Özel Ders Vermeye Yeni Başlayanlar İçin Başarısı İspatlanmış Önemli Hususlar

Yazar: Nilay K. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2534
Özel Ders Vermeye Yeni Başlayanlar İçin Başarısı İspatlanmış Önemli Hususlar
Ö zel ders vermeye yeni başlayacak arkadaşlar için başarısı ispatlanmış yol haritası! Bu adımları uygulayabilir ve sizde başarılı olabilirsiniz.

İlk defa özel ders veriyorsanız işe önce samimi ve sabırlı olmakla başlamalısınız. Her öğrenciden anlatılanı hemen algılamasını, her söylediğinizi kapmasını bekleyemezsiniz. Bu konuda ailelere karşı da dürüst olmanız tarafların hepsine fayda sağlayacaktır. Ne kadar bilgili bir öğretmen olursanız olun bildiklerinizi karşınızdakine aktaramıyorsanız başarılı olamazsınız. Öğretmede farklılıklar olduğu gibi öğrenmede de bireysel farklılıklar vardır. Bu kuramı göz önünde bulundurarak önce öğrencinizi tanımalı ve seviyesini tespit etmelisiniz. Daha sonra öğrencinin statüsüne göre farklı farklı öğretim yaklaşımlarınızı daha doğru bir şekilde uygulayabilirsiniz. Tabiri caizse nabza göre şerbet vermelisiniz. Muhatabınız zeki bir öğrenci ama isteksiz ise onu motive etmelisiniz ama çok zeki bir öğrenci değilse zaman gerekir unutmayın.

Konu anlatımınızı soru üzerinden yapmak gibi çok düşülen bir hataya düşmeyin. Önce konuyu anlatın daha sonra sorular üzerinde konuyu pekiştirebilirsiniz. Konuyu bildiğini söyleyen öğrenciniz için küçük bir quiz yaparak gerçekten neyi ne kadar bildiğini ölçüp yolunuza bakabilirsiniz.

Bir saatten az ve 2 saatten fazla kalmamaya özen gösterin, eğer odaklanamama, ilgi dağinikliği, sıkılganlık gibi belirtilerle karşılaşmak istemiyor ve yüksek verim almak istiyorsanız. Kontrolün sizde olduğunu unutmayın derse mutlaka hazırlıklı gidin anlatacağınız konuların planlamasını önceden yapın notlarınızı çıkartın. Geri bildirim için bir sonraki derse kadar yapması için ödevler verin, yaprak testler, çalışma soruları götürün. Her derse başlamadan önce muhakkak geçen hatfanın kritiğini yapın ödevlerini kontrol edin kısa hatırlatmalarda bulunun öğrencinizi yeni derse ısındırın.

Karşınızdaki öğrenciyi sevmeye ve kendinizi sevdirmeye çalışın. Eğer sevgi ve saygı olursa öğretmekte öğrenmekte daha kolay olur ve dersleriniz zevkli geçer. Ve her şeyden önce karşınızdakinin bir çocuk olduğunu unutmayın!

Matematik Öğretmeni - Nilay Bayram

Etiketler

Yazar

Nilay K.

Anlatmayı ve öğretmeyi seven, dinlemeye ve öğrenmeye her daim acik, sabirli ve disiplinli bir ogretmenim. Yıllardır farklı yas gruplarındaki öğrencilere çeşitli branşlarda dersl...

Benzer Yazılar
Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Çocuğunuzun eksikliğinin olduğu bir branşta özel ders aldırmaya mı ihtiyacınız var? Peki hayal kırıklığına mı uğramaktan korkuyorsunuz? İşte özel dersle ilgili hayal kırıklığınızı önleyebileceğinize dair bilgiler:

Etkili Öğrenme

Etkili Öğrenme

Etkili öğrenme özel dersle mi yoksa sınıf ortamında mı sağlanır? İşte tüm cevaplar.

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Başarılı bir üniversite hayatı için olmazsa olmaz bilgiler! ⏰📚 Kampüsteki yaşamdan kariyer planlamana kadar her şey bu yazıda.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?