Öğrenci-Öğretmen İlişkisi

Öğrenci-Öğretmen İlişkisi
Tuğba Ü.
Öğretmen Seçimi
Eyl 8, 2018
1690

Her öğrencinin algısı aynı hızda olmamak ile birlikte toplu alanlar da öğrencilerimizin dikkati kolayca dağılabilmektedir. Bu sebeptendir ki özel derse başladığım da bir çok öğrencim matematiği sevmiyorken çözdükçe mutlu oldu mutlu oldukça da yeni birşeyler öğrenmek için çaba sarfetti.

Her öğrenci her öğretmenden birşeyler anlamayabilir. Burada ben ikili ilişkilerin önemli olduğunu düşünmekteyim. Bu konu da kendime güvenim sonsuz diyebilirim. Öğrencilerimle ikili ilişkilerim her zaman iyi olmuştur. Bu anlamda gençlerle ve çocuklarla olan iletişimim takdir edilmiştir. Yani demem o ki öğrenciye uygun öğretmen seçimi verimli bir ders ortamı sağlayacaktır.

İkinci birşeye değinecek olursak;

  • Matematik neden zor ?
  • Ben matematiğimi anlamıyorum..
  • Matematiği sevmiyorum...
  • Öğretmen güzel anlatamıyor.


vs vs öğrencilerin büyük bir çoğunluğundan (kardeşim de dahil olmak üzere :) ) Bu gibi birçok cümleler duyarız. Aslında matematik bir zincirdir. Yani öyle bir şey ki tüm konuların bir biriyle bir alakası vardır. Demem o ki matematikte aman burayı da anlamadan geçeyim deme olayı mümkün değildir. Anlaşılmayan o kısımlarda öğrenciler desteğe ihtiyaç duyar aksi durum da anlaşılmayan zayıf kalan o kısımlar hızla büyüyecektir ve yıllardır matematik çok zor diyen öğrencilere bir yenisi daha eklenecektir. Burada anne, baba, abla, abi yakınımızda her zaman öğrenciye destek olacak biri yoksa gücümüzün yettiği noktada öğrenciye özel ders aldırmak faydalı olacaktır.

Özel derste öğrenci anlamadığı konuyu rahatlıkla ifade edebilmekte tekrar tekrar aynı soruyu sorabilmektedir. Şahsen özel derse gittiğim öğrencilerime her zaman mentör öğretmenliği yapmışımdır. Ödev takibi, program hazırlama, test çözme alışkanlığı gibi birçok destek gerektiren kısımlar da elimden geldiğince öğrencilerimin yanında oldum. Umarım burada anlattıklarım beni tanımanıza biraz yardımcı olmuştur. Ben veya bir başkası önemli olan çocuklarımızın anlaşacağı, dersin vaktinin ne zaman dolduğunu anlamayacağı öğretmenlerle karşılaşmasıdır. EĞİTİMDE YANLIŞIN TELAFİSİ ÇOK ZORDUR.

Matematik Öğretmeni - Tuğba Üstündağ

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır