Telc Sınavı Nedir? Sınav Tarihi Ne Zaman? Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Yazar: Yasin G. | 03.03.2023 - 9 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2909
Telc Sınavı Nedir? Sınav Tarihi Ne Zaman? Nasıl Hazırlanılmalıdır?
T elc sınavı nedir? Telc sınavı hangi tarihte yapılmaktadır? Sınava hazırlıkta mutlaka dikkat edilmesi gerekenler. Tüm detaylar blogumuzda

Dünya çapında 3000’den fazla sınav merkezinde Telc sınavı yapıldığını öğrendiğimde Almanya’da planladığım kariyerim için büyük bir adım olduğunu anladım. Bunun yanında elbette 10 dilde yapılıyor olması, ÖSYM ve YÖK tarafından kabul edilmesi de bu sınava dair olan tüm merakımı daha da kamçıladı. Telc her ne kadar Almanca yeterlilik sınavları ile özdeşleşmiş olsa da aslında gerçek çok daha farklıdır. Çünkü bu şekilde anılmasının nedeni ise uzun yıllara dayanan İngilizce akademik sınavlarının varlığıdır. İşte benim gibi merak edenler ve geleceğe dair daha aydınlık büyük bir pencere açmak isteyenler için bu sınava dair detaylar;

Telc Sınavı Nedir?
 

Birçok uluslararası akreditasyonu bulunan Telc sınavı bir yabancı dil yeterlilik sınavıdır. Global düzeyde geçerliliği bulunan bu sınavı geçenler kariyer konusunda müthiş avantajlara sahip olur. Nitekim çağımız dünyasında bireysel ve kurumsal başarıyı sürdürebilir kılmanın yolu yabancı dilden geçer. İşte Telc sınavı, 10 farklı dilin uluslararası yeterliğini onaylayan bir sınav olarak karşımıza çıkar. Bu sınava girmek isteyenlerin merak ettiği konuların başında elbette bu sınavın ne, kim tarafından yapıldığı gelir. Çünkü uluslararası olarak kabul edilmesinin altında yatan neden merak edilir. Kısaca sizlere bilgi vermek için şu şekilde açıklayabilirim. Online almanca kursu almak için sayfamızdan seviyenize en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz.

İsmini “The European Language Certificates (Avrupa Dil Sertifikaları) kelimelerinin baş harflerinden alan Telc, CEFR’ye göre hazırlanan bir sertifika programıdır. “Alman Halk Eğitim Merkezleri Birliği” tarafından 1960 yılından bu yana uzmanlaşan Telc Gmbh kuruluşu tarafından verilmektedir. Bu kuruluş Almanya’nın köklü tarihe sahip, saygın bir kuruluşudur. Bu durum da bu sınavın neden dünya çapında bu kadar başarılı olduğunun temel nedenlerinden biridir.

Sadece kaliteli eğitimiyle değil köklü kuruluş olmasıyla da 10 dilde yetkinlik sertifikası veren bir programdır. Lisanslı çözüm odaklı yaklaşımları ile yenilikçi birçok sınav formatını hayata geçirmektedir. Dolayısıyla iş dünyasında ve uluslararası platformlarda başarılı adımlar atmak isteyen herkes için elzem bir ihtiyaç olan yabancı dil eğitimi alanında oldukça başarılıdır. Nitekim yabancı dilin birçok firmanın personel alımında ilk sıralarda dikkat ettiği bir yetkinlik olduğunu düşündüğümüzde Telc sınavı önemi daha da iyi anlaşılabilmektedir.

Kısaca, Telc sınavı sertifikasyon süreçlerini Almanya’nın köklü bir eğitim kurumunun yönettiği bir sertifikasyon programıdır. Dolayısıyla benim gibi ister öğrenci olun isterseniz bir ülkeye yerleşme niyetinde yeni kariyer hedefleri olan biri olun Telc size yeni kapılar açar. Aldığınız bu sertifika ile yabancı dil konusunda kendinizi ispatlamak için özel bir performans sergilemeniz gerekmez. Çünkü bu sertifikaya sahip olmanız yeterlidir. 

Telc Sınavı Hangi Tarihte?
 

Bildiğiniz gibi bir dile ne kadar hakim olduğunuz o dili ne kadar iyi kullandığınızdır. Elbette bu farklı seviyeler ile ifade edilir. İşte dünya çapında 3000’i geçkin sınav merkezinde uygulanan Telc sınavı seviyelerine göre farklı tarihlerde yapılmaktadır. Sınav tarihleri ve merkezleri konusunda kısa bir araştırma yaparak size en yakın sınav merkezini tespit edebilirsiniz. Bunun yanında gireceğiniz dile göre de sınav tarihleri değişebilmektedir. Yani size uygun olan bir tarihte düzenlenen sınava girebilirsiniz.

Telc sınav tarihleri konusunda bir çerçeve çizmem gerekirse de size şu şekilde açıklayabilirim. Örneğin 24.02.2023’te B2 seviye sınavları ile sınav takvimi başlarken; 03.06.2023 tarihine kadar farklı aralıklarla devam etmektedir. Bunun yanında araştırma yaparken sınav tarihlerinin bu kadar esnek olması benim çok ilgimi çekti. Ayrıca tekrar tekrar girebilme şansımın olması başarı konusundaki inancımı yükseltti. Çünkü kayıtlardan kısa süre içerisinde başlayan sınav takvimi içerisinde size uygun bir zaman seçebilirsiniz. Böylelikle benim gibi öğrenci iseniz kendi sınav takviminize uydurabilirsiniz. Çalışıyorsanız da en müsait zamana denk gelen sınava girebilirsiniz. Telc sınav merkezleri hakkında linkten detaylı bilgiler alabilirsiniz. 

Telc Sınavından Kaç Puan Almak Gerekir?
 

Elbette Telc sınavı kendine has bir puanlama sistemine sahiptir. Farklı seviyelerde ne kadar başarılı olduğunuzu bu puanlamalar belirler. Başarılı olmamız için hangi seviyede kaç puan almamız gerektiği ise o sınava ne kadar iyi bir hazırlıkla girmemiz gerektiğini belirleyen bir kriterdir. Bunun yanında TOEFL benzeri bir kurum tarafından hazırlanan Telc sınavı zorluğunu değerlendirmek gerekirse Goethe ve Testdaf sınavlarına göre daha kolay olarak tanımlanmaktadır. Tabi müracaat edeceğiniz üniversitenin bu sınavı kabul edip etmediği de seçmenizde önemli bir detaydır. Telc sınavına hazırlıkta Almanca özel ders ihtiyacınız varsa sayfamızdan en iyi öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

Almanca sınav puanlarına örnek vermek gerekirse örneğin Telc Deutsch A1 sınavından başarılı olmak için minimum 36 puan almanız gerekir. Bu seviyede değerlendirme 60 puan üzerinden yapılır. Seviyeler belirlenirken ise bilindiği gibi ilk, ortaöğretim, lise ve ileri düzey olarak belirlenir. Ayrıca okuma, dinleme, yazma olarak ayrılmaktadır. Bunun yanında telc Deutsch B1+ Beruf gibi mesleki dil yeterlilik sınavına girecekseniz değerlendirme 300 puan üzerinden yapılmaktadır.

Schriftlich ve Mündlich  gibi iki bölümden oluşan bu sınavda başarılı olmanız için ise alınması gereken puanlar şu şekildedir. Schriftlich’den minimum 135, Mindlich’ten ise minimum 75 puan almanız gerekmektedir. Ayrıca hastanede çalışmayı düşünüyorsanız bunun içinde seviye ve yeterliliği belirleyen başarı puanı elbette farklıdır. İşte Telc sınavı için hazırlık yapıyorsanız ne amaçla o ülkeye gideceğinize göre hazırlık yapmanız gerekir. Aksi takdirde aldığınız puan yeterli olmayabilir.

Telc Sınav Ne İçin Yapılır?
 

Telc sınavı yukarıda da tanımlamaya çalıştığım gibi uluslararası bir yabancı dil yeterlilik sertifika programıdır. Hangi dilde bu sınava girmeyi düşünüyorsanız o dil konusundaki yeterliliğinizi belgelendirir. 12 yaşını geçen herkes bu sınava girebilirken benim girme amacım hedeflediğim üniversite eğitimi için yeterli düzeye ulaşmaktı. Çünkü Telc sınavı özellikle benim gibi akademik eğitim almak isteyenler için bir zorunluluk. 

Telc sınavı benim hedeflediğim akademik eğitim için ilk adım olmasının yanında bu sınava farklı kitleler farklı amaçlarla girebilir. Mesela Almancadan yola çıkarsak Almanya’ya yerleşmek isteyen bir aile için Almanca konusundaki yeterliliklerini kanıtlar. Dolayısıyla oturma izni almak için gerekir. Bunun yanında eğitimini tamamlamış ve Almanya’da bir firmada çalışma fırsatı yakalamak isteyen biri için ise hedeflediği firmaya kabulünü kolaylaştırır.

Yani özetle ister benim gibi üniversite öğrencisi olun isterseniz Almanya’da yaşama hayali olan biri olun Telc sınavı sizin hayallerinize ulaşmanızı kolaylaştıracak bir programdır diyebilirim. Çünkü bu sınav ister günlük yaşam isterse profesyonel anlamda dil becerilerini belgelendirir. Böylelikle Almanca örneğinden yola çıkarsak bu dilin muafiyetini alırsınız. Böylelikle hedeflerinize ulaşmak için yolunuz açılır.

Telc Sertifikası Ne İşe Yarar?
 

Avrupa Dil Sertifikaları olan Telc sınavı bir ülkede gelecek planları yapanlar için müthiş fırsatlar sunar. Özellikle benim gibi akademik eğitiminizi Almanya’da yapmayı hedefliyorsanız elbette Almanca konusunda tereddütler yaşamanız gayet doğal. Almanca konusundaki yeterliliğimi kanıtlamayan bu sınav, işte beni hedeflediğim eğitime ulaştırdı. Dolayısıyla benim için Almanya’daki üniversite hayali, yeni gelecek fırsatları ve sonrasında önü açık kariyer demekti. Goethe sınavı hakkında detaylı bilgi almak için linkteki makalemizi inceleyebilirsiniz. 

‘Telc sınavı ne işe yarar?’ diye açıklamak gerekirse benim için hayal ettiğim akademik eğitim için ilk basamaktı. Fakat Almanya’da yaşamak isteyen biri için oturma izni almasına açılan kapı olur. Bunun yanında mesela sağlık personeliyseniz ve kariyerinize bir Alman hastanesinde devam etmek istiyorsanız o hastaneye kabul edilmeniz için bir yol olur. Yani bu dili hangi amaç için kullanacağınıza göre ne işe yaradığı değişebilmektedir.

Telc Sınavına Nasıl Hazırlanılmalıdır?
 

Belirtmek isterim ki Almanya’da eğitim planı yaparken öncelikle Almancamın yeterli olması konusunda bilinçliydim. Ancak nereden başlamam gerektiği konusunda tereddütler yaşamadım değil. Çünkü Almanca konusunda durumumun ne olduğunu tespit etmek için internette birçok online kaynak var. Bu da aslında avantaj sağlaması yanında nereden başlamanız gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşatan bir durum. Ancak ben ozeldersalani.com adresinden yüz yüze eğitim alarak ve deneme sınavlarına girerek hazırlandım.

Bir işi profesyonellere bırakmanın güveni ile Telc sınavı için daha stressiz hazırlandım. Sanırım bu da benim başarı oranımı kayda değer şekilde yükseltti. Zaten lise de oluşturduğum bir temelim vardı ve sonrasında kurslara da gittim. Böylelikle online kurs hocamın yönlendirdiği kaynaklarla temelin üzerine Almancayı inşa etmek kolay oldu. Nitekim başarı için istenen minimum puandan çok daha yüksek bir puan alarak bu sertifikayı almam işte buna bir kanıttır.

Şunu belirtmeliyim ki; online olarak ozeldersalani.com sitesinden aldığım yardımla sözlü-yazılı olarak iki aşamadan oluşmaktadır. 

Telc sınavı için sınav öncesi tüm kaygılarımı bırakmış olarak sınava girdim. Çünkü bir sınava girerken şayet kendinizi tam anlamıyla hazır hissediyorsanız kaygı yaşamazsınız. Aldığım online eğitimlerdeki eğitimcilerin psikolojik desteği de bu anlamda benim tüm kaygılarımı yok etti. Tabi başarılı olmam da özverili ve istikrarlı oluşumun da payı inkâr edilemez. Şayet siz de yurtdışında bir gelecek planlıyorsanız Almanca konusunda ozeldersalani.com sitesinden yardım almadan yola koyulmayın. Çünkü dil eğitimi konusundaki profesyonellikleri, kaynak zenginliği, güncellenen testler ile hedefinize ulaşmanız daha kolay olur. Aile birleşim sınavı hakkında detaylı bilgi almak için linkten makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

Telc sınavı hakkında tavsiye edeceğimiz bir videoyu da buraya bırakıyoruz. Telc sınavı hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yorum olarak alt kısımdan iletebilirsiniz.  

Şimdiden başarılar dileriz :) 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
DSH Sınavı Nedir? Ne Zaman, Nasıl Çalışılmaktadır?

DSH Sınavı Nedir? Ne Zaman, Nasıl Çalışılmaktadır?

DSH Sınavı Nedir? Deutsche sprachprüfung für den Hochschulzugang hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar blogumuzda.

Almanca Öğrenmek İçin Kitap Önerileri

Almanca Öğrenmek İçin Kitap Önerileri

0'dan Almanca öğrenmek isteyenler için kaynak tavsiyelerini sizler için hazırladık. Almanca öğrenmek için kitap önerileri blogumuzda. A1, A2, B1, B2, C1, C2

Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı dil öğrenmenin önemi ve insanlara olan faydaları nelerdir.

Almanca A1'den C2'ye Kadar Dil Seviyeleri ve Açıklamaları (2024 Güncel)

Almanca A1'den C2'ye Kadar Dil Seviyeleri ve Açıklamaları (2024 Güncel)

Almanca dil seviyeleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz? A1'den C2'ye kadar seviyeleri ve açıklamaları burada! Almanca öğrenmek için hangi seviyede olduğunuzu öğrenin.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?