Öğrencilerin Özel Ders Aldığı Süreçte Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar

Öğrencilerin Özel Ders Aldığı Süreçte Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar
Gözde Ö.
Öğretmen Seçimi
Tem 19, 2018
1465

Okuldaki eğitimin yetersiz ve eksik gelmesi, sınıftaki araç gereçlerin ve bazen de öğretmenin donanımının eksik olması öğrencilerin dersi anlamamasına, ders anlaşılmaz göründüğü için dersten soğumasına neden olabilmektedir. Ebeveynlerin bu noktada başvurduğu ilk yöntemlerden biri özel ders almak istemeleridir. Fakat bu süreçte de özel ders'e gelecek öğretmenin seçimi çok önemlidir. Zaten dersten soğumuş veya dersleri anlaşılmaz bulan bir öğrenci özel ders öğretmeni ile de anlaşamazsa veya uyumluluk yaşayamazsa bu süreç daha da zor hal alabilir.

Peki Özel ders öğretmeni seçerken ebeveynler nelere dikkat etmelidir?

İlk olarak öğretmenin kişisel özellikleri çok önemlidir.

Örneğin:

  • Öğrencilere karşı sabırlı ve anlayışlı mı?
  • Daha önce özel ders tecrübesi var mı?
  • Öğretmenin bilgi yeterliliği nasıl?


vb. gibi sorular yüz yüze görüşüp değerlendirilmeli ve ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili kişisel ve belirtilmesi gereken özel bilgileri vermeleri gerekmektedir. Çünkü özel ders öğretmeni öğrencisini çok iyi tanımalı ve ona göre bir hedef-ders çalışma planı ayarlamalıdır.

Örneğin:

  • Öğrencinin özel bir sorunu veya engeli olup olamadığı
  • Şimdiye kadar ki okul süreci
  • Eksik olduğu veya zorlandığı konular
  • Varsa ailesel sorunlar
  • Öğrencinin varsa herhangi bir sağlık sorunu özel ders verecek öğretmenle ileride bir sıkıntı yaşanmaması adına mutlaka paylaşılmalıdır.


Ebeveynler gerekirse öğretmenden ilk ders denemesi yapmasını isteyebilirler. Ders sonrasında ebeveynlerin çocuklarıyla konuşması ve görüşlerini alması da gerekir.

Aynı zamanda özel derse gelen öğretmenden her ders sonunda bilgi vermesini isteyin. Dersin işlenişini, nelerin yapılıp yapılamadığını ve tekrar edilmesi gereken konuları öğrenin hatta gerekirse bunu size yazılı olarak da iletsin.

Gözde Önay - İngilizce Öğretmeni 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır