Sınav Senesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar: Yavuz T. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1493
Sınav Senesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
S ınav öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Sınavlara hazırlanan öğrencilerin sınav senesinde dikkat etmesi gerekenler nelerdir.

Ülkemizde sınav sistemindeki yarış ve stresli süreç birçok öğrenci için zorlu bir maratona döndü. Bu sıkı tempoda öğrencilerin dersleri ve çalışma teknikleri kadar stres düzeyleri de etkili olmakta. Bu stres seviyesini avantajlı bir düzeyde tutup kontrol etmek öğrencilerin olduğu olduğu kadar öğretmenlerin ve ailesinin de etki edebildiği bir durum. Bu noktada öğrencinin özel ders aldığı öğretmeninin sınav hakkındaki bilgisi ve tecrübesi anahtar rol oynamakta. Öğrencilerin stres yaptığı sınav döneminde özel ders aldığı öğretmenin yaklaşımı sınavdaki ve sınav öncesi başarısını oldukça artırmakta. İyi bir öğretmen seçimi ve planlı bir çalışmayla öğrencilerin hedeflerinin gerçekleşmesi oldukça kolay.

Sınav döneminde öğrencilerin dikkat etmesi gereken 3 etkenden bahsetmek istiyorum.

1. Çalışma planı

Öğrencilerin hedeflerine odaklanmasına yardımcı olmak ve ne yapacaklarını bilmelerini sağlamak için iyi bir rehber eşliğinde öğrencinin potansiyeli ve isteklerine uygun bir plan başarısını artırmakta kilit bir rol almaktadır.

2. Özel Ders Öğretmeni

Tecrübeli ve öğrencinin anlayabileceği bir dilde anlatım yapabilen bir öğretmen öğrencinin seviyesine uygun anlatım tekniklerini seçerek dersin anlaşılmasında okuldaki gördüğü derslerin üzerine birçok kazanım sağlayacaktır.

3. Ailenin Yaklaşımı


Sınav döneminin stresli sürecinde ailelerin ilgili ve sıcak yaklaşımı öğrencilerin üzerinde özgüven artırıcı bir etkendir. Kendisini yalnız hissetmeye meyilli öğrenciler öğretmenleri ve ailesi tarafından cesaretlendirici yaklaşımıyla birlikte başarıya ulaşma inancı artacak ve motive olacaklardır.

Unutmayın öğrencilerin derslerindeki başarısının olduğu kadar motivesi ve kendine inancı da sınav başarısını etkilemekte. Stres kavramının oluşması çoğu ailenin ve öğretmenin gözünden kaçırdığı öğrencilerin önündeki büyük bir engel olduğu konusunda birçok araştırma da bunu kanıtlamakta. Bu konuda aileler ve özel ders öğretmenleri öğrencinin sınav psikolojisi üzerinde çalışmalı. Öğrencilerimiz hiçbir zaman bir robot değiller ve onların da bu dönemde yorucu temponun yan etkilerini azaltmak için birçok sosyal etkinliğe katılınması da sağlanmalı.

Ortaokul Matematik ve Fen bilimleri Öğretmeni - Yavuz Tekin

Etiketler

Yazar

Yavuz T.

Liseyi İstanbul Atatürk Fen Lisesinde okuduğum ve şuanda Tıp fakültesi okuduğumdan dolayı öğrencilerin bu yarış hissini çok iyi anlıyorum.Ortaokul öğrencileri için matematik ve ...

Benzer Yazılar
Sınav Yaklaşırken

Sınav Yaklaşırken

Sınava hazırlanan öğrenciler neler yapmalı, nelere dikkat etmelidir. Ebeveynler nasıl davranış göstermelidir.

Sınav Stresi Nasıl Azaltılır?

Sınav Stresi Nasıl Azaltılır?

Öğrenciler sınav stresini nasıl azaltabilir. Nelere dikkat edilmelidir. Stresinizi azaltmanın tüm yolları. Sınavlarda başarılı olmak için sınav stresi ile nasıl başa çıkılır.

YÖK Başkanı Yeni Üniversiteye Giriş Sistemini Açıkladı

YÖK Başkanı Yeni Üniversiteye Giriş Sistemini Açıkladı

YÖK Başkanı üniversite giriş sınavı ile ilgili yeni sistemi açıkladı.

Sözel Öğrenciler için TYT Sınavı

Sözel Öğrenciler için TYT Sınavı

TYT sınavına giren sözel bölümü öğrenciler hangi testlere dikkat etmelidir, hangi derslerden puan alabilirler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul