecine devam olarak görürler.

Bu noktada şunu belirtmeliyim bir çok kurs bu şekilde akademik İngilizce üzerine programlanmıştır. O yüzden bir çok kişiye bu tür programlar hitap etmez, zor gelir ve çoğu kişi programı yarım bırakır.

2. İş İngilizcesi 

İkinci olarak inceleyeceğimiz konu İş İngilizcesi. Tamamen sıfırdan başlayan bir kişi alanında toplantılara katılıp kendini ifade etmesi, telefonda konuşabilmesi, çeşitli anlaşmalar imzalaması, mail gönderip alması, fuarlarda satış yapabilmesi, yurt dışı seyahatlerde rahatlıkla işini görebilmesi vb. düzeyde İngilizce öğrenmesi haftanın her günü 2 şer saat ders almasıyla ve günde 1 saat kendisi ders çalışmasıyla ortalama 6 ay, haftada 3 gün 1 er saat ders alıp her gün 1 er saat kendi çalışmasıyla ortalama bir sene sürer.

3. Sosyal İngilizce

Gelelim ülkemizin esas ihtiyacı olan ve maalesef çok üzerinde durulmayan sosyal İngilizceye. Bu arada benim uzmanlaştığım konu burasıdır. Öncelikle sosyal İngilizceyi tanımlarsak. İnsanların sosyalleşebileceği, yeni insanlarla tanışabileceği, tek başına yabancı bir ülkede gezebileceği, havaalanı, restaurant vb. yerlerde kendini ifade edebileceği, tamamen konuşma ve söylenenleri anlamaya yönelik İngilizcedir. Tecrübelerime göre tamamen sıfırdan başlayan bir kimsenin akıcı bir şekilde İngilizce kendini ifade edip, bütün söylenenleri anlar, orta düzeyde iş İngilizcesi ve başlangıç düzeyde Akademik İngilizceye vakıf olur hale gelmesi haftada 3 saat ders ve günde 1 saat kendi ders çalışmasıyla ortalama dokuz ayda mümkündür.

Şimdi sıkı durunuz benim acelem var mı diyorsunuz? Yine tamamen sıfırdan başlayan bir kimse her gün ikişer saat ders ve bir saat kendi ders çalışmasıyla üç ay sonunda bu seviyeye gelebilir. Bu gerçekten mümkündür. Yapan öğrencim vardır. Ama bunu sadece örnek olsun diye yazdım. Yedi senedir ders veriyorum bunu tek bir öğrencim başardı. Çünkü yoğun yaşadığımız bu hayatın içerisinde kimsenin bu kadar ayıracak vakti, sabrı ve bütçesi yok.


Biraz daha abartacak olursak; 1 haftada - 5 günde İngilizce gibi programların reklamlarını görüyorsunuz. Burada bir pazarlama tekniği vardır ve maalesef yanlış anlaşılmalara yol açmaktadır. Bu tür programlar haftanın her günü sabahtan akşama kadar ders aldığınız, yemeklerde bile hocalarla birlikte olduğunuz, Türkçe konuşmanın yasak olduğu çok yoğun programlardır ve bu sürenin sonunda vadettikleri İngilizce öğrenmeniz değil sadece bir kur ilerlemenizdir. Çok kısa süre içinde yurtdışına çıkmak zorunda olan, bir hafta işini terkedebilecek ve yüksek program ücretlerini karşılayabilecek kişiler içindir. Sorularınız için çekinmeden benimle irtibata geçebilirsiniz. Herkese keyifli öğrenmeler dilerim.

İngilizce Öğretmeni - Şükrü Dağlı

Etiketler

Yazar

Şükrü D.

NOT: Benden ders alarak artık İngilizce konuşabilen, dersimiz için yüksek puan verip olumlu yorum yaparak uzun süredir burada birinci sırada olmamızı sağlayan bütün öğrencilerim...

Benzer Yazılar
IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te yüksek puan almak için ipuçları ve bilgiler. Sınav formatı, puanlama, pratik yapma, sınav günü ve stresle başa çıkma gibi konularda rehberlik.

İngilizce Alfabe ve İngilizce Harflerin Okunuşları

İngilizce Alfabe ve İngilizce Harflerin Okunuşları

İngilizce öğrenmenin ilk adımı olan İngilizce alfabe ve İngilizce harflerin okunuşu ozeldersalani.com'da Bugün İngilizce öğrenmenin temelini oluştur!

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce sunum nasıl yapılır? İngilizce sunuma giriş cümlelerin nelerdir? İngilizce sunum kalıpları ve sunum hazırlama teknikleri sizlerle.

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could yardımcı fiilleri nasıl kullanılır? Can ve Could fiillerinin cümle içerisinde kullanım örnekleri. Örneklerle can ve could yardımcı fiilleri sizlerle!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?