Özel Derse Dair

Özel Derse Dair
Mehmet Y.
Özel Ders Avantajları
Tem 30, 2018
1553

Eğitimin giderek zorlaştığı ve aynı zamanda kaliteli eğitimin sağlanmasının bir o kadar zor olduğu bir çağda yaşıyoruz. Öğrencilerimizin 6 yaşından başlayarak ortalama 20 yaşına kadar hayatlarını okulda geçirdikleri düşünülürse zannediyorum hayatımız okuldan ibaret demek için yanlış olmaz.Türkiye'de 2016 yılında Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre toplam 17 milyon 319 bin 433 öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin 1 milyon 204 bin 963 tanesi özel okulları tercih etmiştir. Özel okulların giderek sükse yaptı ve ailelerin her yıl ortalama %45 oranında özel okulu tercih ettiği, yine verilere göre gözlenmiştir.

Hal böyle olunca velilerde öğrencilerinin daha kaliteli bir eğitim alması için gittikçe yaygınlaşan özel derse başvuruyorlar. Zira özel ders alan bir öğrenci eğer ki çalışıyorsa özel dersin faydasını katbekat görüyor.

Peki özel dersin öğrencilere ne gibi faydaları oluyor?

En önemlisi özel ders birebir olduğu için öğrenci daha fazla odaklanma şansı buluyor. Bu aynı zamanda öğretmen için de geçerli zira 40 kişiye ders anlatmakla bir kişiye ders anlatmak arasında dağlar kadar fark vardır. Özel derse aynı zamanda öğrenci anlamadığı yerleri öğretmene yanında sorma şansına sahip. Çünkü ders derste öğrenilir sözü bana göre eğitimin temelini oluşturuyor. Bunun yanında öğretmende öğrencinin anlayıp anlamamasına göre öğrenciyi değerlendirip daha faydalı oluyor.

Özel dersin faydalarına birkaç örnek daha verecek olursak;

  • Dersin daha samimi şekilde işlenmesi,
  • Öğrencinin eğitim koçuyla ders işlemesinin psikolojik olarak öğrenciye moral, destek, başarı isteği

gibi konularda faydalı oldugunu söyleyebilirim. Sonuç olarak; birebir ders her zaman ama her zaman çalışan veya çalışmayan bir öğrenci için kesinlikle sınıf derslerinden, grup derslerinden çok daha verimli olacaktır. Ve öğrencinin kendini daha fazla geliştirip ileriye taşımasına yardımcı olacaktır

Tüm öğrencilerimizin hayal ettikleri hak ettikleri ve arzuladıkları geleceğe ulaşmaları dileğiyle...

Mehmet YALINIZ - Matematik Öğretmeni 

Yazıyı Paylaş
Etiketler
eğitimde özel ders
özel dersin avantajları
özel ders
İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır