Sınavlara Hazırlıkta Türkçenin Önemi

Yazar: İbrahim İ. | 22.11.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 615
Sınavlara Hazırlıkta Türkçenin Önemi
S ınavlara hazırlıkta Türkçe dersinin önemini uzman Türkçe öğretmenimiz sizler için hazırladı.

Hepimiz hayatımızın bir bölümünde ya öğrenci olduk ya veli ya da bir öğrencinin hayatında öyle ya da böyle bulunduk. Hayatın farklı güzellikleri ve sorunları arasında sınavlara hazırlanan ve bu sınavlardan kayda değer bir puan alarak geleceğini kurtarmaya çalışan öğrencileri tanıdık. Öğrenciler hayatlarının dönüm noktasını oluşturan bu sınavlara hazırlanıyorlar. Peki sorulması ve üzerinde durulması gereken esas nokta şu: Öğrenciler bu sınavlara doğru hazırlanıyor mu? Bu yazımızda bu sorumuza cevap vereceğiz. 

Bilindiği üzere gerek LGS gerek YKS gerekse de KPSS ve başka sınavlarda olmazsa olmaz iki ders var: Türkçe ve Matematik. Öğrenciler ve veliler arasında ve kısmen bazı eğitimciler arasında en önemli olan, olmazsa olmaz olan ders matematik. Ya Türkçe? Türkçeye şöyle bir yaklaşım var: “Biz zaten Türkçe biliyoruz, yıllardır Türkçe konuşuyoruz, Türkçeye çalışana kadar diğer sınavlara çalışırım gibi yanlış bir kanı var toplumda ve eğitim camiasında. Halbuki matematik ne kadar önemliyse Türkçe de en az matematik kadar hatta bazı yönlerde ondan da daha önemli. Peki Türkçe neden bu kadar önemli? 

Öncelikle Türkçe hayatımızın her yerinde sağlıklı iletişim kurmamız için olmazsa olmazımız. Sınav ve ders boyutuna gelince; hangi ders olursa olsun sınavlarda tüm soruları Türkçe olarak okumaktayız. Yani soruyu iyi cevaplamamız için soruyu iyi anlamalıyız. Bunun içinde Türkçemizin çok iyi olması, az sürede okuduğumuzu çok iyi anlamamız gerekmektedir. Öğrenciler birçok soruyu ya yanlış okuduğundan ya da hızlı okuyup anlaması gerekirken ama anlamamasından dolayı yanlış cevaplandırmaktadır. 

İpucu: Türkçe dersi için bir öğretmene ihtiyacınız varsa; Türkçe özel ders, Ankara özel ders sayfamızdan aradığınız öğretmeni bulabilirsiniz. 

Tüm bunları özetleyecek olursak; öncelikle veli ve öğrenci boyutunda Türkçeye karşı olan haksız önyargının değişmesi, aslında Türkçemizin hayatımızda kullandığımız kadar sınav Türkçesinde iyi olmadığını kabul ederek gerçekle yüzleşilmesi ve daha sonra hem Türkçe hem de diğer derslerdeki netlerin artması için Türkçeye gereken önemin verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sonuçlar istediğimiz gibi olmayacak, teşhisi de doğru yapmadığımız sürece hatayı hep başka derslerde arayacağız. Sınavlarda yer alan hiçbir ders önemsiz değil, biri diğerinden üstün değildir. Her biri gerekli olduğu için o sınav kitapçığında yer almıştır. Ancak Türkçenin diğer derslerden tek farkı tüm soruların Türkçe okunmasıdır.

Unutmayın! Sınavın anahtarı TÜRKÇE.

Etiketler

Yazar

İbrahim İ.

Eğitim ve sosyal hayatim boyunca öğrenmeye olan merakım sayesinde kendimi başta alanım olmak üzere birçok alanda geliştirdim ve yıllardır bu bilgi birikimimi öğrencilerime yansı...

Benzer Yazılar
2024 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2024 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS'ye girecek öğrenciler nasıl hazırlanmalıdır. LGS sınavına hazırlıkta öğrencilerin uygulaması gereken teknikler blogumuzda.

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Çocuğunuzun eksikliğinin olduğu bir branşta özel ders aldırmaya mı ihtiyacınız var? Peki hayal kırıklığına mı uğramaktan korkuyorsunuz? İşte özel dersle ilgili hayal kırıklığınızı önleyebileceğinize dair bilgiler:

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?