Özel Derse Dair

Yazar: Mehmet Y. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2175
Özel Derse Dair
B ir matematik öğretmenin gözünden özel dersin faydaları nelerdir? Hep beraber inceleyelim.

Eğitimin giderek zorlaştığı ve aynı zamanda kaliteli eğitimin sağlanmasının bir o kadar zor olduğu bir çağda yaşıyoruz. Öğrencilerimizin 6 yaşından başlayarak ortalama 20 yaşına kadar hayatlarını okulda geçirdikleri düşünülürse zannediyorum hayatımız okuldan ibaret demek için yanlış olmaz.Türkiye'de 2016 yılında Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre toplam 17 milyon 319 bin 433 öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin 1 milyon 204 bin 963 tanesi özel okulları tercih etmiştir. Özel okulların giderek sükse yaptı ve ailelerin her yıl ortalama %45 oranında özel okulu tercih ettiği, yine verilere göre gözlenmiştir.

Hal böyle olunca velilerde öğrencilerinin daha kaliteli bir eğitim alması için gittikçe yaygınlaşan özel derse başvuruyorlar. Zira özel ders alan bir öğrenci eğer ki çalışıyorsa özel dersin faydasını katbekat görüyor.

Peki özel dersin öğrencilere ne gibi faydaları oluyor?

En önemlisi özel ders birebir olduğu için öğrenci daha fazla odaklanma şansı buluyor. Bu aynı zamanda öğretmen için de geçerli zira 40 kişiye ders anlatmakla bir kişiye ders anlatmak arasında dağlar kadar fark vardır. Özel derse aynı zamanda öğrenci anlamadığı yerleri öğretmene yanında sorma şansına sahip. Çünkü ders derste öğrenilir sözü bana göre eğitimin temelini oluşturuyor. Bunun yanında öğretmende öğrencinin anlayıp anlamamasına göre öğrenciyi değerlendirip daha faydalı oluyor.

Özel dersin faydalarına birkaç örnek daha verecek olursak;

  • Dersin daha samimi şekilde işlenmesi,
  • Öğrencinin eğitim koçuyla ders işlemesinin psikolojik olarak öğrenciye moral, destek, başarı isteği

gibi konularda faydalı oldugunu söyleyebilirim. Sonuç olarak; birebir ders her zaman ama her zaman çalışan veya çalışmayan bir öğrenci için kesinlikle sınıf derslerinden, grup derslerinden çok daha verimli olacaktır. Ve öğrencinin kendini daha fazla geliştirip ileriye taşımasına yardımcı olacaktır

Tüm öğrencilerimizin hayal ettikleri hak ettikleri ve arzuladıkları geleceğe ulaşmaları dileğiyle...

Mehmet YALINIZ - Matematik Öğretmeni 

Etiketler

Yazar

Mehmet Y.

Turkiyenin sayılı okullarından olan Elbistan IMKB ANADOLU ÖĞRETMEN lisesi mezunuyum. Yani 8 yıldır öğretmenliğin içindeyim. İsteyerek ve severek kazandığım Yıldız teknik ünivers...

Benzer Yazılar
Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitim belli bir branşta, belli bir konu da bilgi ve beceri kazandırma ve geliştirme işidir. Eğitimde özel dersin faydaları.

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocukların kendi kapasitesinin farkına varıp iyileştirme, geliştirme gibi düzenlemelerle kendisini gerçekleştirmesi daha iyi olacaktır.

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

İlköğretimde Özel Dersin Artıları

İlköğretimde Özel Dersin Artıları

İlköğretim seviyesinde öğrencilerin özel ders almalarının eğitim ve öğrenim hayatlarına katkıları nelerdir?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul