Özel Ders mi Sınıf Deneyimi mi Öğretmen İçin Yararlıdır ?

Yazar: Mert T. | 21.04.2021 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1404
Özel Ders mi Sınıf Deneyimi mi Öğretmen İçin Yararlıdır ?
S ınıf deneyimiyle mi öğretmen kendisini daha iyi geliştirir yoksa özel ders vererek mi. Sınıf ortamı ve özel dersin öğretmenler için avantajları dezavantajları nelerdir.

Bana göre sınıfın kokusunu tatmayan öğretmen ne kadar özel ders verirse versin bir sınıf deneyimi kadar olmayacaktır diye düşünmekteyim. Çünkü ders esnasında spesifik bir soru sorup bizim farklı tarafını da düşünmemizi sağlayıp acaba bu konuyu nasıl anlatırım dedirten mutlaka bir öğrenci çıkacaktır ve bu hem öğretmenin iyi bir şekilde anlamasını sağlayacak hem de öğrenciye daha fazla yönlenecek yöntem ve teknikleri öğrenilmesine kapı aralayacaktır.

Sınıf içinde öğrenci daha ilk gördüğü konu ile ilgili farklı yaratıcılıklar geliştirir. Konuya farklı acılardan bakarlar hal bu şekilde olunca daha çok spesifik soru açığa çıkacaktır. Bizim anlattığımız dünyadaki bilgilerle evrenin her bir yerine dağılmış öğrencileri birleştirirken her birinden farklı fikirler farklı sesler çıkabilir. Emin olun ki şunu diyebilirim ilk halimle belki de matematikte çok iyiydim ilk atandığımın öncesinde üniversite matematik derslerinden çok test çözdüm herhâlde matematikte gelebilecek en son yere geldim diye düşündüm ama hiç öyle olmamıştı. İlk ders verdiğim gün önümde kara tahta var elimde MEB’in kitabı var köy okulundayım. Ne yapabilirim önce anlatacağım konuyu okudum gayet basit tabi 5. Sınıf matematik ne olabilir ki ama şu durum var her bir öğrenciye nasıl öğreteceksin tebeşirle daha önce hiç yazmadım.

Her bir öğrenci dersi anlatırken 0 dan öğrenmiş gibi bazıları birleştirilmiş sınıflardan geldikleri için çok fazla anlayamıyorlar çok soru soruyorlar soruları anlamaya çalışıyorum yardımcı olmaya çalışıyorum derken 5. Sınıf düzeyinde basit bir konu üzerinde bu kadar durum oluştu.

Halbuki öğrencilik döneminde özel ders çok verdim ama şunu öğrenmiştim o an özel derste anlattığınla sınıf ortamı bir olmuyormuş. Biz bir öğrencinin değil bir çok öğrencinin öğrenmesini sağlamalıyız (her öğrencinin farklı yöntemlerde öğrenme durumu vardır) ikinci ise sonuçta biz okulda öğrenciye öğretilenin kaymağını yemekteyiz. Neyse tabi o zamandan bu zamana çok zaman geçti ama şu var ki özel dersin sınıf ortamı kadar etkili olmadığını fark ettim. Bu sebepten sınıf ortamı ile özel dersin bariz farkının olduğunu gördüm. Bu sebepten her öğretmenin farklı düzeylerdeki öğrencilerle sınıf ortamı deneyiminin yaşaması gerektiğini düşünmekteyim.

Peki Öğrencileri İçin Özel Dersin Artısı Nelerdir?, Neden Özel Ders Verilmelidir?

Neden özel ders verilmeli; Çünkü öğrencilere sınıf ortamında 40 veya 30 öğrencinin bulunduğu sınıflarda her öğrencinin düzeyine göre programlı öğrenme uygulamak zordur. Her bir öğrencinin bireysel farklılıkları olduğundan her bir öğrenci ile ilgilenilmesi gereklidir en bu süreye 20 dk desek 30 öğrenci için bu 600 dk yapar bir öğretmen 40 dk lik olan derslerde bunu başarmayacaktır. Sınıflar zaten homojen olmadığı için başarılı öğrenci çabuk öğreneceğinden sıkılacak başarısız öğrenci de dersten çok verim alamayacak. Hal böyle olunca öğrenciler derslerden keyif alamayacak ve okul onlar için olumsuz hesapların yapıldığı bir imaj haline gelecektir.

Yaşanılan bu durumlar her bir öğrencinin imkanları dahilinde alanında uzman profesyonel bir eğitimciden destek alması gerekmektedir. Çünkü onu doğru yönlendirecek sınavlara hazırlayacak motive edecek gereğinde bir desteğe öğrencinin ihtiyacı olacaktır. Öğrenciler başarıya aç bireylerdir. Ben başarılıyım duygusunu tatmak isterler hele ki 6-12 taş arası çocuklarda bu muazzam derecede etkilidir başarı demek çocuk için kimlik demektir kendini göstereceği mecra demektir. Bu çocuklara vereceğiniz para bilgisayar yada tabletten daha değerlidir bu duyguyu yaşamadıkları vakit büyük bir hüsran yaşayacaklardır. En kötüsü de öğrenilmiş çaresizliktir.

Sınavlardan yüksek almak için kendileri sürekli çaba göstermelerine rağmen sonuç alamaması bunun en büyük etmedir. Kimi öğrenciler ise öğretmeni ile anlaşamadığı için arada çatışma durumu yada iletişim olmadığı için öğretmeni sevmezler. Yaşanan bu durumlar öğrenciyi başarısız olma kabulüne doğru iter. Bu çok tehlikeli bir durumdur. Öğrenci artık bu şekilde düşünüyorsa bir manada kendisine büyük darbe vurmuş demektir bir dönemi sağlıklı atlatamayan çocuklar genelde diğer dönemlerde de sıkıntı yaşayabilirler. Öğrenciler aşağılık kompleksine girerek bir şeye yaramadıklarını hissedecek ilerleyen yaşantısında evliliklerinde çalışma hayatlarında hep bir geride ki pişmanlık ve ukde ile yasayacaklardır. Bu sebeplerden ötürü çocuklar bizim için değerli ve kıymetli varlıklardır. Onlar deney tahtası olmadan onlara imkanlarımız dahilinde sunabileceklerimizi sunabilmeliyiz. Unutmayalım her bireyin özel derse ihtiyacı vardır.

Matematik Öğretmeni - Mert Titiz 

Etiketler

Yazar

Mert T.

Yüksek lisans mezunu öğretmenim. Egitim alanı nda kendi araştırmalarım mevcuttur. 2 yıl dersanecilik deneyimim oldu. Onun dışında 9 yıl boyunca özel ders veriyorum. Şuan başarıl...

Benzer Yazılar
Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Çocuğum Okuma Yazmayı Öğrenemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Okuma Yazmayı Öğrenemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum okuma yazmayı öğrenemiyor ne yapmalıyım? Çocuğuma okumayı nasıl öğretebilirim? diyorsanız uzman sınıf öğretmenimizin yazısı tam sizlik!

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Çocuğunuzun eksikliğinin olduğu bir branşta özel ders aldırmaya mı ihtiyacınız var? Peki hayal kırıklığına mı uğramaktan korkuyorsunuz? İşte özel dersle ilgili hayal kırıklığınızı önleyebileceğinize dair bilgiler:

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?