Sınava Hazırlık Sürecinde Kendimi Nasıl Motive Edebilirim?

Sınava Hazırlık Sürecinde Kendimi Nasıl Motive Edebilirim?
AHMET FURKAN Y.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Eyl 12, 2020
256

Maalesef gelişen teknoloji ve fırsatlar zorlukları da beraberinde getirmekte ve bazı öğrencilerimiz sınavlara hazırlanırken daha yolun başındayken pes etmekte veya azmini kaybetmektedir. Bu noktada insanlar kendilerine güvenmeli ve mücadele ruhunu asla kaybetmemelidir. Dikkatimi çeken bir nokta da kıyasen daha çok zorluklarla büyümüş çocuklar fırsatları daha az olmasına rağmen başarı merdivenlerini daha emin adımlarla tırmanmaktadır. Bu yüzden bazı şeylerin kıymetini şimdiden bilin ve elinizdeki fırsatları değerlendirin.

Korkmayın.. Sadece azminizi kaybetmemeniz ve her daim disiplinli hareket etmelisiniz ve kendinizden emin olmalısınız. Her zaman en iyisini yapmaya çalışın, başarı zaten kendiliğinden gelecektir bundan sonra..

Ön yargı ve özgüven eksikliği.. Malesef bu kelimeler oldukça insanın yerinde saymasına sebep olmaktadır. Bu yüzden asla korkmayın. Yolun başında kendinize bir hedef belirleyin ve emin adımlarla ilerleyin. Hedef tahtanızdan asla şaşmayın. Plan ve programlı olmalısınız. Ne yapacağınızı bilip hedefinizi de ortaya koyarsanız zaten sizi kimse tutamaz.

Kendinizi motive edecek birtakım unsurlar bulabilirsiniz. Mesela rekabet gücü. Daha önce de belirttiğim gibi insanlar zirveye oynamalı. Başkalarının sizden daha iyi olmasını istemezsiniz öyle değil mi? En iyi ben olmalıyım dersiniz çoğu zaman. Tüm bunları söyleyebilen insanların başarılı olmaması için hiç bir sebep yoktur. Bazı İnsanlar nice yokluklar içinde, bahane bulmadan, kendini kandırmadan bu yolda tüm fedakarlıkları gösteriyorlar. Sizler de hayalleriniz için, hedefleriniz için tüm ön yargılarınızı yıkarak ve kendinize güvenerek, motivasyonunuzu kaybettirecek türlü türlü şeylerden uzak durarak başaracaksınız kendinize güvenin. Bu yolda en güçlü sensin unutma..

Ve artık başlama vakti. Tüm olumsuzlukları unut. Bazı yokluklar içinde dahi kendine fırsatlar oluşturma zamanı gelmedi mi sence? Başkaları gezip eğleniyorken, hala başlamamışken veya sürekli kendini tekrarlıyorken onlar gibi mi olacaksın? Hayır.. Daima önüne bak asla geri dönme. Kimsenin moralini bozmasına izin verme. Unutma bir süre dişini sıkacaksın ve sonra sen kazanacaksın. Ömür boyu pişmanlıkla zaman geçmez. Başarılar seninle olsun..

Matematik Öğretmeni - Ahmet Furkan Yazıcı 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır