Özel Ders Vermeye Yeni Başlayanlar İçin Başarısı İspatlanmış Önemli Hususlar

Özel Ders Vermeye Yeni Başlayanlar İçin Başarısı İspatlanmış Önemli Hususlar
Nilay K.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Ağu 25, 2018
1622

İlk defa özel ders veriyorsanız işe önce samimi ve sabırlı olmakla başlamalısınız. Her öğrenciden anlatılanı hemen algılamasını, her söylediğinizi kapmasını bekleyemezsiniz. Bu konuda ailelere karşı da dürüst olmanız tarafların hepsine fayda sağlayacaktır. Ne kadar bilgili bir öğretmen olursanız olun bildiklerinizi karşınızdakine aktaramıyorsanız başarılı olamazsınız. Öğretmede farklılıklar olduğu gibi öğrenmede de bireysel farklılıklar vardır. Bu kuramı göz önünde bulundurarak önce öğrencinizi tanımalı ve seviyesini tespit etmelisiniz. Daha sonra öğrencinin statüsüne göre farklı farklı öğretim yaklaşımlarınızı daha doğru bir şekilde uygulayabilirsiniz. Tabiri caizse nabza göre şerbet vermelisiniz. Muhatabınız zeki bir öğrenci ama isteksiz ise onu motive etmelisiniz ama çok zeki bir öğrenci değilse zaman gerekir unutmayın.

Konu anlatımınızı soru üzerinden yapmak gibi çok düşülen bir hataya düşmeyin. Önce konuyu anlatın daha sonra sorular üzerinde konuyu pekiştirebilirsiniz. Konuyu bildiğini söyleyen öğrenciniz için küçük bir quiz yaparak gerçekten neyi ne kadar bildiğini ölçüp yolunuza bakabilirsiniz.

Bir saatten az ve 2 saatten fazla kalmamaya özen gösterin, eğer odaklanamama, ilgi dağinikliği, sıkılganlık gibi belirtilerle karşılaşmak istemiyor ve yüksek verim almak istiyorsanız. Kontrolün sizde olduğunu unutmayın derse mutlaka hazırlıklı gidin anlatacağınız konuların planlamasını önceden yapın notlarınızı çıkartın. Geri bildirim için bir sonraki derse kadar yapması için ödevler verin, yaprak testler, çalışma soruları götürün. Her derse başlamadan önce muhakkak geçen hatfanın kritiğini yapın ödevlerini kontrol edin kısa hatırlatmalarda bulunun öğrencinizi yeni derse ısındırın.

Karşınızdaki öğrenciyi sevmeye ve kendinizi sevdirmeye çalışın. Eğer sevgi ve saygı olursa öğretmekte öğrenmekte daha kolay olur ve dersleriniz zevkli geçer. Ve her şeyden önce karşınızdakinin bir çocuk olduğunu unutmayın!

Matematik Öğretmeni - Nilay Bayram

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır