Öğrenci-Öğretmen İlişkisi

Yazar: Tuğba Ü. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2115
Öğrenci-Öğretmen İlişkisi
E n önemli derslerin başında gelen matematik dersinde öğretmen seçimi yaparken bilinmesi gerekenler.

Her öğrencinin algısı aynı hızda olmamak ile birlikte toplu alanlar da öğrencilerimizin dikkati kolayca dağılabilmektedir. Bu sebeptendir ki özel derse başladığım da bir çok öğrencim matematiği sevmiyorken çözdükçe mutlu oldu mutlu oldukça da yeni birşeyler öğrenmek için çaba sarfetti.

Her öğrenci her öğretmenden birşeyler anlamayabilir. Burada ben ikili ilişkilerin önemli olduğunu düşünmekteyim. Bu konu da kendime güvenim sonsuz diyebilirim. Öğrencilerimle ikili ilişkilerim her zaman iyi olmuştur. Bu anlamda gençlerle ve çocuklarla olan iletişimim takdir edilmiştir. Yani demem o ki öğrenciye uygun öğretmen seçimi verimli bir ders ortamı sağlayacaktır.

İkinci birşeye değinecek olursak;

  • Matematik neden zor ?
  • Ben matematiğimi anlamıyorum..
  • Matematiği sevmiyorum...
  • Öğretmen güzel anlatamıyor.


vs vs öğrencilerin büyük bir çoğunluğundan (kardeşim de dahil olmak üzere :) ) Bu gibi birçok cümleler duyarız. Aslında matematik bir zincirdir. Yani öyle bir şey ki tüm konuların bir biriyle bir alakası vardır. Demem o ki matematikte aman burayı da anlamadan geçeyim deme olayı mümkün değildir. Anlaşılmayan o kısımlarda öğrenciler desteğe ihtiyaç duyar aksi durum da anlaşılmayan zayıf kalan o kısımlar hızla büyüyecektir ve yıllardır matematik çok zor diyen öğrencilere bir yenisi daha eklenecektir. Burada anne, baba, abla, abi yakınımızda her zaman öğrenciye destek olacak biri yoksa gücümüzün yettiği noktada öğrenciye özel ders aldırmak faydalı olacaktır.

Özel derste öğrenci anlamadığı konuyu rahatlıkla ifade edebilmekte tekrar tekrar aynı soruyu sorabilmektedir. Şahsen özel derse gittiğim öğrencilerime her zaman mentör öğretmenliği yapmışımdır. Ödev takibi, program hazırlama, test çözme alışkanlığı gibi birçok destek gerektiren kısımlar da elimden geldiğince öğrencilerimin yanında oldum. Umarım burada anlattıklarım beni tanımanıza biraz yardımcı olmuştur. Ben veya bir başkası önemli olan çocuklarımızın anlaşacağı, dersin vaktinin ne zaman dolduğunu anlamayacağı öğretmenlerle karşılaşmasıdır. EĞİTİMDE YANLIŞIN TELAFİSİ ÇOK ZORDUR.

Matematik Öğretmeni - Tuğba Üstündağ

Etiketler

Yazar

Tuğba Ü.

7 yıldır aktif olarak özel ders vermekteyim.Mesleğimin ilk yıllarında ücretli öğretmenlik ve dershane tecrübem olmuştur. Son beş yıldır bir özel okulda görev yapmaktayım.

Benzer Yazılar
Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Doğru Öğretmen Seçimi

Doğru Öğretmen Seçimi

Özel ders alacağınız öğretmen seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli noktaları sizler için hazırladık. Size katkı sağlayacak öğretmeni nasıl belirleyebilirsiniz.

Tavsiye Etmek Neden Önemlidir ?

Tavsiye Etmek Neden Önemlidir ?

Tavsiye etmek, iyisiyle de kötüsüyle de insanlara fikir vermek, onlara yardımcı olmaktır.

Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?

Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?

Matematik; ister ilköğretim ister orta öğretim isterse de üniversitede olsun en çok zorlanılan derstir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul