Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Yazar: MUSTAFA Ç. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 5638
Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?
B irçok öğrenci net yükseltme konusunda istediği bilgiye ulaşamamaktadır. Net yükseltme taktikleri nelerdir? Hangi yollarla sınavlarda net sayımızı artırabiliriz.

Sınava girecek öğrencilerin stres yaşamalarına ve endişelenmelerine sebep olan unsurların başında netlerin artmıyor oluşudur. Bu yazımda netlerinizi nasıl arttırabileceğinize dair bazı ipuçlarına yer vermek istiyorum.

- Gireceğiniz sınav türü ne olursa olsun, kütle olarak en fazla hangi konular çıktığını saptadıktan sonra bu ağırlığı dikkate alarak çalışma programları hazırlayın.

- Kolay olduğunu düşündüğün sorularda ilk gördüğün cevabı işaretlemekte aceleci olmayın. Önce sorunun ve sonra cevapların ne olduğunu tamamen okursanız basit sorularda hata yapma riskinizi minumuma indirmiş olursunuz.

- Soruları okurken çok hızlı okumaktan ve çok iyi anlayayım diye yavaş okumak arasındaki dengeyi doğru kurmanız gerek. Eğer anlamadıysan ya da emin değilsen soru ile amansız bir mücadele içine girip zaman kaybetmek yerine boş bırak.

- Soru çözerken konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilsen, yanlış olduğundan emin olduğun şıkları eleyerek çemberi daraltabilirsiniz.

- Soruya doğru reaksiyon verebilmekte en önemli noktalardan biri de, sorunun doğru anlayabilmek ve mantığını kavrayabilmektir. Soruları kendi mantığına göre değil, sizden ne istediğine göre cevaplamalısınız.

- Sınavlara hazırlanırken tek bir kaynak asla yeterli olmayacaktır. Ne kadar fazla kaynak o kadar farklı soru profilleri görme şansını bize tanıyacak ve soru zenginliği kazanmış olacağız.

- Soruları okurken metin içerisinde altı çizili ya da koyu renkli kelimelere dikkat etmelisiniz. Bunun dışında olumlu / olumsuz ifadelere dikkat etmeyen pek çok öğrencinin canını fazlasıyla yaktığını unutmayın.

- Bildiğin konularla ilgili sorular karşısında soruyu tam okumadan şıklara hızlı geçişler yapmanın, çoğu zaman hüsran ile sonuçlandığı gerçeği artık bir sır olmaktan çıktı.

Çalıştığınız yerlerden çıkması dileğiyle

Matematik & Geometri öğretmeni - Mustafa Çiçek

Etiketler

Yazar

MUSTAFA Ç.

☞ Öncelikle, 2021- 2022 Eğitim yılında gösterdikleri yoğun ilgi için: VELİLERİME,Ve tabi ki bu süreçte, azim ve kararlılıkla çalışıp, sonucunda hakettikleri başarıları için ise:...

Benzer Yazılar
Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrencilerin sınav hazırlık süreçlerinde dikkat etmesi gereken önemli konuları sizler için eğitim uzmanı cevapladı. İşte tüm püf noktalar sizlerle

Sınav Yaklaşırken

Sınav Yaklaşırken

Sınava hazırlanan öğrenciler neler yapmalı, nelere dikkat etmelidir. Ebeveynler nasıl davranış göstermelidir.

Yks'ye Son 1 ay Kala Yapılması Gerekenler

Yks'ye Son 1 ay Kala Yapılması Gerekenler

Yks'ye son 1 ay kala yapılması gerekenler nelerdir. Son 1 ay'da nasıl çalışmalısınız. Deneme çözmenin sınavınıza olan etkisi nelerdir? Haydi çalışma zamanı!

2024 YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

2024 YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

YKS - YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımına yazımızdan ulaşabilirsiniz. En güncel 2024 YDT Konuları öğrenmek için hemen inceleme yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?