Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?
MUSTAFA Ç.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Eki 27, 2019
1479

Sınava girecek öğrencilerin stres yaşamalarına ve endişelenmelerine sebep olan unsurların başında netlerin artmıyor oluşudur. Bu yazımda netlerinizi nasıl arttırabileceğinize dair bazı ipuçlarına yer vermek istiyorum.

- Gireceğiniz sınav türü ne olursa olsun, kütle olarak en fazla hangi konular çıktığını saptadıktan sonra bu ağırlığı dikkate alarak çalışma programları hazırlayın.

- Kolay olduğunu düşündüğün sorularda ilk gördüğün cevabı işaretlemekte aceleci olmayın. Önce sorunun ve sonra cevapların ne olduğunu tamamen okursanız basit sorularda hata yapma riskinizi minumuma indirmiş olursunuz.

- Soruları okurken çok hızlı okumaktan ve çok iyi anlayayım diye yavaş okumak arasındaki dengeyi doğru kurmanız gerek. Eğer anlamadıysan ya da emin değilsen soru ile amansız bir mücadele içine girip zaman kaybetmek yerine boş bırak.

- Soru çözerken konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilsen, yanlış olduğundan emin olduğun şıkları eleyerek çemberi daraltabilirsiniz.

- Soruya doğru reaksiyon verebilmekte en önemli noktalardan biri de, sorunun doğru anlayabilmek ve mantığını kavrayabilmektir. Soruları kendi mantığına göre değil, sizden ne istediğine göre cevaplamalısınız.

- Sınavlara hazırlanırken tek bir kaynak asla yeterli olmayacaktır. Ne kadar fazla kaynak o kadar farklı soru profilleri görme şansını bize tanıyacak ve soru zenginliği kazanmış olacağız.

- Soruları okurken metin içerisinde altı çizili ya da koyu renkli kelimelere dikkat etmelisiniz. Bunun dışında olumlu / olumsuz ifadelere dikkat etmeyen pek çok öğrencinin canını fazlasıyla yaktığını unutmayın.

- Bildiğin konularla ilgili sorular karşısında soruyu tam okumadan şıklara hızlı geçişler yapmanın, çoğu zaman hüsran ile sonuçlandığı gerçeği artık bir sır olmaktan çıktı.

Çalıştığınız yerlerden çıkması dileğiyle

Matematik & Geometri öğretmeni - Mustafa Çiçek

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır