Öğretmenliğe, Kısacası Hayata Dair

Yazar: Yasemin K. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2916
Öğretmenliğe, Kısacası Hayata Dair
Ö ğrenciyle iletişiminizi, aradaki saygı boyutunu kaybetmeden sağlarsanız öğrenciniz sizi sever, sayar ve o dersi de sever.

iki buçuk yıl öncesine kadar öğretmenlik yapacağım hiç aklıma gelmezdi. Ama bu son iki yıldır, evet beni çoğu zaman yoran ama bir o kadar da mutlu eden, kafamı dağıtan bir meslek olacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. Belki de bu mesleği sevmemin en büyük sebebi kendim gibi öğrencilerim olsun, benim yolumdan gitsinler hayalidir ve tabi ki de çocukları çok seviyor olmam da büyük bir etkendir. Çünkü hem okumanın, hem okutmanın zor olduğu ve artık hiçbir şeyin değerinin kalmadığı şu zamanlar da biz öğretmen adaylarına ve öğretmenlerimize fazlasıyla görev düşüyor.

Çocukların bir bilim öğrenmeden önce insan kavramını öğrenmelerinin, insanlığı öğrendiklerinde ise iyi bir nesil yetişeceğinin inancındayım. Ve bu inancımı yerine getirmek içinde iki yıldır öğrencilerimle yeri geldi yasemin abla oldum yeri geldi arkadaş oldum. Ve bundan inanılmaz mutluluk duydum ve hala da duymaktayım. Her zaman karşımızdakinin öğrenciden ziyade bir insan hatta iyi insan olduğunu düşünerek davranırsak emin olun bunun karşılığını verdiğiniz bilimle de alıyorsunuz. Çünkü bir öğrenciyle iletişiminizi, aradaki saygı boyutunu kaybetmeden sağlarsanız öğrenciniz sizi sever, sayar ve o dersi de sever emin olun. İnsan sevdiği şeyden de başarılı olur elbet.

Kendimden örnek verecek olursam lisede ki edebiyat öğretmenim bana her zaman bir abla bir anne gibi yaklaştı ve bana her zaman değerli bir insan olduğumu hissettirdi. Ben sözel derslerin hiçbirini sevmezsek bir edebiyat sever oldum tabi ki bu notlarımı da fazlasıyla etkiledi. Ve hala da edebiyatı takip etmekten vazgecmedim hala da sevmekteyim.Yani şöyle ki biz öğretmen adayları ve sevgili öğretmenlerimiz 40-50 dakikalık ders zamanı dilimlerinde direk ders anlatımına girmektense öncelikle karşımızda ki öğrencimizi tanımalı,onu anlamalı,onu dinlemeli bizimle iletişime geçmesinin rahatlığını öğrencimize vermeliyiz, tabi ki yazımın başlığında da bahsettiğim gibi o ince çizgiyi,hayatta ki en mühim olan şey yani SAYGI boyutunu kaçırmadan bunu sağlamalıyız. Ve böylelikle toplumumuza,geleceğimize daha sağlıklı nesiller yetiştirebiliriz.

Sevgiyle kalın..

Yazar: Yasemin Koç

Etiketler

Yazar

Yasemin K.

1991 Üsküdar Doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Fizik Mezunu ve Kadir Has Üniversitesi Finans Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans Eğitimini tamamladım. 9 yıldır özel ders vermekteyi...

Benzer Yazılar
Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Başarılı bir üniversite hayatı için olmazsa olmaz bilgiler! ⏰📚 Kampüsteki yaşamdan kariyer planlamana kadar her şey bu yazıda.

Yorumlar (3)
Makaleyi beğendin mi ?

Cevap Yaz

Keşke tüm öğretmenler sizin gibi bu mesleğe sahiplenseler :)

Y

Yasemin K.
Cevap Yaz 11 Temmuz 2017

tesekkürler bora :)


Cevap Yaz

Yasemin Hocam merhabalar, öncelikle yazınız mükemmel olmuş, öğretmenlik mesleğinin önemini çok güzel anlatmışsınız. Dersi veya bir konuyu öğrencilere sevdiren en önemli etken öğretmendir. Öğrencilerle arasındaki çizgiyi bozmadan samimiyet kuran bir öğretmen benim gözümde iyi bir öğretmendir.